Temat: Rzeczywista stacja + emulator

Jakis czas temu stwierdzilem, ze przydaloby sie zarchiwizowac caly stuff ktory posiadam na dyskietkach 5,25" np. na grzybie i ewentualnie wypalic to na plycie CD - jak wiadomo dyskietki 5,25" lubia "padac" a dostep do nowych graniczy niemalze z cudem. Ciekawym rozwiazaniem byloba mozliwosc podlaczenia atarowskiej stacji do PC. Gdzies, cos, kiedys obilo sie o uszy na temat podlaczenia Atari 1050, jednak mnie, jako posiadacza TOMS-a nie bardzo owe rozwiazanie satysfakcjonuje. Przyszedl mi do glowy pomysl,  ze gdyby przeprowadzic bardzo znikoma modernizacje interfejsu SIO2PC - zamienic linie Data IN i Data OUT, to moznaby uzyskac sprzetowy dostep hardware-owy do stacji. Co do programowej obslugi proponowalbym wsparcie w Atari800Win - cos w rodzaju opcji umozliwiajacej obsluge rzeczywistej stacji dyskow :) Oczywiscie nie chce nic narzucac autorom. Jednak przedstawione przeze mnie rozwiazanie dawaloby mozliwosc uzyskania np. pelnej predkosci transmisji jaka dysponuje stacja (przy kopiowaniu ponad 100 dyskietek o pojemnosci 720 KB byloby to zbawienne). Oczywiscie owe rozwiazanie nie dotyczy tylko stacji TOMS 720 - wedlug mnie powinno dzialac praktycznie z kazda stacja ze zlaczem SIO.

Oczywiscie ktos moglby zasugerowac kopiowanie poprzez SIO2PC, jednak w przypadku SIO2PC uzyskanie np. szybkiej transmisji bywa czesto klopotliwe - nie kazdy z programow daje taka mozliwosc, te ktore daja taka mozliwosc nie dzialaja z wszystkimi wersjami SIO2PC, aby uzyskac szybka transmisje trzeba miec Q-MEG-a, ktory da mozliwosc pracy w trybie ULTRA SPEED itp. Dlatego wydaje mi sie, ze rozwiazanie programowe jest zawsze bardziej wygodne od sprzetowego - zawsze latwiej uruchomic nowsza wersje programu, niz szalec z lutownica, przerabiac elektronike itp.

Co sadzicie o moim pomysle ? Kto uwaza powyzsze rozwiazanie za cos godnego uwagi ? A jak zapatruja sie na to autorzy emulatora ? ;)

2

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

poieram ta idee...dostep prosto z emula,bez dodatkow...jestem na TAK.

gep/lamers^dial

3

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

1050-2-PC, bo tak chyba nazywa sie kabel do podlacznia 1050 do grzyba dziala raczej tylko z ta stacja. Wedlug testow przeprowadzonych przez Duddiego (taki malo udzielajacy sie elektronik ;) ) wynika, ze LDW i CA2001 dzialaja tylko w odczycie i tylko w standardowej szybkosi transmisji. Moze warto przyjrzec sie temukabelkowi i sprobowac go zmodyfikowac do dzialania ze wszystkimi stacjami? Wtedy Prosystem, czyli program do obslugi kabla 1050-2-PC, dzialalby chyba bez przerobek. Prog ten jest w komplecie z APE.

4

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

macgyver zacznij juz kopiowac dyskietki, bo sie nie doczekasz

ja juz dawno swoje skopiowalem, tradycyjnie po kabelku

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

No jedyny klopot to koniecznosc "miecia" Qmega 4 + pelna wersja APE.
Wtedy mozna kopiowac wszystko z pelna predkoscia (testowane z sio2pc speed 3x + Toms 720 full speed).

6

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

Popieram, coś takiego już dawno powinno być zrobione...

7

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

No jedyny klopot to koniecznosc "miecia" Qmega 4 + pelna wersja APE.
Wtedy mozna kopiowac wszystko z pelna predkoscia (testowane z sio2pc speed 3x + Toms 720 full speed).

Vasco, gdybym mial pewnosc, ze pelna wersja APE bedzie chodzic z moim interfejsem SIO2PC to moze nawet bym sie zastanowil - demo nie chcialo lazic, poki co korzystam z atari810.

Jednak to i tak tylko polsrodek - zauwazcie, ze kopiujac Stacja -> SIO2PC czas kopiowania bedzie dwukrotnie dluzszy: najpierw odczyt ze stacji, nastepnie zapis na image-a via SIO2PC. W wypadku emulatora (lub ewentualnie innego softu) tracilibysmy czas jedynie na odczyt ze stacji (zrzut z pamieci grzyba do image-a jest natychmiastowy) - moze ktos napisze, ze sie czepiam, wtedy polecam "temu komus" zabawe z kopiowaniem dyskietki 720 kB (nawet w najszybszym mozliwym rozwiazaniu: dwie stacje TOMS z TURBO i kopierem OUR SOFT) i oczekiwanie, az to sie "skopiuje".

Btw. ostatnio stalem sie posiadaczem napedu 1,2 MB 5,25" - czy wiadomo cos komus o istnieniu jakiegos software-u (na PC oczywiscie), ktory umozliwialby skopiowanie np. atarowskich dyskietek w formatach np. Double czy tez 720kB (na tomsowski patent: sciezki parzyste i nieparzyste pewnie nie ma co liczyc) do poziomu .atr ?

8

Odp: Rzeczywista stacja + emulator

Do double na pewno coś jest. Nawet niejedno. Mam przynajmniej dwa programiki, które to powinny umożliwiać. W teorii, bo może wadzić brak (p)otworka indeksowego.