1

Temat: Kupię uszkodzone Atari ST

Witam!

Jestem miłośnikiem mojego Atari 800XL (model z klawiaturą na płycie, nie na folii jak te późniejsze - inny komfort użytkowania), wiele przeżyłem z tym mikrokomputerkiem (łącznie z naprawą spalonych kości RAM i odbudową ścieżek na płycie - skok napięcia w gniazdku w latach 90 :-), wiele też sie nagrałem i wiele się tworzyło programików. Do dziś razem ze stacją dyskietek Atari 1050 wszystko działa, ba, w zapasie jest drugie Atari 800XL jako ewentualny dawca części :-)

Do czego zmierzam: otóż w dzisiejszych czasach mój komputer stacjonarny już mi nie wystarcza, a jako iż mam części z uszkodzonego laptopa, pomyślałem że ciekawym pomysłem będzie "wrócić" do czasów Atari i do obudowy modelu ST (większa ergonomia użytkowania i łatwiejszy zabieg "przeszczepu" klawiatury) zainstalować wspomniany już laptop.

Oczywiście, żal jest mi przerabiać działającą Atarynkę, więc szukam uszkodzonego modelu ST, z możliwie całą obudową i klawiaturą.

Jeżeli ktoś ma coś takiego to chętnie się polecam do ewentualnego zakupu :-)

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie!

2

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Spróbuj na ebay.co.uk, widziałem paru gości sprzedających same obudowy, klawiatury etc.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

3

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Chcesz podpiąć klawiaturę Atari ST do laptopa zamiast tej laptopowej? Jak chcesz ją podłączyć?

4

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

To akurat nie musi być wielki problem - wystarczy, że pominie sterownik klawiatury ST i zrobi połączenia na poziomie linii wprost od klawiszy. Zauważyłem ostatnio w swoim laptopie, że sterownik klawiatury znajduje się na płycie a od samej klawiatury idzie szeroka taśma - nie ma żadnej elektroniki. Zakładając pewne różnice może to być czysta drutologia.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Mam gdzieś chyba wolną obudowę od Atari 520ST - mogę poszukać.

6

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

"To akurat nie musi być wielki problem" - no nie wiem... Dla mnie to był problem, więc jeżeli Reaper znajdzie sposób na podłączenie klawiatury ST do PCta, to ja poproszę o opis takiego rozwiązania bo "ja też bym tak chciał" :-)

7

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Można popatrzeć i zapytać tu: http://www.atariturkiye.com/en/retro-mo … t-mod.html

8

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

marekp napisał/a:

"To akurat nie musi być wielki problem" - no nie wiem... Dla mnie to był problem

Ok, bo mnie to zaciekawiło. Problem to jest jeśli zechcesz z klawiatury ST zrobić klawiaturę podłączaną do PC przez USB/PS-2/DIN-5. Czyli z zewnątrz. Trzeba dodać koder sygnałów - podobny do Eifell (klawiatura od PC dla ST) tylko w drugą stronę.

Sytuacja się zmienia jeśli grzebiesz się już wewnątrz w bebechach - a to wyraźnie robić autor wątku. Po prostu pomijasz / usuwasz sterownik klawiatury ST i podłączasz do sterownika PC samą folię - tu oczywiście teoretyzuję , bo nie wiem teraz bez schematu jaka jest różnica w liniach sygnałowych. Ale nawet jeśli taka jest to konwersja to już jest drutologia. Dlatego z ciekawości pytam - na którym etapie podłączenia miałeś problem :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

9

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Kolega Wieczor ma rację, coś takowego chcę zrobić a przynajmniej spróbować.

Jeszcze jest jedna opcja: Całkowite przerobienie klawiatury pecetowej, tzw hybrydyzacja :-) czyli klawiatura z pc przerobiona na kształt tej z Atari, wraz z klawiszami Atari. Może to komuś wyda się głupim pomysłem, ale ja jestem z rodzaju ludzi-kombinatorów, którzy sami muszą sprawdzić czy to się uda czy też nie :-) Szczerze mówiąc to jest mój najmniejszy problem :-)

Kolego TomkuD, jeżeli możesz rzucić okiem na tę obudowę to będę wdzięczny - a jeżeli jest jeszcze z klawiaturą to będzie rewelacyjnie. Oczywiście, wolałbym uszkodzony sprzęt, lub samą obudowę z klawiaturą - szkoda mi rozbierać działające Atari, to takie "nie Ataromonterskie" :-)

Dziękuję za zainteresowanie!

10

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Znalazłem tą obudowę. Niestety teraz dopiero widzę, że nie jest ona w najlepszym stanie. Jest pożółknięta i brudna - leżała w piwnicy :) a naklejka pod spodem jest uszkodzona. Jeśli Cię interesuje taka to mogę Ci wysłać. Klawiatury niestety nie mam.

11

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Czy mógłbyś mi przesłać jakieś zdjęcia tej obudowy? Razem z kumplem - a on miał Atari 800 XE - wybielaliśmy obudowę, i udało się odzyskać dawny blask (a raczej szarość :-), a co o brudu, da rade go jakoś wyszorować. Być może i byłbym tym zainteresowany, klawiaturę jakoś "odzyskam" - lubię to słowo.

Mój mail: jfkcorp@gazeta.pl
Będę wdzięczny za zdjęcia!

12

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Reaper napisał/a:

Czy mógłbyś mi przesłać jakieś zdjęcia tej obudowy? Razem z kumplem - a on miał Atari 800 XE - wybielaliśmy obudowę, i udało się odzyskać dawny blask (a raczej szarość :-), a co o brudu, da rade go jakoś wyszorować. Być może i byłbym tym zainteresowany, klawiaturę jakoś "odzyskam" - lubię to słowo.

Mój mail: jfkcorp@gazeta.pl
Będę wdzięczny za zdjęcia!

Fotki wysłane.

13

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Obejrzałem fotki, faktycznie obudowa trochę pożółkła, ale to da się wyczyścić :-)

Poza tym jak dla mnie warta uwagi, więc jeżeli nie masz co do niej jakiś planów to chętnie ją odkupię :-) Czekam na propozycje na forum lub na mailu - jak wygodnie :-)

Dzięki za zdjęcia!

14

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Reaper napisał/a:

Obejrzałem fotki, faktycznie obudowa trochę pożółkła, ale to da się wyczyścić :-)

Poza tym jak dla mnie warta uwagi, więc jeżeli nie masz co do niej jakiś planów to chętnie ją odkupię :-) Czekam na propozycje na forum lub na mailu - jak wygodnie :-)

Dzięki za zdjęcia!

No niestety, jak pisałem obudowa nie jest w najlepszym stanie. Starałem się, aby fotki uchwyciły wszystkie uszkodzenia - mam nadzieję, że wszystko dokładnie obejrzałeś. Ok, skoro Cię interesuje to nie ma sprawy - jest Twoja. Rzuć jakąś symboliczną propozycję na maila i podaj dane do wysyłki.

15

Odp: Kupię uszkodzone Atari ST

Obudowa pozyskana dzięki uprzejmości kolegi tomekd.

Dziękuje bardzo za zainteresowanie. Rozpoczynam prace nad projektem.

Jeszcze raz dziękuję.

Temat można zamknąć.