Temat: spectrum 128+

jakie mamy możliwości podłączenia komputerów spectrum do telewizora?

czy takiego spectruma można gdzieś kupić? który model ma najwięcej opcji podłączenia do TV?

2

Odp: spectrum 128+

Google twym przyjacielem: http://www.benophetinternet.nl/hobby/va … cables.pdf

3

Odp: spectrum 128+

bezrobotny napisał/a:

jakie mamy możliwości podłączenia komputerów spectrum do telewizora?

Wszystkie.

.: miejsce na twoją reklamę :.

4

Odp: spectrum 128+

Odpowiem na ostatnie pytanie, bo pokrywa się z pierwszym, a drugie jest tendencyjne :)

Out of the box, Spectrum 16, 48 i + mają możliwość tylko po antenie - czyli przez wbudowany modulator. Bardzo popularny mod polegający na przecięciu w wewnętrznym modulatorze dwóch kabelków i przylutowaniu trzeciego, zmienia wyjście antenowe (będące nota bene chinchem) w Composite. Warto, jakość o niebo lepsza (a dźwięku po antenie spectrum i tak nie emituje tylko szum).

Modele 128 w górę oferują więcej możliwości gdyż poza gniazdem antenowym mają wyjście RGB, co jest lepsze o dwa nieba. Uwaga: modele 128, 128 +2 (szary) mają inny układ pinów niż +2A i wyższe, więc żeby było pełne RGB i dźwięk, przelutowuje się wewnątrz dwie zworki.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: spectrum 128+

wieczor, jakie zworki? Oba generują RGB w innych standardach - jeden cyfrowy, drugi analogowy...

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

6

Odp: spectrum 128+

Coś popieprzyłem, to było rok temu jak tę zworkę przelutowywałem i nie pamiętam po co :) Zaraz poszukam tego dokumentu.

Chodziło o to co ma być na pinach, dwa z nich mają alternatywy w zależności od zworek

Ostatnio edytowany przez wieczor (2015-05-09 11:29:56)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

7

Odp: spectrum 128+

Ja przelutowałem tylko jedną zworę LK8 od audio, by mieć dźwięk w telewizorze.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

8

Odp: spectrum 128+

wieczor napisał/a:

Modele 128 w górę oferują więcej możliwości gdyż poza gniazdem antenowym mają wyjście RGB, co jest lepsze o dwa nieba. Uwaga: modele 128, 128 +2 (szary) mają inny układ pinów niż +2A i wyższe, więc żeby było pełne RGB i dźwięk, przelutowuje się wewnątrz dwie zworki.

O przelutowaniu jakich 2 zworek wewnątrz szarego 128 piszesz? Ja u siebie zmieniałem sposób wlutowania jednego tranzystora przy modulatorze, ale nadal jakość obrazu nie jest do końca zadowalająca. Kabelek rgb przerabiał mi kolega z forum. Obraz generalnie "kasza", ale po podłączeniu zasilacza 3V wyostrza się, ale na górnej cześci ekranu obraz deczko przesuwa mi się w bok...

9

Odp: spectrum 128+

to kurde wypuścili komputer którego nie można w normalny sposób podłączyć do telewizora?

a to checa... godna chyba szefa unijnej dyplomacji...

10

Odp: spectrum 128+

Faktycznie wkurzające... Z tego powodu nie za bardzo w ogóle lubię odpalać speca. Miałem wersję 2A i nie było problemów z obrazem, ale zamieniłem na szaraka, bo lepiej śmiga z DividE.

11

Odp: spectrum 128+

a po ludzku tłumacząc to co napisałeś?

12

Odp: spectrum 128+

Już wiem chodziło o wylutowanie LK1 i wlutowanie LK3 aby zamiast VSYNC na pinie 5 było +12V, używane do switchowania. Tych zworek jest kilka, można np. wyprowadzić sobie audio, ale ja sobie audio przerobiłem na stereo to dociągam osobnym jackiem:

http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/Spectrum128/SCARTCable/Images/Hardware/Plus2VideoCircuit.gif

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

13

Odp: spectrum 128+

Pierwsza to przelutowanie LK7 na LK8 obok AY - aby był dźwięk, drugie to przelutowanie LK1 na LK3 obok złącza Video - aby uzyskać napięcie do przełaczania trybu na pinie 16  eurozłącza. Ale uwaga - oryginalnie na płycie głównej nie ma wlutowanego rezystora R15 (1k) który powinien być podpięty do 12V. 
U mnie jednak lepszym rozwiązaniem było wykorzystanie V.SYNC do przełaczania telewizora w tryb RGB, czyli pozostawienie LK1 na swoim miejscu, obraz mam idealny.

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2015-05-09 18:13:59)

Post's attachments

spectrum+2-issue3.jpg 915.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

14

Odp: spectrum 128+

Można zrobić kabelek działający bez problemu ze 128K i szarym +2. Ja takie robię i obraz jest bez zarzutu. Fakt, że brakujące 12V dociągam specjalną przelotką-rozdzielaczem z zasilacza. Wtyka się ją pomiędzy zasilacz a komputer.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

Odp: spectrum 128+

Jeżeli ktoś podłącza dźwięk do telewizora, to niech od razu obraz podłączy do odkurzacza - a potem na cały ten zestaw dalej narzeka.
Gratuluję przemyślności.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

16

Odp: spectrum 128+

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

Jeżeli ktoś podłącza dźwięk do telewizora, to niech od razu obraz podłączy do odkurzacza - a potem na cały ten zestaw dalej narzeka.
Gratuluję przemyślności.

Możesz rozwinąć bo nie za bardzo rozumiem?

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

17

Odp: spectrum 128+

Strasznie mi wstyd, ale zdarza mi się podłączać dźwięk do tv. I (o zgrozo) moje dwa LCDziaki przeznaczone do retrokompów nadają w mono!
:)

18

Odp: spectrum 128+

Ja nie ustawiłem zworki wywalającej audio na gniazdo monitora, bo przerobiłem +2 na stereo. Ale dociągam minijackiem z gniazda. Telewizor też mam stereo a audio ma takie, że na domową akustykę z powodzeniem wystarczy. To nie rubin ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem