1

Temat: SDX, OSX, partycjonowanie

Jako że mam teraz na U1MB nowy toolkit do SDX to tak mi przyszło do głowy, żeby sobie przygotować CF z partycją FAT16 montowaną przez FATFS.SYS. No i mam mały zgrzyt - brak windowsa i linuksa. Tylko OSX. Moja CFka, której cały czas używam ma dwie partycje - FAT32 (SIDE Loader) i APT. OSX nie umie zmienić rozmiaru FAT32, żeby wstawić jakąś małą FAT16. Pomyślałem, że spreparuję sobie drugą kartę ale OSX nie ma możliwości założenia partycji tak jak ja chcę - po przeczytaniu tony manuali do diskutil prawie mi się udało - partycje FAT32 i FAT16 założone ale zamiast MBR mam... GUID i wciśnięte na początek 256MB jako EFI partition. W akcie desperacji chciałem na maczku zainstalować linuksa, żeby uruchomić normalnego fdiska z terminala ale niestety %@#$%@ za nowy i NIE DA SIĘ.
Może ktoś ma obraz spartycjonowanej karty 4GB z partycjami FAT32, FAT16 i APT w odpowiedniej kolejności. - mogą być puste, poradzę sobie. Stawiam browara - nawet więcej niż jednego.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Spróbuj zainstalować Linuksa pod jakąś maszyną wirtualną.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Ech, no chyba nie będę miał wyjścia. Zapomniałem, że pod biurkiem stoi serwer mini G4 z linuksem PPC ale na nim z kolei jest jakiś dziwny fdisk, który cholera też zakłada partycje GUID... szlag.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

4

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

A w mac ports sprawdzales. Ale tak ogolnie to sciagnij sobie virtual box pod osx'a i postaw sobie jakiegos debiana na szybko

5

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Mac Ports niekoniecznie działa na 10.10 niestety.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

6

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Ja mam 10.9.2 i macports dzialaja bez problemu. A 10.10 to  wersja beta wiec moze dlatego.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-07-08 09:57:22)

7

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Jenot napisał/a:

żeby sobie przygotować CF z partycją FAT16 montowaną przez FATFS.SYS

Można to przecież zrobić z poziomu Atari i FDISK'a FJC. Problem tylko taki, że nie wiedzieć dlaczego /u mnie/ SideLoader próbuje czytać FAT16, lecz nie bardzo mu się to udaje, ale być może to u mnie coś jest jeszcze dodatkowo ^%^)&*^) ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Pin napisał/a:
Jenot napisał/a:

żeby sobie przygotować CF z partycją FAT16 montowaną przez FATFS.SYS

Można to przecież zrobić z poziomu Atari i FDISK'a FJC. Problem tylko taki, że nie wiedzieć dlaczego /u mnie/ SideLoader próbuje czytać FAT16, lecz nie bardzo mu się to udaje, ale być może to u mnie coś jest jeszcze dodatkowo ^%^)&*^) ;)

A fat16 masz przed fat32? Zauważyłem kiedyś, że fat32 musi być po prostu pierwszy :> Od tamtej pory zero problemów.

9

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Już sobie poradziłem - wygrzebałem spod biurka jakiegoś rzęcha peceta i postawiłem na nim linuksa. Fdiskiem założyłem partycję 3.5GB FAT32, 30MB FAT16 i reszta na APT (7F). Atarowy fdisk naprawił APT, założyłem partycje, external na FAT16 i wszystko działa. :)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

10

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Można obsłużyć FAT16 pod SDX o pojemności "normalnej", a nie tylko 30MB z groszem. Sterownik nazywa się:

FATFS_L.SYS

;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Szlag... teraz to pozamiatane. Ale na wymianę danych i 30MB wystarczy. Właśnie dopieściłem konfigi SDX, uruchomiłem sc i bawię się dalej.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

12

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

zainteresuj się tematem RUNEXT ;)- można skojarzyć na dzień dobry około 50 typów plików z programami i odpalać muzaki, grafiki, archiwa, sample itd. ... automatem spod SC, lub CP. Zajebista sprawa ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Pin napisał/a:

Można obsłużyć FAT16 pod SDX o pojemności "normalnej", a nie tylko 30MB z groszem. Sterownik nazywa się:

FATFS_L.SYS

;)

Ale nie jest publicznie dostępny, zostanie wypuszczony dopiero z SDX 4.47 (wg obecnych ustaleń, w sierpniu br).

