Temat: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Czy komuś z was udało się podłączyć przez microprinta do Atari drukarke laserową ?
np.
HP  LaserJet 1200  lub 1300 ?
Coby można ją było też używac z PC'tem poprzez USB ;-)
http://allegro.pl/super-komplet-hp-1300 … 17684.html

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Podłączanie drukarki laserowej do XL/XE to już naprawdę wysoka sztuka dla sztuki ;). Takie drukarki drukują PS/PCL - a wątpię żeby istniało choćby jedno narzędzie na XL/XE które to obsługuje, lub bitmapę, gdzie XL/XE w swej pamięci pomieści może 1cm2. Wydrukowanie w ten sposób cokolwiek potrwa (dosłownie) lata.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Hej!

No właśnie PostScript ratuje sprawę ;) Ten język opisu strony to tak naprawdę kompletny język programowania i wystarczy wysłać do drukarki kilkadziesiąt bajtów kodu programu i możemy drukować :)

%!
/Helvetica findfont 72 scalefont setfont
72 72 moveto
(Hello, world!) show
showpage

A co do połączenia równocześnie drukarki poprzez USB i Centronics-a to żadnej HP nie udało się zmusić do takiej pracy. Jak tylko podłączało się USB to drukarka przestawała reagować na Centronics. W najlepszym przypadku drukarka przełączała się na pierwszy port z którego nadszedł pierwszy wydruk i potem ignorowała dane z drugiego portu.

Ostatnio edytowany przez seban (2013-05-05 13:14:54)

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

No ale potrzebujesz do tego narzędzi których nie ma i wątpię aby powstały. No chyba że ktoś chce się uczyć programować w PostScripcie :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Ja kiedyś jak dostałem w swoje łapki HP Laser Jet 5/Ps, to byłem PostScriptem zafascynowany, ale dość szybko mi przeszło :) no i to było grubo ponad 10 lat temu :) Jednak zabawy było co niemiara ;)

Pewnie dało by się do Panther-a dopisać parę translation tables i dało by się nawet drukować fontami z Atari, ale masz rację musiałby się znaleźć ktoś kto by to oprogramował i poświęcił swój czas na to... a to co sprowadza się do tego iż muszę się zgodzić z Twoim stwierdzeniem "wątpię aby powstały" ;/

Ostatnio edytowany przez seban (2013-05-05 13:20:13)

6

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Ja na ostatnim SV nabylem microprinta i rozmawialismy o tymz Bartcomem ,ze byloby fajnie jakby sie udalo. Musze jeszcze nabyc odpowiednia drukarke ;) i chetnie poeksperymentuje ,bawilem sie kiedys postscriptem. A co do komunikacji to laserjety II i III mialy chyba wbudowany tryb tekstowy bo sie dalo prosto z dosa drukowac ,zachowywaly sie jak iglowki.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Problem z laserówką jest taki, że drukuje ona całą stronę na raz - musi więc mieć ją całą w pamięci. Z tradycyjnym wydrukiem tekstowym takiego myku nie da się zrobić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Obie będą działać.

Obie mają wbudowaną obsługę PCL. Jeżeli dobrze pamiętam to nawet nie trzeba nic wysyłać do drukarki żeby ożyła, wydrukuje to jakąś czcionką podstawową typu courier. Tylko najtańsze drukarki GDI od HP nie będą działać.

PCL jest bardzo prostym językiem czego nie można o PS powiedzieć ;)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Czyli się da, a Adam smędzi ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Śmiem się nie zgodzić. Nawet w przypadku druku 'zwykłego tekstu' drukarka laserowa wymaga chociaż odrobiny sterownika. Jest to spowodowane tym, że dla 'tekstu' nie ma definicji końca strony, i drukarka nie wie czy ma już całą stronę czy nie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Wysyła się wtedy znak FF (Form Feed) i drukarka wie ze ma wydrukować stronę.
Znaki kontrolne wydruku CR,LF i FF to podstawa podstaw wydruku tekstowego. Każdego.
Jeżeli ilość tekstu nie mieści się na stronie to drukarka ją drukuje mimo braku FF (laserowa, bo igłowa drukuje po kolei co jej bity na interfejs przyniosą)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

12

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

PCL5 - miałem kiedyś sterownik pod Panthera (pooszło z dyskietką w niepamięć niestety). Z Panthera na 100% da się wydrukować tekst na HP LaserJet 1200 - aczkolwiek nie pamiętam, czy miałem polskie znaki (chyba tak). Oczywiście korzystałem z wbudowanych fontów. Mimo prób - na fortyfication nie udała nam się ta sztuka z drukarką HP LJ 1300 Bartcoma - nie udało nam się skomunikować po LPT (przez przejśćiówkę HP - może to ma znaczenie, w 1200 port wbudowany).
Aha - oczywiście wydruki robiłem kiedyś wyłącznie w trybie tekstowym, ale ściągnąłem sobie Quick Reference do PCL5 i śmiem twierdzić, że grafika (hires) powinna też pójść. Trzeba będzie powalczyć.

