1

Temat: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Od dziś jestem posiadaczem pierwszego w życiu 16 bitowego komputera Atari. Na razie chodzę po omacku i próbuję coś na nim uruchamiać z HXC (gry, dema). Niestety nie znam podstaw tego sprzętu więc wszystko wydaje mi się nowe i dziwne. Pierwszy z problemów to wczytywanie Ricka. Próbowałem kilku wersji i po paru sektorach (odpalone z menu AUTOBOOT.HFE) wczytywanie zostaje przerwane, nic się nie dzieje. Miga dioda czerwona SDCard access (nie ta od Floppy).
O czym to może świadczyć?

Zajrzałem też pod TOS'em na ten dysk i to co widzę.

Dodam że sporo innych gier się wczytuje.

Post's attachments

rick.png 120.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

jaki Tos? jak 2.06 to działaja tylko 2 wersje, medway boys i z poprawkami dla falcona (rick030.tos)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

3

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Tos w wersji 1.62.

4

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

sprawdz inna wersje

tu masz wszystkie:

http://www.rickdangerous.co.uk/atari-st.htm

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

5

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Dzięki, działa pierwsza z góry. Z czego wynika ta niekompatybilność?

Czy wiele gier ma taki problem jak Rick? Na razie na 10 nie odpaliła tylko jedna.

6

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

STE, akurat Rick powstał przed STE stąd problem.

Problemem są głownie menu disk - część niekompatybilna z STE  oraz sama niekompatybilność starszych gier z STE.
Do wiekszości gier są poprawki dla STE/Falcona - tylko trzeba chwilę poszukać odpowiedniej wersji.

Najłatwiej sprawdzić na emulatorze, tu zmiana tos-u i konfiguracji to parę kliknięć.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

7

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

OK rozumiem, chociaż dziwne że wersje z atarimania.com przy których napisane jest że ruszy to na ST/STE też nie działają. Kupiłem STE bo wszyscy mówią że najlepszy do gier/dem i że nowocześniejszy, ale z tego co widzę sprzęcik ma nie mały dylemat ;)
Dzięki za pomoc!

Ostatnio edytowany przez stRing (2014-04-16 22:05:16)

8

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

stRing: no to gratulacje, STe to najlepszy sprzęt!! do dem, gier. Po prostu wyszedł parę lat po premierze wielu tytułów. Ale dźwięk to ma mocny - podłącz pod coś porządnego. W przypływie gotówki polecam UltraSatana od Lothara, - większość ciekawych tytułów cały czas jest przerabianych na plikowe a także kompatybilne z STe/Mega STe/Falcon.

Atarimania  nie jest wyznacznikiem - robią świetną robotę ale mają zbyt dużo chyba na głowie i pojawiają się błędy - jak piszesz....

4 MB Bartek pewnie znajdzie.

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

stRing:

Co do screenshota, to w ten sposób Atari pokazuje programy 'trackmo', czyli nie plikowe, tylko wgrywane sektorowo z dyskietki.
Ale takie programy powinny się automatycznie ładować z dyskietki; bez otwierania ikony.

Nie otwierają się czasami wtedy, gdy do Atari, oprócz stacji dysków, podłączony jest również HDD. Odłącz i sprawdź, jeśli masz.

Jeżeli to nic nie da, to albo image dysku jest zje/bany, albo wywalił się HxC. U mnie też się to czasami zdarza. Nie umiem wyjaśnić, skąd się to bierze. Czasami nie chce odpalać programów całodyskowych. Wgrywam wtedy jeszcze raz AUTOBOOT.HFE na kartę i bywa, że pomoże.

Podesłać Ci moją wersję image'a? Może akurat zadziała.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

10

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

problemy z hxc to :

- karta sd
- karta sd
- ewnemtualnie stary firware i karta sd

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

11

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

EDIT: Nie wiem czy to ja czy iPad. Ciagle podwójne posty wbijam. Sorry.

Ostatnio edytowany przez grzes_l (2014-04-17 10:36:50)

12

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

No jeszcze kabel źle obsadzony na płycie głównej, który może tracić kontakt (mój przypadek)

13

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

@ piter: czytałem o ultrasatanie i chyba zacznę na niego zbierać, polecacie wewn. czy zewn.? Jak to wygląda w praktyce i w kwestiach montażu? 4MB już mam obiecane od cieplika.

@yerz: nie mam HDD, próbowałem kilku obrazów, w końcu któryś tam się załadował

@lotharek: ok, spróbuję z inną kartą SD

@grzes_l: no z tym się trochę namordowałem bo adapter jest za krótki i niestety przylutowany do płyty, musiałem wyjąć stary i nałożyć nowy, dłuższy. Testowałem go jednak na oryginalnej stacji (wczytywanie, formatowanie) i wszystko śmiga więc odrzucam tę ewentualność.

14

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Ja też myślę o US i chciałem wewn żeby wszystko ładnie wybudować do środka (wciąż nie mam kiedy odezwać się do lotharka żeby pogadać, bo mailowac nie chce ;-) ) ale mam jeszcze STFM i może dobrze byłoby mieć uniwersalne urządzenie...

