1

Temat: Barnyard Blaster - czarny ekran

Witam,

Znalazłem kilka wersji atr i xex tej gry, o wielkości 130kB oraz 79kB, które uruchamiają się z czołówka ze scrollem informującym o potrzebie zainstalowanego rozszerzenia pamięci, podłączonego light-gun'a etc. Niestety po załadowaniu gry zamiast planszy startowej jest czarny ekran a muzyka zatrzymuje sie na pierwszym takcie - "zwiecha". Ten sam ATR pod emulatorem atari800 uruchamia się poprawnie

Inny atr jaki znalazłem na fandal.cz uruchamia się bez "zwiechy" ale ekran jest bez grafiki - napisy i kule na dole ekranu są, ale nie ma do czego strzelać.

Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem?

Wszystkie testy przeprowadziłem na rozszerzonej 65XE z 320kB oraz na 130XE.

s.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

2

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

A sprawdź wersje

Barnyard Blaster (v2,128,g).xex 76550b

3

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Problem rozwiązała zmiana DOS'a: używałem SpartaDOS (cart AtariMAX 8MBIT). Kiedy uruchomiłem spod MyDOS'a, pokazała się plansza w grze.

Pozostaje pytanie dlaczego jest taki problem przy uruchamianiu spod SpartaDOS.

s.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

4

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Być może chodzi o zarządzanie ext ram (w przeróbce Fandala) i konflikt z trybem "banked" SDX.

Z jakiego urządzenia ładujesz grę?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Pin napisał/a:

Z jakiego urządzenia ładujesz grę?

Z SIO: Aspeqt oraz AtariSIO Matthiassa.

Poza tym zagadką pozostaje zawieszanie na pierwszym takcie muzyczki na ekranie tytułowym przy uruchamianiu z ATR'a: czarny ekran i jednostajny ton pierwszego dzwieku muzyczki w przypadku uruchamiania z ATR'a z napisem "LOADING BARNAYRD BLASTER..." a przed samym uruchomieniem pokazuje się plansza "FILE - VERSION BY HOMESOFT" ze scrollem. Wciśnięcie dowolnego klawisza powoduje opisane wcześniej zawieszenie. Czy to jest wersja tylko pod emulator? - pod emulatorem atari800 działa poprawnie.

s.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

6

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

A sprawdź pod emulatorem ze spartą :D
Prawda jest taka, że oryginalna gra dostępna jest na cartridge-u. Przypuszczam, że łamiąc grę ktoś olał sprawdzanie carta - i pewnie gra to robi. A, że zamiast BB widzi spartę - to się wiesza...

Sikor umarł...

7

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Sikor napisał/a:

A sprawdź pod emulatorem ze spartą

Pod emulatorem uruchamiam też jako napęd SIO (ATR podmontowany jako D1), więc powinien się wieszać z tego powodu, a działa.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

8

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Owszem, a w slocie Cartridge-a masz podmontowany obraz Sparta DOS X? Bo wtedy by było bardziej wiarygodne. Tym bardziej, że napisałeś, że zmiana DOSa pomogła.

Sikor umarł...

9

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Sikor napisał/a:

A sprawdź pod emulatorem ze spartą :D

Atari800 po zamontowaniu obrazu ROM SDX:

simon@nb10:~/arch/atari/stuff/Gry - atr/0-a-b$ atari800 -cart ../../../car/SDX442_SDX128.ROM Barnyard\ Blaster\ \[lg\].atr

obwieszcza że

!!! The Atari computer has crashed !!!
Code $12 (CIM) at address $BC56

Bez SDX Barnyard uruchamia się OK. Ten sam ATR na prawdziwym 65XE (bez włożonego cart'a) nadal się wiesza. Jedyna konfiguracja na której udało mi się uruchomić na prawdziwym komputerze to najpierw MyDOS, a następnie "L" i "D4:BARNYAR2.XEX" (plikowa wersja z fandal'a: Barnyard Blaster (v2,128,g).xex

s.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

10

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

sq7bti napisał/a:

Bez SDX Barnyard uruchamia się OK. Ten sam ATR na prawdziwym 65XE (bez włożonego cart'a) nadal się wiesza. Jedyna konfiguracja na której udało mi się uruchomić na prawdziwym komputerze to najpierw MyDOS, a następnie "L" i "D4:BARNYAR2.XEX" (plikowa wersja z fandal'a: Barnyard Blaster (v2,128,g).xex

Rozumiem, że 65XE ma powiększoną pamięć? (<=128KB - bo jak widać, tyle minimum wymaga)? Jeśli tak - sprawdź jeszcze pod emulatorem, jaki jest typ rozszerzonej pamięci, ponieważ RAMBO!=COMPY, co też może być przyczyną błędów. Przypomnij się w weekend - sprawdzę u siebie na real sprzęcie (65XE z 320KB pamięci).

Sikor umarł...

11

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Jak dla mnie nie ma tu magii. Pacz fandala grzebie na własną łapkę w ext ram i to pogryzło się z jakiegoś powodu ze Spartą w trybie Banked. Zdarza się czasem i na tę okazję wystarczy użyć inita dla formatu Sparta. Loader z IDE+, sdload, msdos. Zawsze da się odpalić, czasem wystarczy po prostu przepalić z loadera i spokój.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Sikor napisał/a:

Rozumiem, że 65XE ma powiększoną pamięć?

512kB extra w/g Hiass'a. Sprawdzone kilkoma różnymi programami do testowania pamięci.

s.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

13

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

W emulatorze też ustawiony w ten tryb?

Sikor umarł...

14

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

Sikor napisał/a:

W emulatorze też ustawiony w ten tryb?

Tak, 576kB.

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

15

Odp: Barnyard Blaster - czarny ekran

To znaczy, że ze spartą nie da rady i tyle.

Sikor umarł...