1

Temat: Seltos i inne

Witam - wreszcie mam klawiaturę do TT i chciałem zacząć się bawić ale.........
1.Jak wymienić TOS z tego okropnego niemieckiego - próbowałem Seltos ale może mam niewłaściwe obrazy img - wywala cały komp - skąd wziąść właściwe - czy dobrze robię umieszczająć seltos w AUTO
2.Czy jest HD Driver nie po nieniecku - walczyłem z dyskiem pół nocy - w końcu jakąś opcją automatiszen system po starcie widzi dysk
Tak próbowałem dysk podzielić na 2 partycje ale zawsze widział tylko C - a po niemiecku nic nie zrobię - nawet nie mam w domu słownika
3.Jak zapisać ustawienia desktopu żeby nie startował zawsze w najniższej rozdzielczości
4.Skąd zassać  trochę softu na TT - próbowałem kilka gierek ale wyskakują bomby :-(

pozdrawiam
Sajgon

2

Odp: Seltos i inne

2.Czy jest HD Driver nie po nieniecku - walczyłem z dyskiem pół nocy - w końcu jakąś opcją automatiszen system po starcie widzi dysk. Tak próbowałem dysk podzielić na 2 partycje ale zawsze widział tylko C - a po niemiecku nic nie zrobię - nawet nie mam w domu słownika

HD Driver wyświetla komunikaty w takim języku w jakim masz TOS. Jeżeli zmienisz TOS na angielski będziesz miał i HD Drivera po angielsku.

3.Jak zapisać ustawienia desktopu żeby nie startował zawsze w najniższej rozdzielczości

Po zmianie ustawień musisz zrobić Save Desktop, ale nie wiem jak to się nazywa po niemiecku. W kazdym badz razie jest to opcja dostepna w tym samym menu co opcja otwierająca okno konfiguracji desktopu.

4.Skąd zassać  trochę softu na TT - próbowałem kilka gierek ale wyskakują bomby :-(

TTka slabo nadaje się do gier. Mimo, że jest prawie zgodna z STE to procesor 68030 i cache w nim zintegrowany skutecznie kaszanią gry.

3

Odp: Seltos i inne

Wszystko fajnie - ale jak zmienić TOS ?????

Odp: Seltos i inne

Do TT niestety wybor TOSow jest malutki i ewentualnie mozna zmienic werasje jezykowa. Seltos o ile sie orientuje zorientowany jest bardziej na ST/TT i pewnie dlatego moze nichciec dzialac na TT.

Jesli chodzi o zgodnosc z STE to nie przesadzajmy, w TT nie ma np. Blittera.

Jesli zas nie uda sie wymienic TOSa to polecam jakis inny system, np FreeMiNT lub w ostatecznosci MagiC ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Seltos i inne

Co nie zmienia faktu że dalej nie wiem jak zmienić TOS na angielski :-(

6

Odp: Seltos i inne

Wymienic kosci na angielskie. Jesli masz programator to luzik, jesli nie to zglos sie do Paskuda ( http://www.rsi.pl/paskud/ ). Powinien miec i do TTki.

ślamk!

7

Odp: Seltos i inne

Taaaaaaaaaaaa................

A nie da się jakoś programowo - ostatnio po kupnie klawiatury jestem jakoś pusty :-(
i jeszcze coś kupować.....:-(


A skąd jakiś sofcik można by zassać

Chciałem zmieć desk na TeraDesk -miałbym po angielsku - ale ta cholera mimo wgrania do AUTO się nie odpala - co robię źle - jak odpalę to z GEM-a to jest ok

8

Odp: Seltos i inne

Sajgon: programowo sie nie da z racji tego, ze TOS siedzi na pamieci **ROM, ktora z programowego punktu widzenia sluzy tylko do odczytu.

Odp: Seltos i inne

Teradesk nie pojdzie z AUTO. W trakcie uruchamiania programow z Auto po prostu GEM jest nieaktywny wiec Teradesk nie jest w stanie dzialac.

Na szczescie jest wyjscie.

Niestety dawno tego nie robilem i nie mam w tej chwili STeka pod teka cony sprawdzic, ale w menu "EXTRAS" masz mozliwosc podlacznia aplikacji do rozszezen plikow. tam jest tez magiczny przycisk ktory spowoduje ze program odpali si e po urucomieniu GEMu. Zaznaczasz go, potem Desktop Schiren (czy jakos tak) i po resecie powinien ci sie odpalic Teradesk.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Seltos i inne

Programowowo chodzi mi o   coś w w stylu jak działa Seltos -albo żeby można było zmienić  opisy w menu na angielskie - coś jak wymiana zasobów w pewnym systemie :-)))
Niestety niemiecki doprowadza mnie do furii :-(

Ale dla pocieszenia dodam że udało mi się podzielic dysk i odpalić wszystkie partycje (SCSITOOL i AHDI)

Teraz tylko szukam jakiegoś softu - jakiś FTP ????

11

Odp: Seltos i inne

Musisz sie przyzwyczaic do tego niemieckiego. Jeden problem rozwiazesz a pojawia sie kolejne. Lwia czesc oprogramowania na duze atari pochodzi z Niemiec i nie kazda ma swoj angielski odpowiednik.