EDIT: dodam, że oczywiście z SDX 4.46 i wcześniejszymi po prostu nie będzie działał.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-07-09 13:23:29)

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Witaj w klubie makjuzerów. Właśnie rozmawiałem z kimś, że mam osX zawsze o 1-2 wersje mniejszy niż główny. Powodem jest "nie rozwijanie już systemu" a tylko "usuwanie bugów i poprawianie bezpieczeńswa", co wytwarza u mnie taki swoisty "komfort pracy" (cudzysłowy zamierzone, jednak "to działa" :D)

Rozumiem też, że niektórzy "są zmuszeni" do używania najnowszej wersji systemu, ja bym ją nazwał permanentną betą.

Jeśli nie ma takiej potrzeby, zalecam downgrade do co najmniej 10.9 ( bo to już staje się oficjalna wersja minus 1)

Na swoim osobistym mam stary dobry 10.6.9 (właściwie najstarszy wciąż supportowany przez wiele softu) i działa bez _żadnych_ problemów zarówno system, jak i aplikacje.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2014-07-09 22:41:00)

15

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

drac030 napisał/a:
Pin napisał/a:

Można obsłużyć FAT16 pod SDX o pojemności "normalnej", a nie tylko 30MB z groszem. Sterownik nazywa się:

FATFS_L.SYS

;)

Ale nie jest publicznie dostępny, zostanie wypuszczony dopiero z SDX 4.47 (wg obecnych ustaleń, w sierpniu br).

EDIT: dodam, że oczywiście z SDX 4.46 i wcześniejszymi po prostu nie będzie działał.

... a zapomniałem, przypadkiem zareklamowałem ;). Nie upubliczniłem tego też :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Pin: spoko, poczekam na oficjalną wersję. :)
qbahusak: ja w tym klubie to jestem od dawna. Na jednym sprzęcie muszę mieć 10.10 bo niestety 10.9 ssie na dwóch monitorach (jeden podłączony przez HDMI, drugi przez przelotkę TB->DVI) - przy każdym restarcie trzeba robić reset PRAM bo inaczej nie wstanie. Na Yosemite działa bez problemu, a wcześniejsze nie działają na moim sprzęcie, nawet gdybym chciał. Poza tym będę próbował coś tworzyć w "Jerzyku" i tu niestety bez 10.10 i XCode6 nie da rady. Na lapku mam 10.9 ale dysk SSD PCIe i też linux natywnie nie zadziała.
Na szczęście wszystko się udało i powoli zapełniam CF. I tak BTW - jakby co to ten ruch na pigwie to tylko ja ;)

Ostatnio edytowany przez Jenot (2014-07-10 12:22:38)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

17

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Ze sie tak glupio spytam. Ten sterownik do FAT16 dzialal bedzie tylko z SIDE czy takze z IDEa+ ?

18

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Prawdopodobnie potrzebujesz tego, a do kompletu nowego SDX Toolkita i powinno zadziałać.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

19

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Jeszcze jedno pytanie:
Pliki nagrane na partycję FAT16, skopiowane na partycję APT (bez błędów) próbuję usunąć poleceniem del *.* i dostaję w twarz:

146 No function in device handler

Co jest?

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

20

Odp: SDX, OSX, partycjonowanie

Ten sterownik jest read-only. Zapis będzie w docelowym, jak się uda wyrobić z czasem. Co się może okazać niełatwe.

KMK
? HEX$(6670358)