1

Temat: Kabel Audio-Video

Na jakim kablu w praktyce uzyskam najlepszą jakość obrazu ? Chinch, Euro czy S-video ?

Atari 65XE

2

Odp: Kabel Audio-Video

Euro (SCART) to rodzaj złącza, który może przepuścić sygnał composite (chinch jak piszesz) i s-video. Czyli w praktyce mamy 2 rodzaje sygnałów, pomijam łącze antenowe. Z dwóch wymienionych najlepszy będzie s-video, ale nie każdy TV go obsłuży. Dla osiągnięcia najlepszego efektu można wykonać np. takiego moda:
http://www.atari8.co.uk/downloads/Ultra … %201.0.pdf

3

Odp: Kabel Audio-Video

Jaki tv / monitor chcesz użyć ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Kabel Audio-Video

Co to znaczy EURO ?

RGB ? Svideo ? composite ?

EURO to zlacze, a standart przesylanego sygnalu to zupelnie inna sprawa. większość TV potrafi na EURO wyswietlic obraz po composite ( zolty chinch), svideo - maly din4, RGB - synchro,R,G,B (np VBXE, ST, AMIGA, ZX128, CPC,....)

Ostatnio edytowany przez lotharek (2014-05-04 10:57:00)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Kabel Audio-Video

zRo napisał/a:

Na jakim kablu w praktyce uzyskam najlepszą jakość obrazu ?

Na dobrej jakości :)
Chinch (prawidłowo RCA), Euro czy S-video to tylko rodzaje złącz, jak wspomniał Lotharek. Najlepszą jakość obrazu z Atari na monitorze/telewizorze kineskopowym uzyskasz przez s-video. Jakimi kablami podłączysz, to już zależy od telewizora. Oczywiście TV musi taką możliwość posiadać. TV LCD czasami dają lepszą jakość na kompozycie niż s-video.

6

Odp: Kabel Audio-Video

A jak się nie jest mistrzem lutownicy (jak przykładowo ja), polecam kontakt z Duddiem z tego forum.
Zrobi dowolny kabelek w bardzo dobrej jakości.

7

Odp: Kabel Audio-Video

Z S-Video to jest problem, bo od jakiegoś czasu (~3 lat) w złączu SCART producenci TV nie dają tego sygnału.

8

Odp: Kabel Audio-Video

z s-video w euro to w ogóle jest chyba problem, bo żeby TV przełączył sie na s-vhs musi odebrać jakieś tam napięcie przełączające na jednym z pinów euro, chyba...

9

Odp: Kabel Audio-Video

Chyba nie. Tak jest z RGB i przełączaniem TV/AV. S-video najczęściej ustawia się z pilota, zamiennie z kompozytem.

10

Odp: Kabel Audio-Video

Można trafić nowe TV które obsługują S-Video, np. niektóre modele Toshiba.

11

Odp: Kabel Audio-Video

Przykleję się do tego wątku: ale mam do was pytanie: w ramach przerabianie mojego sprzętu natknąłem się na ciekawą rzecz i zacząłem się nad tym zastanawiać dlaczego tak się dzieje. Zrobiłem przejście z ATARI 5 DIN monitor na Chinch, Euro i S-video. Następnie podpiłem do każdego z wejść jednocześnie  3 różne telewizory i... na początku wszystko ładnie działało ale po paru minutach pracy: działało poprawnie tylko SVIDEO na Chinchu rozjechały się całkowicie kolory, straciło ostrość a następnie pojawiały się pasy i potem wariowały kolory (różowy i zielony) aż w końcu zgłupiał zupełnie i przesunął się ekran :-( a na EURO zgasł (ciemność). Sprawdziłem połączenia i faktycznie coś się pozwierało odtworzyłem znów połączenia i każde działa osobno OK ale jak przy włączonym CHINCHU podepnę SVIDEO to rozjeżdżają się kolory na CHINCHU za to SVIDEO w ogóle nie reaguje na podłączenia EURO i CHINCHA :-) Nie wiem czy to wina telewizorów (każdy jet inny - różna jakość wykonania) czy też złącze po obciążeniu tak się zachowuje.

12

Odp: Kabel Audio-Video

Przy takich dziwnych kombinacjach wszystko jest możliwe, nawet uszkodzenie któregoś z urządzeń. Cóż, jakie złącze, taki efekt :D