1

Temat: 1200XL popsuta klawiatura

Klawiatura do 1200XL jest znana ze swojej awaryjności, ja swoją musiałem też podreperować, na razie uzupełniłem grafitem wydrapane zębem czasu ścieżki na gumowanej folii. Wszystko wydaje się działać oprócz jednej rzeczy, mianowicie: nie działają klawisze w kilku rzędach, wszystkie są na jednej ścieżce która idzie pod układ scalony 2M4T HD14051BP pod nóżkę 15.

Czy wymieniać od razu ten układ, czy sprawdzić coś jeszcze? Pokey podmieniłem i wygląda na dobry.

Z tego co wyczytałem muszę szukać zamiennika CD4051, czy może to ktoś potwierdzić?

Post's attachments

1.jpg 330.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2.jpg 213.97 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.jpg 326.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: 1200XL popsuta klawiatura

Poszukaj wątku na atariage - tam był opis, jak naprawić domowym sposobem.

Sikor umarł...

3

Odp: 1200XL popsuta klawiatura

Jeżeli jesteś absolutnie pewny, że naprawiłeś ścieżki, to pozostaje (raczej) do wymiany scalak. I tak możesz go wymienić, bo jest tani jak barszcz. O ile dobrze pamiętam, to  HD14051 i CD4051 to ten sam układ (multiplekser 8. kanałowy), różnych firm.

4

Odp: 1200XL popsuta klawiatura

@ Sikor: mam już to za sobą, przesuwanie folii nie wiele dało, pomogło odtworzenie ścieżek przy złączu (swoją drogą chyba najgorsze rozwiązanie jakie widziałem) ale to jeszcze nie koniec. Zatem do wymiany scalak. Dam znać.

Aa, może ktoś w trójmieście ma 1200XL gdzie mógłbym sprawdzić swoją klawiaturę i tego kogoś na swoim sprzęcie? Stryjek, masz sprawne 1200XL?

W ogóle od tego rozkręcania i skręcania poniszczyły się niektóre gwinty tego plastiku od klawiatury gdzie przykręca się płytkę klawiatury. Ścieżki stykają w 100% tylko jak się mocno dociśnie. Jakiś patent na to ktoś ma?

Ostatnio edytowany przez stRing (2014-06-27 21:56:43)

5

Odp: 1200XL popsuta klawiatura

Gwinty naprawisz POXIPOLEM, ale tu mała uwaga - po zrobieniu używasz wkręta, wkręcasz na mokry i po kilku chwilach delikatnie wykręcasz, zostawiając gwint do zaschnięcia. Uważaj, aby zrobić to delikatnie i nie przesadzić z czasem (bo wtedy kaplica z wykręceniem).

Sikor umarł...

6

Odp: 1200XL popsuta klawiatura

Udało się. Wymiana scalaka pomogła. Jeszcze męczyłem się nad spasowaniem całości, ścieżki z folii za nic nie chciały się stykać z płytką klawiatury. Żadne dociskanie i skręcanie nie pomagało bo w miejscu gdzie powinien być docisk płytka była lekko wybrzuszona. Superglue okazał się najlepszym (i chyba jednym) rozwiązaniem, pacnąłem po kropelce między ścieżkami raz góra raz dół i przykleiłem folię do płytki na stałe. Działa jak marzenie :)