201

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

:)
laborant, po głębszej analizie jestem skłonny przychylić się do Twoich wniosków z pkt. 2giego.

Dorzucił bym jeszcze jeden fakt autentyczny, obie firmy zniknęły z rynku w podobnym czasie!
Przypadek?!!

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2015-01-22 17:23:09)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

202

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Cyprian, czytales i ogladales te linki, ktore podalem wczesniej? One rysuja calkiem inna historie niz ty opisujesz.

Zgadzam sie ze Amiga nigdy nie byla komputerem firmy Atari. Byla zaprojektowana przez trzecia firme o nazwie Amiga Co.. Jednak glownymi założycielami Amiga Co. sa byli pracownicy Atari i samo Atari zainwestowalo swoje pieniadze w zamian za dostep do technologi. W umowie podpisanej miedzy obiema firmami wyraznie pisze ze na rynek miala najpierw trafic konsola do gier, ale od poczatku miala ona mozliwosc podlaczenia klawiatury, pamieci masowych i portow do podlaczenia modemu itd. Komputer byl od poczatku w planach, sam Miner budowal komputer i zaciecie walczyl aby koncowy produkt nie zostal okrojony. Po co do konsoli pisano by wielozadaniowy system operacyjny z graficznym interfejsem uzytkownika? Moim zdaniem Commodore kupilo dzialajacy w 90% prototyp, troche w nim namieszalo i wypuscilo na rynek A1000 kierujac go do klienta profesjonalnego, pomimo tego ze Amiga nie byla budowana z mysla o takim kliencie i nie byla w pelni przystosowana do takich zastosowań.

Mozemy tylko gdybac ze gdyby Atari jednak kupilo Amiga Co. w 1984 roku to moze by nie musialo zostac sprzedane Tremielowi. Mogli by odzyskac silna pozycje na rynku gier dzieki nowej konsoli Amiga, ktora np sprzedawana na swieta 1984 miala by mozliwosci podobne do SNES i SMD kilka lat wczesniej. Wtedy na pewno by nie powstalo ST, lub by powstalo pod marka Commodore, co tez nie jest pewne bo wtedy Commodore projektowalo i produkowalo za duzo roznych modeli niekompatybilnych ze soba (C65, C128, C900).

203

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Cyprian - Co to jest RBP ?

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

204

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

"Rock Bottom Price" - nazwa projektu komputera ST, zanim Tramel kupil Atari.

205

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZuluGula napisał/a:

"Rock Bottom Price" - nazwa projektu komputera ST, zanim Tramel kupil Atari.

nie glupi pomysl. Sir Sinclairowi z ZX Spectrum sie udalo. dlaczego mialoby sie nie udac z 16bitami.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

206

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Jednak mozna przegjac z tym obnizaniem kosztow. Dzieki temu mamy dzis komputery w ktorych nie dziala klawiatura.
W wywiadzie z twórcami Amigi, Miner mowi ze pomimo jego sprzeciwowi, Commodore postanowilo nie umieszczac podstawek pod rozszerzenie pamieci na plycie A1000. Dzieki temu zaoszczedzili 3 centy na podstawce (x16). Przy komputerze za ponad $1000 wydaje sie to smiesznie malo.

Dla Jacka Tramela koszt byl bardzo wazny (wywiad zaczyna sie od 4:35)

https://www.youtube.com/watch?v=3gmODkpnjO0

207

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZbyniuR napisał/a:

Czy ma ktoś jakieś doświadczenia jak mocnej Amigi czy ST potrzeba by emulować na nich XE i C64?

Nawet na gołej A600 chodził spokojnie emulator The A64 Package i to z niezłą szybkością emulacji. Program dystrybuowany był jako shareware; kopia darmowa działała 10 minut, zaś po rejestracji kosztującej $80 dostawało się sprzętowy adapter do podłączenia stacji dysków do portu równoległego.

Co do małego Atari, to nie było już tak różowo. Istnieje coś takiego jak Atari Console Emulator v0.1a, który był opisywany chyba w którymś z Seriousów. Był dość szybki, ale jakość emulacji pozostawiała wiele do życzenia. Były też różne porty wczesnych wersji Atari800 działających pod 680x0 raczej wolno, choć to już zależało od użytej karty turbo, no i porty późniejsze, już pod PPC (WarpOS pod OS 3.5 i OS 3.9 oraz AmigaOS 4) oraz pod Aros i MorphOS. Tak czy inaczej, emulowanej Atarki z przyzwoitą szybkością używałem dopiero pod BlizzardemPPC 603e/233 MHz. :)

EDIT: literówki.

Ostatnio edytowany przez voy (2015-01-22 21:23:20)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

208

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Cyprian napisał/a:

:)
laborant, po głębszej analizie jestem skłonny przychylić się do Twoich wniosków z pkt. 2giego.

Dorzucił bym jeszcze jeden fakt autentyczny, obie firmy zniknęły z rynku w podobnym czasie!
Przypadek?!!

Żarty żartami, ale ziarno prawdy przypadkiem może w tym być :) Za kolejne 30 lat machloje ujawni jakiś historyk i się potwierdzą. Archiwum X rulez.

EDIT:

ZuluGula napisał/a:

Dla Jacka Tramela koszt byl bardzo wazny (wywiad zaczyna sie od 4:35)

Dlatego nie podobały mi się jego ruchy i w sumie cała sylwetka - jakiś przesadny sknerus. Obsesjonat cięcia kosztów już dla sportu chyba.

Ostatnio edytowany przez laborant (2015-01-22 21:56:32)

209

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZuluGula napisał/a:

Cyprian, czytales i ogladales te linki, ktore podalem wczesniej? One rysuja calkiem inna historie niz ty opisujesz.

opierałem się m.in. na wypowiedzi Marty Goldberga. Myślę że warto poczekać na jego książkę -  "Atari Corp. - Business Is War".

Co do linków to są one ciekawe, no ale np. ten http://www.amigahistory.plus.com/ahistory.html zawiera istotne nieścisłości. Chociażby to:
Only Atari Inc. (managed by Warner at the time) made a serious offer for the Amiga custom chips, loaning $500,000 to keep the company alive while a license agreement was constructed. In a 1992 interview, Miner indicated the deal was a last ditch attempt:

    "Atari gave us $500,000 with the stipulation that we had one month to come to a deal with them about the future of the Amiga chipset or pay them back, or they got the rights. This was a dumb thing to agree to but there was no choice."

The tentative plans between Amiga and Atari incorporated terms that Atari would purchase one million preferred shares of Amiga at $3 each by September 1st. However, Atari knew that Amiga, Inc. could not pay back the money and started to play dirty, reducing the amount offered to just 98 cents per share for the company. To make matters worse, Atari only wanted the Amiga technology in an attempt to get into the 16 bit market before Commodore (who were working on a Unix box) and had no interest in the team that created it. Amiga grudgingly accepted the offer. However, the Atari deal soon turned sour. On Tuesday July 3rd, Atari employees were informed all 8-bit projects have been canceled and the Amiga project was on hold. Facing cancellation the Amiga team began to look around for other options in an attempt to find a buyer.

While these events are being played out, Jack Tramiel leaves Commodore with half of the engineering staff and is sued by the company for breach of Commodore's propietary secrets.

Sugerują tutaj że to Atari inc "started to play dirty", a co z tego co czytałem w paru miejscach to była gra Atari Corp./Tramiela i wydarzyła się później, dopiero PO przejęciu aktywów Atari Inc.



ZuluGula napisał/a:

Mozemy tylko gdybac ze gdyby Atari jednak kupilo Amiga Co. w 1984 roku to moze by nie musialo zostac sprzedane Tremielowi

z tego co wiem to Atari Inc zostało zatopione przez rynek jeszcze przed przejęciem przez Tramiela, więc pytanie kto i za co miałby kupić czipy Mintera.
Sczerze mówiąc, bez solidnej wiedzy (niestety sporo w necie jest gdybania) snucie tego typu przypuszczeń jest jak wróżenie z fusów.

Z drugiej strony jest taka opcja że upadające Atari Inc przejmuje jednak Mintera i wypuszcza na rynek to co on ma - Lorraine/A1000. Wiem że ten produkt był klapą. Commodore to jakoś przetrwało ale dla Atari Inc był by to raczej gwóźdź do trumny...
No ale zgodnie z przysłowiem nieszczęścia chodzą parami :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

210

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Cenzura jest szkodliwa.

Jeśli nikt nie będzie mówił lotarkowi że to co robi jest nic nie wartym crapem, to dalej będzie robił nic nie warty crap.

A szkoda, bo może gdyby się postarał i skorzystał z rad mądrzejszych od siebie, to może coś by było z takiego rozszerzenia do Amigi.

A tak, to wyjdzie kolejny badziew który w zasadzie się nie nadaje do softu użytkowego z powodu kiepskiej grafiki.

A do gier jak wiadomo najlepsza jest Amiga 500 plus Gotek.

211

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Nie wiem również dlaczego cenzuruje się tu rzeczową dyskusję o szkodliwym wpływie takiego bydła jak voy na amigową scenę.

Ostatnio edytowany przez swinkamor12 (2015-02-07 15:45:13)

212

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Dyskusje o tym co  by było gdyby Atari kupiło Amigę są ciekawe.

Z całą pewnością losy Amigi i Atari potoczyłyby się zupełnie inaczej.

213

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

swinkamor12 napisał/a:

cenzuruje się tu rzeczową dyskusję

http://sjp.pwn.pl/sjp/rzeczowy;2518591.html

KMK
? HEX$(6670358)

214

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

W pierwszym numerze PIXELa jest art o tym jak to było na przełomie lat 70 i 80 w Atari. Jaki był bajzel i rozrost firmy. Chociaż przed sprzedażą Warnerowi wyglądało to trochę jak obecnie w Google. A przynajmniej taki wniosek się nasuwa po jego przeczytaniu.

215

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Kiedy Furia będzie dostępna? ;)

216

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Jest szansa, że taka furia będzie jakoś zmodowana i zadziała z STE?

217

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

A czy ST ma w sobie port rozszerzeń w tym stylu co Amigi czy jedynie port na kości pamięci Ram oraz ROM w kartridżu?

Coś mi się obiło o oczy że VGA można wstawić, ale raczej to samoróbki, a nie gotowy produkt do kupienia. Nie wiem czy doczekały się jakiś kart turbo. Choć skoro wersje Mega chodzą szybciej to pewnie i zwykle jakoś można podkręcić.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

218

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Nie, ST ma jedynie ROMport (czyli jedynie ROM na cartridge). JEst bardzo dużo różnych rozszerzeń, ale nigdy nie były one specjalnie popularne.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

219

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

ZbyniuR napisał/a:

A czy ST ma w sobie port rozszerzeń w tym stylu co Amigi czy jedynie port na kości pamięci Ram oraz ROM w kartridżu?

w amidze rozszerzenia CPU montuje się tak samo jak w Atari - nakładając na CPU, więc tu nie powinno być problemu.
Z tego co pamiętam to problemem może być typ podstawki, kwadrat (STE/A600) vs prostokąt (STfm/A500), oraz to że procesor w amidze jest  wykastrowany z istotnych sygnałów (np A600 z E-clock i jeśli się nie mylę to z sygnałów FC0-2).

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2015-04-14 10:45:52)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

220

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Nie, rozszerzenie z 030 w A1200 wsadzałem normalnie przez port rozszerzeń pod klapką, więc nie mieszaj :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

221

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Ale pomiędzy A1200, a A500/600 i ST jest zasadnicza różnica.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

222

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Skrzyp, pewnie masz rację. Amigę widziałem ostatni raz w '92, więc mogę się mylić.
No ale z tego co pamiętam to np. Vampire 600/500, PAK 68/3 jaki i właśnie Furia 600 montuje się na CPU.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

223

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Co procesora (DIP/DIL) na ebayu parę miesięcy temu widziałem przejściówkę. Poza tym chyba ktoś na AAGe albo innym forum, zaprezentował płytki do takowej. Chcę nabyć bo mam STE, a może się przydać.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

224

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Zastanawiam się nad zakupem tego turbo do A600. Czy furia  starczy do oglądania demek i grania poprzez WHDLOAD ?
Jak wygląda sprawa z kompatybilnością tej karty?

I am operator of my pocket calculator

225

Odp: FURIA - turbo dla AMIGI 600

Najbardziej kompatybilna karta dla amigi 600.  Dla whdload idealna

.