1

Temat: Czy stacja dysków jest ok

Hura,
wygrałem aukcje ze stacją atari 1050 i dyskietkami. mam problem bo nie czyta mi do żadnej dyskietki. wczytałem mydos przez sio2sd i nie mogłem sformatować żadnej dyskietki.

czy to może znaczyć że stacja jest padnięta?

2

Odp: Czy stacja dysków jest ok

Jakie to jest sio2sd z dioda? Nakrec filmik jak formatujesz

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Czy stacja dysków jest ok

sio2sd jest z wyświetlaczem, ma jeszcze jakieś 3 diody. bardziej mi chodziło że stacja 1050 czy obsługuje dyskietki z jakąś inną gęstością i czy mydos próbował sformatować dyskietkę na jakiejś innej gęstości, czy można w mydosie ustawić w jakim standardzie ma być sformatowana. czy jest możliwe że głowica jest padnięta? głowica przemieszcza się po dyskietce podczas formatowania, ale tylko na 2 pozycjach, później jak dobrze pamiętam wyskakuje error.

4

Odp: Czy stacja dysków jest ok

Heh... Nawet się nie chce szukać... http://atariki.krap.pl/index.php/1050
Na nieprzerobionej 1050 tylko gęstość pojedyncza i rozszerzona - najlepiej sprawdź na DOS 2,5. Ewentualnie zmień ustawienia MyDOSa - w standardzie formatuje w gęstości podwójnej, a taka (na nieprzerobionej 1050) jest nie do uzyskania...

Sikor umarł...

5

Odp: Czy stacja dysków jest ok

OK, sprawdziłem to na DOS'ie 2.5, niestety również nie dało się sformatować dyskietki wyskakiwał error 173. z moich obserwacji wnioskuje, że stacja nie przekazuje sygnału z/do głowicy. na jakie elementy powinienem zwrócić uwagę przy naprawie? zna się ktoś na tym?

6

Odp: Czy stacja dysków jest ok

Na początek - rozkręć stację i delikatnie przemyj głowicę spirytusem oraz nasmaruj prowadnice. Więcej info znajdziesz na stronie Jurka Soboli.

Sikor umarł...

7

Odp: Czy stacja dysków jest ok

173
Bad Sectors at Format Time: The disk drive found bad sectors while it was formatting a diskette. Use another diskette because a diskette with bad sectors cannot be formatted. If this error occurs with more than one diskette, the disk drive may need repair.

Tak jak napisał Sikor, stację otworzyć (6 śrub), przedmuchać sprężonym powietrzem (co tam czasem można w środku znaleźć...), głowicę psiknąć sprayem "audio/video", albo czymś podobnym, prowadnice lekko posmarować wazeliną techniczną, czy innym olejem do mechaniki precyzyjnej (tylko nie dużo, żeby z nich nie kapało i na dyskietkach ślady nie zostawały), spróbować formatowanie ponownie.

Zakładam że nr stacji masz dobrze z tyłu ustawiony?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Czy stacja dysków jest ok

Niestety przeczyszczenie głowicy nie pomogło. zastanawiam się czy kabelki w stacji są dobrze po podłączane.
kupiłem to od http://allegro.pl/show_item.php?item=3649081735.
chyba trochę przepłaciłem. właściwie chętnie bym się tego pozbył, bo kumpel z pracy proponuje mi atari 65xe rozszerzone do 254kB, ze stacją dysków nieźle wybajerzoną, dyskietkami joystickiem za jakieś 400zł.
zastanawiam się może czy w tej stacji wymiana małych elektrolitycznych kondensatorów by nie pomogła, inny kolega mówi że może mi coś takiego zmontować w przyszły weekend. Jeszcze coś więcej próbuje zdziałać na podstawie materiałów Jurka Soboli.

9

Odp: Czy stacja dysków jest ok

Miałem kiedyś 1050, która krzyczała błędem 173 pod koniec formatowania w DOS 2.5, mimo że później cała dyskietka spokojnie dawała się zapisywać i czytać. Po "błędnym" sformatowaniu można prostym programikiem w BASICu sprawdzić wszystkie sektory i, jeśli  dyskietka okaże się sprawna, utworzyć system plików np. MyDOSem.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

10

Odp: Czy stacja dysków jest ok

Zbootowałeś Mydos ze SIO2SD.

... a przestawiłeś 1050 na np. D2:???????? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Czy stacja dysków jest ok

rak, nawet przyglądałem się jak głowica pracuje, (u mnie stacja była na d3:) podczas pierwszego formatowania sektora robiła pi pi pi jak podczas prawidłowego formatowania, później wyskakiwał błąd jaki pisałem. po wyłączeniu stacji i przestawieniu głowicy głowica wydaje mi się że ustawia się po włączeniu na prawidłową pozycję.
(jak podłączałem jednocześnie stację i sio2sd, nie przestawiłem stacji to pojawiał się selft test).

Ostatnio edytowany przez tegol (2013-12-10 10:46:47)