Temat: Serdeczna prośba o wskazówki

Witam Serdecznie. Mam na imię Marcin i w związku z wejściem w posiadanie komputera Atari chciałbym zadać kilka nurtujących mnie pytań- proszę o wyrozumiałość dla żółtodzioba. Może od początku. Z komputerami typu Atari nie miałem nigdy styczności i bladego pojęcia o nich. Uratowałem jeden z tych komputerów od złego losu (Atari130XE) zabierając go po prostu z uczelni. To co wiem o komputerze to, że nigdy nie był rozkręcany (plomba nie zerwana) i mam podejrzenia że był mało używany (miękko działające przyciski, przyciski start, option etc na równej wysokości). Otóż. Po zatachaniu tego sprzętu do domu pierwsze co zrobiłem- rozkręciłem na części pierwsze by dokładnie wszystko odkurzyć i przemyć spirytusem. Z braku zasilacza, jakichkolwiek kabli i monitora- idąc za instrukcjami internetowymi zrobiłem prowizoryczne zasilanie- dioda komputera świeci się. Posiadam stary telewizorek z wejściami audio i wideo na cinche jednak po połączeniu gniazda televison z telewizorem za pomocą kabla cinch-cinch nie dzieje się kompletnie nic- zero. tak samo z połączeniem tym samym kablem ale poprzez przejściówkę na scart. TV stare więc raczej obsługuje PAL. Udało mi się wyczytać że atari powinno się łączyć z TV poprzez wtyk antenowy. Tu zaczynają się dla mnie schody. Wtyk z cincha na BNC jestem w stanie sobie zrobić bez problemu- ale jaki kabel zastosować? koncentryczny antenowy- "biały"-jeśli tak- to zwykły telewizyjny? zwykły ekranowany jak do audio? Jak połączyć wtyczki? Przeszukiwałem forum(i literaturę w pdf) jednak większość poruszonych tematów to problemy ludzi którzy już znają się na rzeczy- ja nie mam o tym fioletowego pojęcia-pierwszy raz dotykam tego kompa. Może mieszka gdzieś w Katowicach lub okolicach jakiś Atarowiec który pomógłby przeprowadzić badania sprawności komputerka? Bardzo proszę- pomóżcie uratować Atari- jeśli to możliwe.

2

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

a siemianowice moga byc ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Z tego co przeczytałem to te kable (jeden z nich) chinch źle podłączyłeś, bo wsadziłeś właśnie do wyjścia antenowego w atari. Ten sygnał video i audio masz w gnieździe DIN. Natomiast prowizorycznie możesz podłączyć atarynkę do TV przez kabel ekranowany (to te jedno gniazdo wystające i wyglądające jak chinch, zresztą jest wypuklona ikonka w plastiku tv). Ważne aby masa z masą i sygnał z sygnałem w atari i tv stykał. Włącz tv i wyszukaj na UHF (chyba) sygnału, tak jak bys szukał analogowych kanałów TV. To nic że będzie śnieżyć, ale dowiesz się czy komputer działa. Powinien być widoczny niebieski ekran z czarną ramką , a wniej napis READY z kursorem. Wpisz B.   (B z kropką) i naciśnij RETURN. Wyświetli ci się SELFTEST po angielsku. Tam wciskając klawisz START lub OPTION możesz przetestować atari z grubsza. To tyle na początek. Pozdrawiam.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

4

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

lotharek- Siemianowice jak najbardziej! Przy możliwej najbliższej okazji można się spotkać. MrKaczorsky wielkie dzięki za wyjaśnienie!. Dla uściślenia- połączyłem kablem chinch chinch wtykając go do Atari w miejsce television a w telewizorze do miejsca video in które też było gniazdem na chinch- w taki sposób nie zadziałało- spróbuję zrobić tak jak poradziłeś i wykonać self test albo umówię się z lotharkiem. Dzięki!!

5

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Jak lutownica nie jest Ci obca: http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_monitorowe - przejściówka z DIN5 na Chinche to 5 minut lutowania. Jak jest - na 99% zadziała przejściówka z DIN5 stereo na Chinche stereo (w sklepach RTV można jeszcze trafić - koniecznie wersja stereo). Możesz mieć problem wtedy z kolorem lub synchronizacją (nie pamiętam), ale sprawdzić się da. Przy okazji wizyty u Lotharka - nabyj u niego kabel, a najlepiej zainwestuj w rozszerzenie - warto, bo jakość wykonania wysoka.
Powodzenia.

Sikor umarł...

6

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

No dobra, tyle ze ta chinch do tv idzie do anteny a nie do chich video. Tak to nie zadziała. Wiem że do antenowego w t nie wsadzisz bo chinch ma grubszy bolec, to połącz to dwoma kabelkami, tylko krótkimi. I szukaj pilotem kanału z sygnałem PAL który wysyła atari. To naprawde jest proste.

