1,651

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

A dziwisz się? Przecież ma ona bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie. Nie bez powodu mówi się, że nawet jeśli ty nie będziesz interesował się polityką, to prędzej czy później polityka zainteresuje się tobą. Tylko wówczas zazwyczaj bywa już za późno na cokolwiek... No a to co się obecnie dzieje w naszym kraju jest jedną wielką kpiną. Pozostaje jedynie szukanie otuchy w tego typu dyskusjach internetowych. Dlatego właśnie z niezwykłym zainteresowaniem przeczytałem całość niniejszego wątku i chciałem jak najszybciej dorzucić swoje trzy grosze, widząc tu ludzi myślących podobnie jak ja.

Ostatnio edytowany przez cpt. Misumaru Tenchi (2015-05-29 21:56:08)

Sore wa chigau yo!
Emulation power forever!

1,652

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Od jakiegoś czasu słyszę od wielu osób, że obecną władzę należy zmienić (uwaga) za _wszelką_ _cenę_. W końcu będzie okazja zobaczyć tą cenę :-)

1,653

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Po lekturze wpisu the Pink'a szczerze obawiam się o to, co będzie się działo po ewentualnym zwycięstwie PiS w wyborach do sejmu. Miłujący pokój, zgodę, demokrację itp. zwolennicy PO pożrą pisiorów dosłownie. Z pomocą Lisów, Olejnik i im podobnych "autorytetów" sukces gwarantowany. Dołączą się ludzie "kultury" typu Hołdys, Kora, Stuhr itp. i będą biadolić jaka krzywda im się dzieje, jak Kaczyński, Macierewicz i Ziobro odbierają Polakom wolność sterując prezydentem Dudą, który nie ma własnego zdania. No i tak na koniec. Ciekawe, czy POpaprańcy są na tyle durni, żeby w nadchodzącej kampanii wyborczej do sejmu i senatu, eksponować Bronisława K. Szczerze wątpię. To tak w kwestii "chowania" Kaczora i Macierewicza w kampanii Dudy...

1,654

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@thePink i @cpt. Misumaru Tenchi, muszę wam powiedzieć, że dawno się tak nie uśmiałem. Zapomnieliście tylko wspomnieć o najstraszniejszej rzeczy, która niechybnie się w Polsce wydarzy gdy to faszyści z PISu wygrają wybory. Otóż Saska Kępa dekretem prezydenckim zmieni nazwę na Beata Kępa, UUUUAAAAAAAAAA!!!! Matki chowajcie swoje dzieci, mężowie kochanki, a celebryci pudle i yorki. UUUUAAAAAAAA!!!! A tak na poważnie to zalecam odstawienie TVNu, Wyborczej, Newsweeka i Onetu, a włączenie samodzielnego myślenia. Statystycznie w 95% pomaga.

Ostatnio edytowany przez atari classic (2015-05-29 22:18:02)

Dziękuję za wspólnie spędzone chwile... Na szczęście, póki co odejście z forum uważam za niemożliwe do realizacji. Jeszcze długo tak będzie... Witam.

1,655

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

O rrrany... Już naprawdę wszędzie trzeba ładować tonę emotów? Myślałem, że sama treść posta wystarczy, by potraktować ją z należytym dystansem i przymrużeniem oka. Telewizji nie oglądam od lat i generalnie ja też namawiam innych do włączenia myślenia. A na GWno jednak będę zaglądał dalej - niemal histeryczna wypowiedź Szechtera po zwycięstwie Dudy sprawiła mi sporo satysfakcji.
No ale przynajmniej się pośmiałeś, a mniej więcej o to mi chodziło.

Ostatnio edytowany przez cpt. Misumaru Tenchi (2015-05-29 22:46:19)

Sore wa chigau yo!
Emulation power forever!

1,656

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

"(...) co będzie się działo po ewentualnym zwycięstwie PiS (...)"
Dla zwolenników PIS nic. Dalej będą żyli w swojej oblężonej twierdzy i ciągle wierząc, że każdy kto nie jest za PIS na pewno jest za PO :-)

1,657

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Zawsze głosowałem na Korwina Mikke, a za dawnych lat słuchałem PIERSI ;)- Teraz jestem za karą śmierci, królem, zniesieniem podatków i ... KUKIZEM. Lepiej nie będzie, ale będzie za to zabawnie. I o to chyba chodzi, tak na stare lata.

Właśnie obliczyłem, że chcąc po 40 latach iść na emeryturę wiek emerytalny osiągnę mając 78.5 lat. Lubię ten kraj! ;)

Po głębszych przemyśleniach postanowiłem na zakończenie kariery zawodowej zamówić pod zakład pracy karawan :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-05-30 00:25:25)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,658

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@Pin: To teraz oblicz co innego. Powiedzmy, że ZUS nie istnieje. Ile pieniędzy musiał byś uzbierać do dnia w którym chciał byś przejść na emeryturę. Ile odkładać co miesiąc do tego dnia, aby już na emeryturze wypłacać sobie emeryturę za którą da się przeżyć.

1,659

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

cpt. Misumaru Tenchi napisał/a:

niemal histeryczna wypowiedź Szechtera po zwycięstwie Dudy

Przemysł podagry.

KMK
? HEX$(6670358)

1,660

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

BTW: To co płacimy (ci co płacą oczywiście) do ZUS (jakieś 140mld) jest od razu wydawane na bieżące świadczenia (200mld). A więc i tak trzeba do tego dołożyć z budżetu 60mld. Jeśli porównać do tego budżet państwa, przychód 280 mld, wydatki 330 mld tak więc w plecy 50mld to widać jak ogromne znaczenie mają wszelkie dłubaniny przy emeryturach. Zaryzykuję stwierdzenie, że państwo to tylko dodatek do ZUS ;-)
To dane za 2014. Nie są precyzyjne, ale pokazują skalę problemu systemu emerytalnego. Z jednej strony prawa nabyte - nie można pomniejszać ludziom emerytur - z drugiej oczekiwania, że na emeryturę przejdziemy szybko a pieniądze będą godne. To prowadzi do zadłużania państwa, czyli w skrócie życia na koszt naszych dzieci i wnuków. Ten system tak działa z założenia (on tak ma).
Konkluzja: Choćby Chu... na ch..., oj przepraszam. Choćby Kaczyński na Tusku, A Kopacz na Dudzie stanął to jedynym sposobem _oddalenia_ nieuchronnej katastrofy (tak, nieuchronnej) jest zwiększanie podatków i wydłużenie wieku emerytalnego.
Między bajki można sobie wsadzić wyświechtane historyjki o wielkich (wręcz nieskończonych...) pieniądzach ukrytych w szarej strefie, bankach, supermarketach… O miliardzie, czy dwóch oszczędności wynikłych z likwidacji parlamentu nawet nie wspomnę. W porównaniu do narastającego długo to wszystko d**a zbita :-)

Politykom pozostają tylko działania pozorne. Robienie szumu wokół jakiejś ustawy żeby media i ludziska się najarali a potem przepchnięcie tej ustawy ze zmianami powodującymi, że jest tylko bełkotem bez znaczenia. No i jest bez znaczenia bo przecież nikt się tym już nie interesuje jarając się kolejną ustawą...

BTW2: Prawie połowa budżetu wojska to emerytury. To dlatego zwiększono wydatki "na zbrojenia" :-)

IMHO: Najpierw pierdyknie ZUS a po nim reszta. A za czyich rządów to kwestia losowa :-P
Nam pozostaje tylko "szoł" :-)

1,661

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

200 mld podzielić przez 5 mln (liczba emerytów) to 40 tysięcy. To podzielić przez 12 (liczba miesięcy) daje ~3300 złotych na głowę emeryta miesięcznie.

KMK
? HEX$(6670358)

1,662

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

@drac030: Zapomniałeś o kosztach obsługi ;-) (i drobiazgach jak renty i inne świadczenia).
Moje prostackie wyliczenia służą raczej do pokazania jak dużą i istotną częścią budżetu są emerytury.
Bez jakiegoś cudu w postaci znalezienia pokładów złota czy ropy,przy tak skonstruowanym  budżecie zmierzamy do bankructwa. To czy dopadnie ono PiS czy Kukiza nie ma dla mnie znaczenia. :-)

1,663

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Zakładając, że te obliczenia są z grubsza prawdziwe to mamy możliwe 2 sytuacje:
1 – W Polsce emeryci żyją jak pączki w maśle, gdyż średnia emerytura jest zbliżona do średniej płacy.
2 – Gdzieś po drodze w całym tym socjalistycznym bajzlu, spora część tych pieniędzy jest rozkradana i idzie na koszty administracyjne, znajomych królika i wille z basenami dla co bardziej obrotnych cwaniaczków.
Sam nie wiem, która wersja jest prawdziwa, ale chyba ta pierwsza bo ładna pani w telewizorze od kilku lat powtarza za politykami, że żyjemy na zielonej wyspie.

Dziękuję za wspólnie spędzone chwile... Na szczęście, póki co odejście z forum uważam za niemożliwe do realizacji. Jeszcze długo tak będzie... Witam.

