Temat: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Koledzy, mam Atari 1027 i problem z - chyba - głowicą. Posypały się z niej gumowe literki. Specem nie jestem, ale dobrze to nie wygląda... Można coś z tym zrobić, czy już tylko jako eksponat do szafeczki? Jako dziecko lasera nie bardzo wiem, co się robi z tą technologią.
Pomocy! :-)

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

2

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Osobiście wziąłbym resztę rozetki i jakieś wydruki i poszedłbym do jakiejś dobrej firmy robiącej pieczątki. Może by coś wymyślili, bo alternatywą jest chyba tylko szukanie części na amerykańskim ebay.

3

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Hmmm... http://starekomputery.uibs.com.pl/atari … resize.jpg - patrząc na zbliżenie głowicy, tak się zastanawiam nad mechanizmem... Chyba gumę można by zastąpić plastikiem - przypuszczalnie drukarka 3D by pomogła...
Inna sprawa - większość drukarek Atari to zaadaptowane inne produkty (w serii XL zazwyczaj Japońskie - OKI, Citizen i Epson). Ciekawe, czy w ich ofercie nie ma zamiennika...

Sikor umarł...

4

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Sikor - wątpię, by zastosowanie plastiku zamiast gumy w drukarce znakowej dało by pożądany efekt. Fakt faktem, świetnym pomysłem jest wycieczka do firmy specjalizującej się w wytwarzaniu pieczątek, jednakże i tak nie łatwo będzie to poskładać, bo warto by było mieć wzorzec.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

@Pin, ale kto mówi o plastiku jako takim...?
http://centrumdruku3d.pl/materialy-do-druku-3d/ - na przykład BandLay, mocny i giętki plastik (nie ma polskiej nazwy), elasto plastic - to tylko wymienione w tym zestawieniu. A gama i oferta materiałów ciągle się poszerza...

Sikor umarł...

6

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

nie wiem, czy warto ryzykować drogie eksperymenty. Taniej będzie zainwestować w materiał, który na 100% będzie zostawiał ślady na papierze. I takim materiałem jest na 100% tworzywo z którego wyrabia się pieczątki. Będzie też miało jakąkolwiek wyczekiwaną wytrzymałość eksploatacyjną ... a tak, to w przypadku owych tworzyw o których mówisz, to nie masz żadnej gwarancji sposobu działania, a zachodu z tym może być nie mało ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Czytając to http://dereatari.republika.pl/serw.htm#Drukarki można dostać zawału.
Popytaj Jer'a niech oceni czy warto....

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Matko...
Powiem tak: teraz to sobie wziąłem na ambicję, że ją uruchomię :-) Priorytet niski, ale pochodzę  tematu. Dam Wam znać, jak coś zdziałam.
A przy okazji: ma ktoś pomysł, skąd wziąć wzorzec tego gumowego pierścienia z głowicy? Moja jest mocno niekompletna...

--------------------------------
Atari 65 XE | CA-12 z KSO Turbo 2000 | SN-360 | SIO2SD | MATT | Dokumentacja + książki od Retronics'a! | Atari 2600 Junior

9

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

http://sirsillyboy.deviantart.com/gallery/26059930
Edyta=====>
Aha, Atari 1027 to inaczej Mannesmann Tally Riteman LQ.
Edyta II=====>
Może spróbuj zapytać tam: http://www.sparepartsforprinters.co.uk/ … p;offset=0

Ostatnio edytowany przez Sikor (2014-03-26 20:34:56)

Sikor umarł...

10

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

z wzorcem nie bedzie latwo, ale chyba warto samemu zrobic projekt pod drukarki 3d i albo robic z miekkiego plastiku, albo... sie zastrzelic. odnosnie drukowania w 3d, czy dalo by sie cos ewentualnie zdzialac - podpytaj Kube Husaka, tj. lokalnego eksperta w dziedzinie, chyba ze masz jakiegos sobie bardziej lokalnego na podoredziu.

powiem ze sobie calkiem ciekawe zadanie postawiles przed soba i tylko kciuki trzymac.
ale jak juz sie za to zabierzesz i bedziesz mial jakies efekty - mozesz sie zastanowic nad innymi fontami itd. generalnie swiat stoi przed toba otworem (nie czytaj tego w sensie "od dupy strony")

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

A może dałoby się zaadaptować dysk z czcionkami z elektrycznej maszyny do pisania? Ewentualnie odciąć z niego same czcionki i powklejać w miejsce zniszczonych do 1027. Maszyny produkcji ddr i pozniejsze (po zjednoczeniu niemiec) miały wymienne plastikowe dyski z roznymi zestawami czcionek.  Maszyny jak i dyski mozna dostac za grosze.

12

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Tylko to jest kwestia materiału... Elektryczne maszyny do pisania chyba mają czcionki twarde bo walą jak "ręczne" - przez taśmę. W 1027 chyba sama czcionka jest barwiona i stuka bezpośrednio w papier, dlatego użyto gumy... Chyba że się mylę?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

@jell: Wzór jest w podanym przeze mnie linku - dokładne fotografie po całym obwodzie głowicy. Wystarczy kliknąć na podany wcześniej link.

Sikor umarł...

14

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

klikalem, widzialem, ale sorry - z foto do wzoru/projektu jest jeszcze troche daleko :)
tak czy inaczej - trzeba to gdzies zarchiwizowac na pigwie imo, bo cholernie dobry link podales.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: Atari 1027 - prośba o wsparcie

Postaram się wrzucić. Btw: znacie może jakiś porządny grabber galerii z Deviantarta? rip.rarchives.com wymięka przy obrazkach w oryginalnej wielkości. Klikanie opcji zapisu przy 49 obrazkach jest nieco upierdliwe. :P

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie