Temat: Phantasie PL na sio2sd

Witam serdecznie wszystkich ataromaniaków.
Po 24 latach wykopałem z samego dna szafy dawno zapomniane Atari 800 XL z napędem 1050 Top-Drive. Postanowiłem zarchiwizować wszystkie posiadane dyskietki. Zaopatrzyłem się w moduł Sio2sd i przystąpiłem do pracy. Wszystko ładnie poszło z jednym wyjątkiem. Moja dawniej ulubiona gra Phantasie v. 1.3 PL nie da się poprawnie skopiować do ATR. Pierwsza dyskietka jest zabezpieczona badsectorem lub czymś podobnym. Szukając po necie dowiedziałem się tylko, że do formatu ATR tego nie przeniosę. Chciałbym, żeby to zadziałało z Sio2sd. Czy jakaś życzliwa atarodusza pomoże rozwiązać problem?

Atari 800XL, 130XE, Atari 1050 Top Drive 1050, SIO2SD

2

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Format PRO obsługuje zdaje się badsectory, nie wiem jednak jak ma się to do SIO2SD. Do SIO2PC był onegdaj jakiś soft. Co i jak teraz to nie wiem, bo sio używam raczej sporadycznie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Sio2sd nie obsługuje PRO - rozpoczyna wczytywanie i po kilku sektorach zawiesza komputer.

Atari 800XL, 130XE, Atari 1050 Top Drive 1050, SIO2SD

4

Odp: Phantasie PL na sio2sd

W latach 80. były dostępne w USA takie "wynalazki" (program + cart; m.in. o nazwie impossible, zdaje się), które kopiowały zabezpieczone dyski do formatu bez zabezpieczeń już. Mając coś takiego pewnie by się dało przenieść do ATR

800xl (Ultimate + VBXE) + (130xe + 64 kb) + (800xe + Ultimate + MyIDE ][) + (1050 + Happy) + (CA-2001 + Toms) + LDW Super 2000 + xc12 + 1010 + SIO2SD + SIO2PC + SIDE2 + Amiga 500 + inne

5

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Można wspomnieć o http://whizzosoftware.com/sio2arduino/index.html i wsparciu formatów PRO, ATX (zabezpieczone dyski).

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Można też spróbować zgrać dysk z grą do formatu .PRO lub .ATX przy użyciu tego interfejsu: http://www.wolfpup.net/atarimods/prosys.html (ostatni schemat). Zresztą tego spolszczenia brak w Sieci. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: Phantasie PL na sio2sd

A gdyby tak: 1. za pomocą freezera zrzucić pamięć po wczytaniu początku (po przejściu zabezpieczenia), 2. skopiować do ATR z pominięciem błędnego sektora pierwszą dyskietkę. 3. zapisać zrzut pamięci do ATR (sfreezowany), 4. uruchamiać najpierw ATR ze zrzutem pamięci i podmienić potem na ATR bez błędnego sektora.

800xl (Ultimate + VBXE) + (130xe + 64 kb) + (800xe + Ultimate + MyIDE ][) + (1050 + Happy) + (CA-2001 + Toms) + LDW Super 2000 + xc12 + 1010 + SIO2SD + SIO2PC + SIDE2 + Amiga 500 + inne

8

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Budzą się wspomnienia: -IRON HACKER- :)

9

Odp: Phantasie PL na sio2sd

No to może jakiś tutorial dla chętnych ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

10

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Zaiste budzą się wspomnienia.

Mój świętej pamięci ojciec zdjął te zabezpieczenie w naszej wersji Phantasie za dawnych czasów (bez żadnego dodatkowego sprzętu), dzięki czemu dało się ją skopiować na nową dyskietkę. Dyskietka stała się prezentem na urodziny dla mojego dobrego kumpla, który do dzisiaj to pamięta, bo sprawiło mu dużo radości. Później ojciec zripował co się dało z Phantasie, wyciągając głównie grafiki potworów i drużyny, dodał własne plansze narysowane w... Magic Paint (tak to się nazywało?), dorobił nowy system czarów (inspirując się planszówką Labirynt Śmierci), dodał sterowanie, teksty, fabułę i tak powstała nowa gra RPG pod tytułem Company.

http://i.imgur.com/Gvfe4yY.jpg

11

Odp: Phantasie PL na sio2sd

A czy znajdą się u ciebie kopie obu? Warto je zachować dla potomności.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

12

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Obecność Freezera zawiesza komputer już po wczytaniu trzeciego sektora gry.
Sio2sd ładnie pokazuje sekwencję wczytywanych sektorów z Atari 1050.
001,002,003,2C5,16F,
300 (jakiś kosmos - dyskietka jest SD)
2CD (to jest badsector)

Pancho gratuluję pięknej pamiątki po ojcu.
Pozdrawiam

Atari 800XL, 130XE, Atari 1050 Top Drive 1050, SIO2SD

13

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Jak Wam się ie uda to dajcie znać - za jakieś pół roku muszę odgruzować pokój. Kojarzę, że mam w wersji PL. Ale czy zabezpieczone - nie wiem...

Sikor umarł...

14

Odp: Phantasie PL na sio2sd

zrzuc pierwsza dyskietke do atr ignorujac bledy przy kopiowaniu i podeslij namaila.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

15

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Dzięki dobrej woli naszego kolegi xxl polska wersja Phantasie działa już z ATRa na sio2sd.
Jest do pobrania: http://chomikuj.pl/Adams001/Atari

Atari 800XL, 130XE, Atari 1050 Top Drive 1050, SIO2SD

16

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Wrzuć tu.
Dobra, w innej sieci mam chomika dostępnego.

Ostatnio edytowany przez lemiel (2015-04-07 17:52:25)

Post's attachments

Phantasie 1.3 PL.zip 145.16 kb, liczba pobrań: 10 (od 2015-04-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Phantasie PL na sio2sd

Tu to znaczy gdzie....na forum?
Mogę dodawać tylko linki ale nie pliki.

Lemiel dzięki, teraz już mam tą opcję, to był chyba problem z przeglądarką.

Ostatnio edytowany przez adams01 (2015-04-08 17:39:41)

Atari 800XL, 130XE, Atari 1050 Top Drive 1050, SIO2SD