Albo zostaw tę chinch w tym video (telewizor) a drugą wtyczkę jeśli to nie problem, utnij i jeden kabel ten od masy wetknij w otwór bolca 2 w gnieździe DIN a kabel z sygnałem wetknij do bolca z numerem 4

Gniazdo DIN w atari:


3 O      O1
5 O    O4
       O
        2

A masa jest do okoła i w bolcu 2

1- luminance
2 - Masa
3 - Audio out
4 - Composite Video
5 - Chroma tylko w XE

Ale jak nie chcesz to do lotharka, on jest w tym bardzo dobry.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

7

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Sikor mnie wyprzedził :-O

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

8

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

marcinp, dobrze ze masz lotharka blisko bo on wiele rzeczy ci podpowie i to fachowo. Zakupisz jakiś nieduży tv lcd a on dorobi ci kabelek za pomoca ktorego obraz bedzie ostry i nie migoczący, można pracowac na atari i nie męczyc sobie oczu. Ja pokusiłem się u niego o wbudowanie rozszerzenia z wyjsciem rgb na monitor, i obraz mam ostry prawie jak na pececie :).

9

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Ja zainwestowałem 28 pln w oryginalny zasilacz i 11 w kabelek i wszystko ładnie się spina na Samsungu T19C300. Ok, to nie moje dzieła, ale na prawdę bardzo dobrze działają.
Lotharek to miszcz jest swiatowej sławy (ostatnio jakiś mily pan mowiący gwarą angielską na YT demonstrował lotharkowe SIO2SD), dobrze trafiłeś!
PS. Witaj w atarowym gronie :-)

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

10

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

kolega do mnie dzwonil wczoraj..


ps. zapytaj sie taty, czy pamieta goscia na motocyklu sprzed okolo tygodnia, ktoremu ze stresu w czasie przegladu biegi sie pomylily z hamulcem...eeehhhh

ps2. ot - prosze mnie nie zawstydzac, bo sie czerwienie ;-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Wszystkim dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, czas i próby łopatologicznego wytłumaczenia. Teraz tylko muszę się modlić żeby komp okazał się sprawny/względnie sprawny. Podłączenie Atari do LCD do już dla mnie bajer bo raczej nie będę go aż tak eksploatować- wystarczy mi mój klimatyczny mały kineskopowy telewizorek :).  Poszczęściło się że znalazłem kogoś kto pomoże ;)

12

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Stwierdzam wizytę u Lotharka :D. Pewnie wszyscy o tym wiedzą ale... magia. Atari sprawne, przeglądnięte, ultimate zainstalowany w 5 minut, Side 2, i szybki kurs- poświęcony cenny czas więc zabawa się zaczyna. Będzie się działo! 100 krotne dzięki Lotharek!!! Chylę czoła przed pasją i zaangażowaniem w pomoc.

13

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

A ja zazdroszczę, że masz do niego tak blisko. :)

14

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

marekp, możesz zrobić zdjęcie konfigu Twojego Ultimate?

15

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

@marcinp, a chociaż powiedz na jakiej uczelni przetrzymywali Atari ? :)

16

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

secon: Jeśli Twoje pytanie było do mnie, to zdjęcia co prawda nie umieszczam ale mogę przepisać wszystko: Mój konfig ultimate to ram 1080k Rambo, system na high speed os, włączony spartados i PBI hardware na on with button (Lotharek mówił że to ważne żeby ustawić na on with button a nie na on w/o button- ale to było łopatologiczne tłumaczenie dla mnie więc jakie to ma konsekwencje dalsze- nie wiem- robię jak kazał). Reszta powyłączana. Opcja XEGS slot game mam Missle Command natomiast opcja basic slot cośtam jest ustawiona na Basic. Gdybym coś pomieszał to daj znać. Generalnie ja nie wiem co tam do czego służy za bardzo.

SQT: Myślę że mogę powiedzieć, że na Polsl. Szukałem czy jest więcej ale niestety nie.

Tu pojawia się natomiast moje pytanie... Uruchamiam SIDE 2 w trybie dysku - partycje już były porobione. Nie chcę gotowych rozwiązań ale czy zna ktoś jakieś źródło w którym można przystępnie poczytać o możliwościach tego trybu? Co mogę tam zrobić itd? Interesuje mnie np:  Czy mogę na partycję wrzucić pliki z normalnego PC i potem otwierać je z Atari za pomocą komend? Tworzyć pliki tekstowe itd? Co jeszcze można zrobić? Starałem się szukać na Atariki ale jednak jeszcze wiele czytania przede mną żeby zacząć coś rozumieć...

17

Odp: Serdeczna prośba o wskazówki

Tylko nie mów że wydz. elektryczny bo będzie mi smutno z tego powodu. Koniec OT.