1

Temat: HDD VERTEX DataJet i STE - pomocy

Wszedlem w posiadanie dyskow twardych Datajet 40MB marki Vertex do Atari ST. Wiem ze pracowaly z powodzeniem z Atari STE. Mam odpowiedni kabel tylko jakos nie moge sie zabootowac z HDD.
W dwoch przypadkach wyskakuje mi jakis komunikat programu bootujacego ale potem albo komp probuje sie odwolywac do stacji dyskietek, albo resetuje sie. W trzeciem nic nie wyskakuje.
We wszystkich dyskach z przodu mrugaja dwie diody.

Z tylu jest przelacznik hebelkowy tzw dipswich. Ma 6 hebelkow. Nigdzie nie moge znalezc ich opisu. Czy ktos ma opis (instrukcje) tego dysku?

Czy ktos ma oprogramowanie do formatowania, konfiguracji takiego HDD na Atari STe?

Dzieki

2

Odp: HDD VERTEX DataJet i STE - pomocy

Jakis komunikat? Napisz jaki. Komputery mają to do siebie, że zazwyczaj piszą co im dolega.
Przełączniki z tyłu mogą służyć do wyboru ID dysku SCSI, który jest w środku. Chociaż do tego powinny wystarczyć z powodzeniem 3 (3 bity = 8 kombinacji). A po oprogramowanie to się udaj na FTPa pod tytułem preferuje.luzik.pl. Szukaj HD Drivera.

Odp: HDD VERTEX DataJet i STE - pomocy

Jezeli masz TOSa starszego od 2.06 (albo 2.05) to nie zabotujesz z HDD, musi byc dyskietka.

Po upgrejd TOSu odsylam do Paskuda.

Aha, paskudne kontrolery umozliwiaja wprawdzie potowanie z HDD pod kazdym TOSem, ale to wynika z ich dosc nietypowej konstrukcji (podlaczane do portu cartridge a nie tam gdzie sie powinno takie drobiazki wpinac czyli portu DMA). No i wogole Paskudne kontrolery sa dosc nistandardowe...

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: HDD VERTEX DataJet i STE - pomocy

na tos>= 1.02 zabootujesz dysk acsi (scsi).

5

Odp: HDD VERTEX DataJet i STE - pomocy

No wiec po dalszych probach udalo mi sie zabootowac z jednego z dyskow (okazalo sie ze odpalal jakas aplikacje w niskiej grafice i na monitorze mi sie resetowalo w kolko)! Zabootowalem na czytym STe (tos <2)
Na pozostalych pisze komunikat o nieudanych probach bootowania z kolejnych urzadzen odliczajc w kolko nr tych urzadzen od 0 do 7. Po presnieciu keya bootuje z dyskietki. Na tym dysku ktory jakos zabootowal znalazlem soft do formatowania, ustawienia parametrow bootowania itp. ale przy probie uzycia na pozostalych dyskach pisze ze nie znalazl partycji, z ktorej moglby sie bootowac.
W kazdym razie sprawdze oprogramowanie z rzeczonego serwerka (duze dzieki) a dalej szukam opisu tych hebelkow z tylu i ogolnie jakiejs dokumentacji do tego dranstwa. Czy te dyski mozna polaczyc w lancuszek? Kazdy ma zlacze opisane jako IN i OUT.
Aha, moje hebelki wygladaja jak te ze zdjecia tutaj:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=22275989
Dysk tez wyglada bardzo podobnie ale to nie ten.
pozdrawiam