Sikor umarł...

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

willy: no, musisz dodawać FF na końcu każdego wydruku, a to już jest, minimalny, ale jednak, sterownik :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Hehe no niech będzie :)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

15

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

dużo jest "zabawy" żeby napisać sterownik pod HP 1200/1300 dla Panther'a ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

16

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Metoda prób i błędów, muszę swojego microprinta wydłubać i jakoś się podłączyć ze sprzętem. I wygrzebać książeczkę do Panthera...

Sikor umarł...

17

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Wersja minimum to dodanie init stringa który przełączy drukarkę w tryb emulacji EPSON(27,13,69) lub IBM(27,13,73) i korzystanie z emulacji.
Nie mam pewności czy to były na pewno te kody, wziąłem je z manuala jakiegoś brothera. Kiedyś znałem je na pamięć, wydają się być prawidłowe, ale pewności nie mam.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

18

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

willy - podeslalbys takowe ? ;-)
Kolega Bartcom ma HP LJ 1300 wiec by przetestował.... wiarygodnosc waszych informacji ;-)
I odrazu wiadomo by bylo czy sie pakowac w te drukarke/ki :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

A nie ma z pantherem sterowników epson/ibm ?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

20

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

http://atarionline.pl/v01/index.php?ct= … er#Panther

I tam już JEST sterownik do LaserJeta konkretnie LJ +II


Hehe ten serownik to tylko konwersja znaków końca linii i końca strony + polskie litery.

Ostatnio edytowany przez willy (2013-05-05 22:22:12)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

21

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

"JEST" oznacza że ruszy na 1200/1300 ?
Sikor probowaliscie z Bartcomem tego sterownika ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Tak, ten sterownik nie zadziałał z LJ 1300. Ale o ile pamiętam - LJ II miał wbudowaną emulację EPSON FX - chodzi o kody sterujące. A to był jeden z najpopularniejszych sterowników na igłówki, więc tam nie było problemu. Bodajże od LJ IV (czy 5 - nie pamiętam) tego niestety nie ma.

Sikor umarł...

23

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Drukarek HP LJ1300 mam calkiem sporo, a tonerów... jeszcze więcej. Mogę zaopatrzyć kto będzie chciał.
Fajnie byłoby drukować z Panthera prawdziwe pisma na A8; Jeżeli na jakimkolwiek programie można byłoby z A8 drukowac także grafikę na laserze, to sprawa przeniesienia interesujących rysunków do właściwego formatu byłaby już chyba nieodległa (kwestia jakiegoś konwertera).

Poza tym myślę że daloby namówić się (czyt. uprosić na kolanach) naszych Koderów aby stworzyli program graficzny z możliwością wydruku z A8 na laserze, jeżeli HP LJ 1200/1300 stałaby się "standardem".

Pozdrawiam wszystkich.

Ostatnio edytowany przez bartcom (2013-09-02 14:11:53)

24

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

LJ1300 nie ma LPT.
Myślę że na tym można narazie zakończyć ten temat.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

25

Odp: Atari + Microprint + drukarka laserowe

Bartcom dorobiłem sie drukarki HP LJ 1100 :)

willy - według instrukcji "Port równoległy 1284-B (poprzez kartę komunikacyjną LIO)."

i reszta:
hp LaserJet 1300
 20 str/min w przypadku papieru formatu Letter, 19 str/min w przypadku papieru formatu A4.
 Wydruk pierwszej strony w czasie krótszym niż 10 sekund.
 Rozdzielczość 1200 dpi (ProRes 1200).
 Podajnik główny na 250 arkuszy.
 Podajnik do szybkiego podawania materiałów na 10 arkuszy.
 Opcjonalny dodatkowy podajnik na 250 arkuszy.
 16 MB pamięci RAM.
 Możliwość rozszerzenia pamięci do 80 MB.
 Kaseta z tonerem na 4000 lub 2500 stron.
 PCL 6, PCL 5e oraz emulacja PostScript® 2.
 USB.
 Port równoległy 1284-B (poprzez kartę komunikacyjną LIO).
 Windows 98, Me, 2000, XP.
 Mac OS 9.x.
 Mac OS X wersja 10.1 i 10.2.
 Opcje drukowania poprzez wewnętrzną sieć LIO i drukowania bezprzewodowego.
 Włącznik zasilania.
 45 czcionek PCL.
 35 czcionek PS.

"wszystko się kiedyś kończy......."