151

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

A co to za egzemplarz na górze? Nie ma modulatora (a przynajmniej wyjścia z niego) a ma przełącznik kanałów.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

152

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

mono napisał/a:

Tutaj jest model niewybrakowany

ten na gorze to skladak z pozostalosci magazynowych :( plyta z jednego, obudowa z drugiega... pewnie uwalone GTIA :(


uicr0Bee napisał/a:
drac030 napisał/a:

[...]proponuję zatem zmienić nazwy działów: z "8-bit" na np. "400/800/XL/XE i pokrewne" oraz "16/32-bit" na "ST/TT/Falcon i pokrewne".[...]

Ręka w górze, nawet dwie.

dobry pomysl, jestem "ZA".

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

153

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Panowie, czy nie jest tak, że "pokrewne" może być coś co ze swej natury, pochodzenia wywodzi się z danego produktu ale od początku swego istnienia nie jest nim ? Innymi słowy "pokrewność" to cecha wrodzona a nie nabyta ! Podkreślam, że nie spodoba mi się określenie, że moje atari po wlutowaniu kilku rezystorów stało się pokrewne, bo z jakiej paki ?

pomidor

154

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

xxl napisał/a:

ten na gorze to skladak z pozostalosci magazynowych :( plyta z jednego, obudowa z drugiega... pewnie uwalone GTIA :(.

Raczej nie jest to składak tylko wersja SECAM. One nie mają modulatora.

155

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Na AtariAge też dyskusja czy jest to jeszcze Atari  ...
http://atariage.com/forums/topic/213028 … lxe/page-3

Bardzo się cieszę że powstają nowe dopałki do Atari!
Wielki szacunek dla Twórców!

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-01-21 12:53:15)

156

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

electron napisał/a:

Podkreślam, że nie spodoba mi się określenie, że moje atari po wlutowaniu kilku rezystorów stało się pokrewne, bo z jakiej paki ?

co ludzie powiedza ;-)

wkrotce moze pojawic sie "8bit atari" w fpga 57MHz (na atariage juz sa) - taki sprzecik idealnie sie wpasuje w "pokrewne".

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

157

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

MiST też się wpisuje w "pokrewne" jak najbardziej. Można też krócej - nazwać działy "Duże Atari" i "Małe Atari" :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

158

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Zaraz sie znajdzie ktos kto stwierdzi ze Male atari z 65816 to juz srednie Atari ;)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

159

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

@wieczor:"MiST też się wpisuje w "pokrewne" jak najbardzie"
Dlaczego "pokrewne"? MIST spełnia wszystkie założenia "poprawności" wymienione w tym wątku. Jest kompatybilny*, nie napisze się na niego programu który nie będzie działał na fabrycznym ST itd.
Temat jest ciekawy, ale ideologiczny. Stosując argumentację podobną do tej w wątku jestem w stanie udowodnić, że MIST jest prawdziwym Atari ST :-)
*- jak na razie nie jest w pełni kompatybilny, ale kwestią czasu jest, żeby był.
P.S. W sumie to przecież nie chodzi o nazwanie działów, ale o ideologiczne rozdzielenie Atari od "nie-atari", co akurat dla mnie nie ma znaczenia, ale dla innych ma więc można się na ten temat posprzeczać. A ponieważ miejscami padają istotne fakty i są dodane wstrząsające zdjęcia dobrze się to czyta :-)

160

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

marekp napisał/a:

Dlaczego "pokrewne"? MIST spełnia wszystkie założenia "poprawności"

Ale nie jest prawdziwym Atari, to emulator :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

161

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Proponuję test czarnej skrzynki. Włóżmy ustrojstwo do pudełka, wyprowadźmy kable (joystick itd) i niech reprezentatywna próbka Atarowców ocenia, czy to Atari, czy nie Atari. Jak wyjdzie, tak będzie ;)

162

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Mimo że tu różni próbują wmawiać że 65816 to procesor nie 16 bit, to nikt rozsądny nie uwierzy że procesor 16 bitowy gdzie kod może być w całej 16 MB liniowej przestrzeni to dalej jest 8 bit, a stos i dane mogą być w różnych segmentach pamięci, nie jest procesorem 16 bitowym.

Najlepsze było by podzielenie forum według procesora czyli:

Atari 400/800/XL/XE
- Software, Gry - 8 bit
...
Wynalazki 65816
- Software, Gry - 16 bit
...
Atari ST/STe/TT/Falcon
- Software, Gry - 32 bit
...
Konsole
...

ST w dziale 32 bit, bo 68000 to z punktu widzenia programisty jest 32 bit, choć wolne i takie trochę niedorobione.
Sprzętu z 65816 choć może i jest on ciekawy lepiej nie nazywać atari,to będzie niepotrzebnie wprowadzać w błąd ludzi, tu zmiany są za duże w porównaniu do atari 8 bit.