15

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

@Yerz - dlatego uważam, że owa idea "Trackmo" powinna być z całą surowością tępiona przy każdej możliwej okazji, biorąc pod uwagę dowolną platformę sprzętową (poza ZX Spec, bo tu specyfika urządzeń zewnętrznych daje pewną dowolność). Jest to całkowicie nikomu niepotrzebny badziew utrudniający użycie dysku twardego. No chyba, że wracamy do tradycji i organizujemy copy-party zabierając ze sobą kilka setek dysków do plecaka ze stelażem ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Trackma rulez. Nie znasz sie.
Uwielbiam zgrzyt dyskietki w stacji. Taki fetysz :)

17

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Mam nadzieję, że to jedyny Twój fetysz związany ze zgrzytem w "stacji" ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

A co to wedlug Ciebie jest zgrzyt w "stacji"? To w krakowskim slangu ma jakies inne znaczenie? ;)

Jezeli chodzi o fetysze to ten nie jest jedyny ;)

19

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Zara moment. Przecież HxC zgrzyta jak najbardziej :) Jest taki bajerek :)

https://www.youtube.com/watch?v=b2aibs4WAwo#t=92

od 1:32 :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

20

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Pin napisał/a:

@Yerz - dlatego uważam, że owa idea "Trackmo" powinna być z całą surowością tępiona przy każdej możliwej okazji, biorąc pod uwagę dowolną platformę sprzętową

No nie wiem. Na pewno na malym Atari to czesc tradycji.
Widzial ktos kiedys na zywo na wlasne oczy dysk twardy do malego Atari?

21

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

@swinkamor12: Dysk twardy ma obecnie całkiem sporo ludzi. Czy to jako IDE+ czy jako SIDE (dla wygody żywy HDD jest często zastępowany kartą CF). Ale nie jest to rozwiązanie nowe.

Atari zostało zaprojektowane nieco inaczej niż niektóre inne 8-bitowce, stanowiące często zamknięte, kompletne urządzenia a ewentualne rozszerzenia są doczepiane przez porty I/O jako urządzenia zewnętrzne. 8-bitowe Atari ma otwartą architekturę i zapewne to spowodowało, że wszelkie rozszerzenia czy modyfikacje stały się tu tak popularne. Koncepcja NEW DEVICE i szyny PBI, była w swoim czasie bardzo nowatorska i jest swojego rodzaju prekursorem koncepcji USB idąc nawet trochę dalej - urządzenie powinno przesłać komputerowi swój driver. Sama idea, że system operacyjny jest wczytywany z zewnątrz a urządzenia obsługiwane są przez dedykowane sterowniki, zbliża Atari koncepcyjnie do większych, poważniejszych systemów. Niektórzy tego nie rozumieją i mówią o "standardowych" pamięciach masowych do Atari - nie istnieje coś takiego.

A gry całodyskietkowe to nie jest tradycja a po prostu wygoda - autor mógł spokojnie wyłączyć sobie ROM, napisać własne procedury odczytu sektorów i już - to jest gra, nie program do pracy, nie potrzebuje systemu, grasz a kompa potem wyłączasz. Zrodziło się to z tego, że technika poszła do przodu szybciej niż przewidywano i komputerami do pracy zostały 16-bitowce, a Atari XL/XE dostało jeszcze po nerach przez politykę firmy (brak gier wydawanych na trio C-64/Spectrum/Amstrad - były one za to na ST).

Zresztą - to nie tylko tradycja na Atari - multum jest gier bezplikowych na Amigę. A jestem pewien w 100% że i na peceta widziałem coś takiego, na dyskietce 5.25" - bootowało się grę z dyskietki, po jej odczycie pod DOSem była sieczka.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Pin napisał/a:

@Yerz - dlatego uważam, że owa idea "Trackmo" powinna być z całą surowością tępiona przy każdej możliwej okazji, biorąc pod uwagę dowolną platformę sprzętową (poza ZX Spec, bo tu specyfika urządzeń zewnętrznych daje pewną dowolność). Jest to całkowicie nikomu niepotrzebny badziew utrudniający użycie dysku twardego. No chyba, że wracamy do tradycji i organizujemy copy-party zabierając ze sobą kilka setek dysków do plecaka ze stelażem ;)

Ja tu raczej zgadzam się z Pinokiem, bo jednak co zając, to zając - i bezwzględnie pieczony.

Wgrywanie sektorowe zostało wymyślone jedynie dlatego, że stacje FDD były wolne i niekiedy programy wymagały szybszego transferu danych (występuje to z resztą nawet na twardych dyskach, przykładowo gdy chcesz na Atari XL odgrywać muzykę z WAVa lub na ZX Spectrum, gdy chcesz puszczać kolorowy film z dźwiękiem).
Ale generalnie jestem za plikówkami, bo wtedy nie ma problemów z szybką zmianą nośnika: FDD->HDD (CF, SD).

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

23

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

Ja wlasnie po 6 miesiacach wyrznietych z zyciorysku odpalilem swoje STE, aby w cos sobie pograc. No i przypomnialem sobie ze na http://www.8bitchip.info jest troche przerobionych na HD gier. Jest z czego wybrac.

Jak by ktos potrzebowal sciagnac wszystko, to ten maly jedno-linijkowiec to zalatwi:

for i in {1..9};do w3m -dump  http://atari.8bitchip.info/aon$i.php|awk -F '  ' '/ZIP/ {print $2}';done|xargs -I{} wget http://atari.8bitchip.info/{}

Wymagany jest w3m and wget

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-04-20 09:40:23)

24

Odp: Rick Dangerous na 1040 STE przez HxC

swinkamor12 napisał/a:

Widzial ktos kiedys na zywo na wlasne oczy dysk twardy do malego Atari?

Tak. Mija już prawie 15 lat jak na niego patrzę ;)

... także używam. W dwóch komputerach aktualnie używanych, oraz 2 interface na zapas ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info