1

Temat: zasilacz do laptopa

Witam
Mam pytanie do elektroników, jaki rozkład napięć ma byc na wtyczce zasilacza.
Zasilacz do HP pavilion napięcie wyjściowe 19v

i teraz jak mierzę minus na zewnątrz wtyczki i plus w wewnątrz wtyczki to mam 19v ale w środku wtyczki jest jakis pin taka szpilka cienka i tam jest juz mniej bo niecałe 15V.
Czy na tym pinie ma byc tez 19V?

2

Odp: zasilacz do laptopa

Masz nowszy zasilacz, ten pin jest do identyfikacji zasilacza. Dzięki niemu płyta główna wie jaki zasilacz jest podpięty i ile z niego można mocy wyciągnąć. W Dellach po tym pinie np zasilacz komunikuje się z płytą główna.

Odpowiadając na twoje pytanie:

Na tym pinie nie ma być 19V (ale pewnie może) ma on inne zastosowanie. (zostaw ten pin w spokoju)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

3

Odp: zasilacz do laptopa

Dzięki.
I jeszcze jedno z pozoru smieszne pytanie. W lapku jest awaria typu zimny lut pod któryms z układów prawdopodobnie grafiki. Jak wiadomo to te układy sa montowane metoda BGA jakby wgrzane na kuleczki z cyny. Na 10 kilka przypadków da się naprawić metoda wygrzewania, nawet w piekarniku. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaka musi być temperatura i ile czasu ma być grzane? Z tego co wiem to w piekarniku cala płyta 200st i 40 sekund i zimne luty powinny sie naprawić. Można postawic na układzie taka małą świeczkę podgrzewacz w aluminiowym pojemniczku.
dzięki z góry za jakiekolwiek informacje.

Ostatnio edytowany przez secon (2013-07-22 15:52:55)

4

Odp: zasilacz do laptopa

Nie szkoda ci sprzętu na takie cuda ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

5

Odp: zasilacz do laptopa

Ale laptop juz jest martwy a to HP pavilion i to jego częsta wada fabryczna uszkodzenia połaczeń bga. Zepsuc sie juz bardziej nie da.

6

Odp: zasilacz do laptopa

Skoro masz taki zasilacz to on nie jest taki stary i te modele były wolne od tej wady. (dv 6-7-9)
Ale skoro sie upierasz:

Skombinuj trochę topnika jakiegoś, im lepszy tym lepiej :D
Wpuść po 1 kropli z każdej strony układów BGA.
Ułóż płytę w piekarniku tak żeby żaden układ nie dotykał nic, a płyta była wsparta równo, nie zwisała i nie wyginała się.
Nagrzej płyte do 230 stopni i potrzymaj jakies 30 sek w tej temp. POD ŻADNYM pozorem jej nie ruszając, aż ostygnie.
Temp kontroluj w miare mozliwosci termometrem dopieczenia, jak nie masz to ustaw na jakieś 220 stopni.
I to tyle ... ale weż pod uwagę że ostrzegałem :P

Ostatnio edytowany przez willy (2013-07-22 16:13:26)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: zasilacz do laptopa

Secon, zawieź to do serwisu Regenersis, zapłacisz parę groszy a zrobią to solidnie. W piekarniku plastikowe elementy Ci szlag trafi - potopią się.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

8

Odp: zasilacz do laptopa

u nas w firmie mamy same HP-ki i zjawisko odspajania chipsetów to dośc powszechne :(. Samemy szkoda robić (więcej można popsuć), ale i serwis jest niepewny - najczęściej takie grzanie przez serwis starcza na 3-6 miesięcy...

9

Odp: zasilacz do laptopa

Wyjmij plyte i zawiez na reballing , pare groszy zaplacisz i bedziesz mial zrobione - uwaga wyjecie plyty gra kluczowa role kwotowa ;P a i potem pilnuj zeby radiator w tym HPku byl czysty bo o ile dobrze pamietam to gamonie dali tam geste ozebrowanie i kazdy syf sie tam osadza.

10

Odp: zasilacz do laptopa

dzięki za pomoc

11

Odp: zasilacz do laptopa

Jeżeli to HP z serii Pavilion (dv5, dv6, dv9)to sobie odpuść - szkoda kasy. Tylko przy wymianie całego chipa masz gwarancje że podziała dłużej (cena + min.150 pln). Defekt prędzej czy później i tak powróci.

12

Odp: zasilacz do laptopa

No i laptop naprawiony, podlałem topnika pod układ grafiki zamaskowałem pole operacyjne folia do kanapek wycinając otwór tylko na układ i podgrzałem okolo 20 sek. z odleglosci 15cm opalarką na gorące powietrze na pierwszym biegu zeby nie bylo za gorąco.
Laptop chodzi już kilka tygodni na razie nic się nie dzieje.
dzieki za pomoc.

13

Odp: zasilacz do laptopa

Pamietaj ze wiekszosc napraw typu Reflow jest krotkotrwala.
Reballing jest jednak skuteczniejszy.