163

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

ja proponuję jeszcze oddzielne forum dla tych, co grają dżojstikiem, oraz dla tych, co grają z klawiatury ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

164

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

@swinkamor12: 68000 jest procesorem 16-bitowym i punkt widzenia programisty nie ma tutaj żadnego znaczenia. :)

"Pamiętaj, że być dobrym obywatelem to znaczy nie mieć kłopotów, a nie będziesz ich miał jeżeli nie będziesz kłopotem dla innych."

165

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Pin napisał/a:

ja proponuję jeszcze oddzielne forum dla tych, co grają dżojstikiem, oraz dla tych, co grają z klawiatury ;)

Atari z joystickiem to nie Atari, sporo (większość ;)) gier nie daje się używać bez tego "rozszerzenia". ;) A rozszerzenia, od których uzależnione jest działanie programów są be. Programy powinny również działać bez nich. Inaczej nie są na Atari przecież, tylko na "Atari rozszerzone" (o joystick, przecież trzeba go oddzielnie kupić, z komputerem nie sprzedawali).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-01-21 18:56:29)

KMK
? HEX$(6670358)

166

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

koszerne Atari to tylko takie, które ma 64kb pamięci lub 128kb w przypadku 130XE (choć to już jest samo z siebie juz mniej koszerne) i stacje dysków z prędkością 19200 baudów oraz oryginalny magnetofon

PunBB bbcode test

gep/lamers^dial

167

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

dzojstik nie spelnia postulatow rozszerzenia:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 23#p180723

dopiero przylutowjac go do plyty glownej (w dowolnym miejscu) staje sie rozszerzeniem

:D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

168

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Sikora spełnia, a to on jest inicjatorem i głównym autorem wątku.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-01-21 19:37:05)

KMK
? HEX$(6670358)

169

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Rozbawiliście mnie do łez...

170

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Ale nie jest prawdziwym Atari, to emulator :)

Hmmm...:"The MIST board re-implements classic 16 bit computers like the Amiga and Atari ST(E) using modern hardware. The MIST board is not about emulation. It's about the re-implementation of the original hardware itself in so-called FPGAs."
A więc to nie emulator.

171

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Emulator, ale sprzętowy.
Takie reprogramowalne Atari St On Chip - ASOC (c) hehe

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

172

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

willy napisał/a:

Emulator, ale sprzętowy.
Takie reprogramowalne Atari St On Chip - ASOC (c) hehe

W takim razie fabryczne Atari ST to niereprogramowalne Atari St On Board - ASOB.
No dobra, Twój "ASOC" jest lepszy...

173

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

I jak zwykle ch.owe reakcje na poważny wątek. Jak brak argumentów to schodzimy na tematy poboczne. Tak, programy na 65816 nie są programami na Atari 8-bit, więc Atari z 65816 to Sratari (copyright by Jury) a nie prawdziwe Atari, które jest wyposażone w procesor 6502C (względnie starsze wersje w 6502/6502B). Wyższością Świąt Bożonarodzeniowych od Wielkanocnych jest to, że bliżej Bożonarodzeniowych jest nowy rok, a więc szybszy odpoczynek po świętach.
O.K. Z mojego punktu widzenia mam w d.ie SRATARI i pozostanę przy swoim Atari, bo zaraz oprócz bebechów zaczniecie wystawiać fotografie swoich genitalii.

drac030 napisał/a:

Sikora spełnia, a to on jest inicjatorem i głównym autorem wątku.

Ni ch.ja, nie ma własnego procesora, sterowania itp. To taki sam element jak klawiatura. Ale jakbyś wyjeb.ł POKEYA i wstawił jakiegoś PICa sterującego przy okazji kuchenką mikrofalową, to kto wie, może bym zmienił zdanie.

Pin napisał/a:

ja proponuję jeszcze oddzielne forum dla tych, co grają dżojstikiem, oraz dla tych, co grają z klawiatury wink

To masz problem z kilkoma gierkami, na przykład Rescue of Fractalus, Eidolon, Tomahawk, F15 Strike Eagle... Itp, itd.
Heh, jak zwykle dyskusja, którą można o kant d.py potłuc...
=====================Edyta 2014.01.22
==>Sratari byłobłędnie przypisane Larkowi (przepraszam), nazwa wyszła od Jurego

Ostatnio edytowany przez Sikor (2014-01-22 22:54:03)

Sikor umarł...

174

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Ok. Poważna dyskusja. Ale o czym? Ale po co? Jaki wpływ na dalszy rozwój "sceny" będzie miało dodanie nowego działu na forum? Na razie robi się smród, i zamiast się jednoczyć, wszyscy sobie skaczą do gardła. O to chodziło?

175

Odp: 8-mio bitowa 16-to patologia

Pozwolę sobie jeszcze wkleić cytat ze strony producenta procesora 65C816

W65C816S 8/16–bit Microprocessor (MPU)

The W65C816S extends the 65xx technology family to handle 16–bit processing with a 16MB memory space while its emulation mode allows complete hardware and software compatibility with 64KB 6502 designs. The New Direct Register and stack relative addressing provides capability for re–entrant, re–cursive and re–locatable programming.

Interpretację tego pozostawię zainteresowanym.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477