Soft byl na ftp://preferuje.luzik.pl lecz cos ostatnio nie moge sie tam dobic. Czego szukasz mniej wiecej? Pojedyncze drobiazgi na pewno bedzie sie dalo gdzies wystawic.

ślamk!

12

Odp: Seltos i inne

1.coś do grafiki
2.DTP (calamus ???) - ściągnąłem sobie przed chwilą wersję Demo
3.Muzyka (tracker i midi)
4.Jakieś gierki które pójdą na TT

A przede wszystkim co byście polecili z softu na duże Atari - do tej pory tylko giercowałem - więc moje pojęcie o sofcie użytkowym na ten sprzęt jest dość mętne

13

Odp: Seltos i inne

1,3:

http://www.dhs.nu

2: kolo poludnia cos sie znajdzie jak znajde wiecej czasu

4: trzeba probowac, gry pod STE nie pojda. Pozostale to metoda prob i bledow, jakies sie znajda.

http://www.atari.st/

Polecam Magica choc u Ciebie Mint (OSy) juz spoko bedzie dzialal, fcopy, msa, jam, sndplayer. Powiedz co zamierzasz na nim robic bo oprogramowania jest duzo a nie bede wymienial w ciemno.
Podpiecie do netu? Muza? Gfx?

ślamk!

14

Odp: Seltos i inne

Co będę robił - to jest dobre pytanie :-)

Na razie chciałbym go trochę poznać -dlatego pytanie co byście polecili z oprogramowania

Na pewno muza
Na pewno z chęcią zobaczę Calamusa
i z chęcią bym go podpiał do mojej domowej sieci ale nie wiem jak :(

1.Port LAN to chyba AppleTalk  -może można zrobić taką rzeżbę - Atari przez AppleTalk do Mac-a (mam takiego) i z maca mam Ethernet do sieci - ale googlowanie na temat portu Lan w TT nic mi nie dało
2.Jak normalną kartę sieciową - VME odpada bo się nie kupi - słyszałem coś kiedyś o kartach na SCSI ale też nic nie znalazłem


A skąd można Magic-a ???

Znalazłem dzisiaj jakiegoś Minta w sieci - 9 dyskietek -czy to cały system - rozumiem że to pochodna Unixa- jest do tego jakiś manager okien czy czysta linia poleceń

Odp: Seltos i inne

1.Port LAN to chyba AppleTalk -może można zrobić taką rzeżbę - Atari przez AppleTalk do Mac-a (mam takiego) i z maca mam Ethernet do sieci - ale googlowanie na temat portu Lan w TT nic mi nie dało

Mozesz sobie darowac szukanie Port LAN w TT to twz RS 432 (czy jakos tak). Sa przejsciowki na RS 232C (szukac w sklepach okolamacowych) i wtedy mozna go wykozystac.

2.Jak normalną kartę sieciową - VME odpada bo się nie kupi - słyszałem coś kiedyś o kartach na SCSI ale też nic nie znalazłem

Jest EtherneC i EtherneA. polecam zajzec na http://hardware.atari.org

A skąd można Magic-a ???

Mozna kupis w Aplication Systems Hildeburg. Powodzenia. ;)

Znalazłem dzisiaj jakiegoś Minta w sieci - 9 dyskietek -czy to cały system - rozumiem że to pochodna Unixa- jest do tego jakiś manager okien czy czysta linia poleceń

FreeMiNT to system kompatybilny (w miare) w dol z TOSem. Jak sobie skonfigurujesz tak bedzie wygladal. Polecam trzy strony: http://www.freemint.de, http://sparemint.atari.org oraz http://easymint.atari.org (ta ostatnio na najprostsza w instalacji dystrybucja).

Powodzenia. Jakbys mial pytania apropo FreeMiNTa to wal smialo.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Seltos i inne

Sajgon podaj e-maila wyśle Tobie Calamusa i inne do DTP

17

Odp: Seltos i inne

Adam: Application Systems Heidelberg ;)
Tak na marginesie Heidelberg to baardzo atrakcyjne turystycznie miasto na poludniu Niemiec. Jak jest dobra pogoda to z balkonu widze wlasnie Heidelberg a do ASH mam jakies 20-30 minut autkiem ;)

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

18

Odp: Seltos i inne

Teradesk nie pojdzie z AUTO. W trakcie uruchamiania programow z Auto po prostu GEM jest nieaktywny wiec Teradesk nie jest w stanie dzialac.

Na szczescie jest wyjscie...

wystarczy ustawic Teradesk'owi 'autostart' w GEMie:
'OPTIONS --> INSTALL APLICATION... --> Boot Status: Auto'

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

19

Odp: Seltos i inne

Co do gierek na TT-kę, na pewno chodzi SimCity, Civilization, 90% gier gemowych (nie wykorzystujących blittera...). Większość trzeba tylko odpalać z ST-low lub ST-High, nigdy w rozdzielczościach TT-ki... (ach, te bombki...)

Sikor umarł...

20

Odp: Seltos i inne

Do Radek

sajgon@polbox.com :-)))

21

Odp: Seltos i inne

Poszło :)

22

Odp: Seltos i inne

Dzięki :-)