1,664

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Ujmę to inaczej: jeśli przyjąć, że suma (owo 200 mld) podana przez Marka jest prawdziwa, to minuta obcowania z wujkiem Google i kalkulatorem ujawnia, że kwota przeznaczana na emerytury jest zupełnie przyzwoita. Co więcej, pozostaje całkiem przyzwoita (~2300 na głowę) przyjmując 140 mld. Przy takich wydatkach, o ile dobrze rozumiem, budżet ZUS by się bilansował?

Wieczne jęki o niedobór środków można byłoby objaśnić, gdyby w systemie było np. 5 mln rencistów pobierających po 1500 złotych renty miesięcznie. I faktycznie przeciętna renta podobno tyle wynosi. Tyle że rencistów jest około miliona. Liczymy:

1000000 rencistów * 1500 * 12 = 18 mld złotych (rocznie)

Z 200 mld zostaje więc 182 mld. Wyciągamy kalkulator:

182 mld / 5 mln / 12 = 3033,34 złote.

Tymczasem wujek Google mówi, że średnia emerytura w Polsce to około 2k. Gdzie się podziewa 60 mld złotych?

KMK
? HEX$(6670358)

1,665

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Koszt utrzymania systemu dystrybucji? Nie wysyłasz tych pieniędzy bezpośrednio emerytom.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

1,666

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

A ja mam w banku coś takiego, jak automatyczny periodyczny przelew.

Edit: Niechby system informatyczny realizujący przelewy z przeróżnymi restrykcjami kosztował te 60 mld. Płacimy raz, koszty utrzymania niech będą na poziomie kilkuset milionów rocznie. Płacimy 100 urzędnikom obsługującym zdarzenia losowe kolejne kilkadziesiąt milionów i nie mamy dziury w budżecie.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-05-30 12:02:04)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

1,667

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

wieczor napisał/a:

Koszt utrzymania systemu dystrybucji? Nie wysyłasz tych pieniędzy bezpośrednio emerytom.

Tzn. przelew każdej renty czy emerytury kosztuje 833 złote? Chłopie...

A co do "kosztu utrzymania systemu": 60 mld rocznie to jest 5 mld miesięcznie. Innymi słowy, jeśli zatrudnisz pół miliona urzędników (albo powiedzmy w ogóle pracowników) z pensją po 5000 zł, to jeszcze zostanie ci 2,5 miliarda (miesięcznie!) na diamentowe wykałaczki i złoty papier toaletowy.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-05-30 12:22:10)

KMK
? HEX$(6670358)

1,668

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Ale Ty mnie nie musisz przekonywać, że te pieniądze idą w ..... :) Ja tylko wskazałem gdzie one się podziewają. System marnuje pieniądze w sposób absolutnie spektakularny i stąd się biorą dziury. Co ciekawe, zwolennicy wysokich progresywnych podatków - czyli lewica - stwierdza, że przecież komuś zabrać trzeba, żeby działało. Nie przyjmują do wiadomości, że wcale nie trzeba. Trzeba zrewidować wydatki. I wydających.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

1,669

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Koszty ZUS to jakieś 2,5% pobieranych składek.

1,670

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

System marnuje pieniądze w sposób absolutnie spektakularny i stąd się biorą dziury.

Nie wierzę w to. Jeszcze bym to kupił, gdyby marnowali 6 mld, 60 mld to za dużo. To jest taka kupa kasy, że gdyby ZUS ją wydawał na upominki dla wszystkich swoich pracowników, to mógłby raz na dwa lata fundować każdemu ważący prawie 20 kilo kibel z 24-karatowego złota.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-05-30 13:44:09)

KMK
? HEX$(6670358)

1,671

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

A od emerytur i rent nie ma podatku dochodowego przypadkiem?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

1,672

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Koszty administracyjne ZUSu nie są pokrywane ze składek, tylko z budżetu.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

1,673

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Tak, wiem. Koszty działalności Zus to około 4,1 mld rocznie. Przyjmując że składek zbiera około 150 mld daje to stosunek koszt składka około 2,5-3%. Przypomnę że OFE długo pobierały 10% twierdząc że poniżej to im się opłacać przestanie.

Ostatnio edytowany przez General_Specific (2015-05-30 14:05:41)

1,674

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

Prosz...
http://www.zus.pl/bip/prognozy_fus/Prog … 4-2018.pdf

Niecierpliwi, strona 17 ;-)

1,675

Odp: Kiepska sytuacja w kraju a będzie gorzej.

sqward napisał/a:

A od emerytur i rent nie ma podatku dochodowego przypadkiem?

Owszem, jest.

Sore wa chigau yo!
Emulation power forever!