Temat: Monitor do ST

Witam !
Mam małe pytanko odnośnie ST. Mam zamiar spatrzeć sobie takie cuś.
Z jakim monitorem współpracuje ST ??? Czy zwykły monitor VGA (mono) nadaje się do ST ? Potykam się o takowy od czasu do czasu i chciałbym go jakoś wykorzystać.
I druga rzecz czy nadaje się do ST także monitor z wejściem Video (w razie gdyby VGA nie działał miałbym go ewentulanie do czego podłączyć).

2

Odp: Monitor do ST

Prawie kazdy monitorek VGA potrafi zalapac. U mnie na starym grzybowym monitorku nie poszlo. Dziala dopiero na monitorku uzywanym na codzien.
Jesli monitor potrafi uzyskiwac niskie czestotliwosci synchronizacji poziomej to nie bedzie problemu z uzyskaniem trybu mono. Z kolorem to juz inna para kaloszy. Czestotliwosc w tym wypadku wynosi 15,75Hz a to duzo ponizej sredniej 50siatki.
Jest to jeden z wiekszych mankamentow tych komputerow. Nie kazdy ma szczescie posiadania dobrego monitorka multisync. A miejsca w pokoju coraz mniej...

ślamk!

3

Odp: Monitor do ST

Thnx za info ! Czyli lepiej się wyposażyć w monitor Atarowski :)
Ale co z monitorem "telewizyjnym" (wejśie Composite Video) np. Neptun 156M ???

4

Odp: Monitor do ST

Sprawa wyglada tak: jesli masz ST z "M" czyli modulatorem, to hulaj dusza. Jesli chcesz uzywac tylko mono - proponuje oryginalny monitorek SM124 (tani i z zajeb..... obrazem - generalnie mam nawet takowy na sprzedaz). Jesli chodzi o monitor kolorowy - polecam ten wyzszy model (SC1224?). Jest to idealna kopia Philipsa CM8833, a wiec oprocz STciaka podepniesz tez XE.

Jest tez inna, moim zdaniem najlepsza opcja (ja tak to rozwiazalem). Mam Philipsa CM8833-II i do zlacza composite podpialem XL (tudziez chroma/luma), natomiast do 9-pinowego zlacza RGB podpialem STciaka (wyjsciem monitorowym) - smiga az milo. I do tego wystarczy jednym przelacznikiem z tylu monitora przelaczac sie miedzy XL a ST  :D

5

Odp: Monitor do ST

BeWu: ZTCW to SC1224 nie ma wejscia composite, tylko RGB (STkowe), wiec Atari 8bit do niego nie podlaczysz.

6

Odp: Monitor do ST

Tfu, dlatego dalem znak zapytania. Chodzilo mi o SC1435. Tak?  :oops:

7

Odp: Monitor do ST

No teraz to jestem chyba już pewny że lepiej od razu zestaw ST + SM124 (głownie mnie interesuje Cubase - to chyba wystarczy). A co do literki "M" to wiem o co chodzi ale jak widzę obraz na TV z modulatora to mi się odechciewa pracować na tym sprzęcie (na moim XL lepiej mi się pracuje z zielonym monitorkiem niz z TV podłączanym przez modulator). No chyba że ST będzie pracował z TV ale podłączonym przez wejścia RGB wyprowadzone na EURO.

8

Odp: Monitor do ST

Hmm... mialem kiedys przez godzine STE podlaczane wlasnie EUROkiem przez RGB i chodzilo - pamietam obraz jak zyleta - warto sprobowac!

9

Odp: Monitor do ST

BeWu: w sumie 1435 to taki 1224 tylko ze 14 cali. Chodzilo mi raczej o "monitor kolorowy do ST, wyprodukowany przez Atari". Wszystkie maja tylko wejscie RGB, a composite nie. Dlatego lepszy jest Philips CM8833 lub Commodore 1084S.

10

Odp: Monitor do ST

Hmm, nie chce sie klocic, ale czy to mozliwe ze mialem SC1435 z wejsciem rgb (9-pin) i do tego tez composita? Cos mi swita takiego w glowie, lecz nie dam sobie jej odciac - to bylo pare lat temu...  :rolleyes:

11

Odp: Monitor do ST

Moze bylo jakies dorobione. W sumie ja tez nie dam sobie nic uciac, bo sam nigdy takiego monitora nie mialem. Moje opinie sa oparte tylko i wylacznie na rzeczach przeczytanych w internecie dlatego dalem "ZTCW".

12

Odp: Monitor do ST

Teraz to chyba już rozwialiście moje wątpliwości. Thnx !

13

Odp: Monitor do ST

Czyli reasumujac: Sukkor, bierz SM124 (ostatnio widzialem na targowisku SM144 - to dopiero wypas), a jesli chcesz kolor - sciagaj do domu Philipsa tudziez Zlomodorca  :D

14

Odp: Monitor do ST

Dzięki BeWu za jeszcze jedną poradę. SM124 to ma 12" a SM144 14"??? O to chodzi z tym "wypasem" ?

15

Odp: Monitor do ST

Heh, SM124 to 12", SM144 ma cali 14, a do tego wygladem przypomina bardziej profesjonalny monit - ma mniejsza obramowke z plastiku wokol kineskopu  ;)

16

Odp: Monitor do ST

Sukkor skontaktuj sie z Paskudem w sprawie monitorka. Jakis czas temu sie skarzyl, ze zalega mu kilka sztuk sm124.

ślamk!