Temat: Arduino

Cześć,

Bawi się ktoś z Was arduino?

Czy mógłbym prosić o jakieś linki / opisy jak to się je?

Załóżmy, że jestem totalnym lamerem i nie mam pojęcia o co chodzi i jak to działa....

pozdrawiam,

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

2

Odp: Arduino

1. Poradniki na stronie Arduino: http://www.arduino.cc/en/Guide/HomePage
2. Kanały na YT, np: https://www.youtube.com/user/elektromaras

Sam mam bardziej Stellarisy, więc w Arduino się nie orientuję aż tak.

.: miejsce na twoją reklamę :.

3

Odp: Arduino

Cześć.

Akurat dobrze trafiłeś, bo sam jestem kompletnym lamerem który zadawał sobie to pytanie 2 tygodnie temu. :)

Jeśli chodzi o krótki lamerski opis, to leci to mniej więcej tak - Arduino to platforma oparta o mikrokontroler Atmega 328 (zazwyczaj), czyli masz do dyspozycji 32 kb Flash, 1kb EEPROM (pamięci nietraconej podczas programowania innym wsadem, wykorzystywanej np. w "konsolkach" opartych na Arduino w celu zapisywania highscore'ów), 2 czy 2,5 kb RAMu i wszystko taktowane zazwyczaj 16MHz. Do tego po kilka-kilkanaście wejść/wyjść analogowych i cyfrowych i kontroler USB emulujący port COM, dzięki któremu możesz Atmegę flashować przez kabel USB, tak jakbyś miał podpięty programator. Czyli do zabawy potrzebujesz tylko samą płytkę Arduino i kabelek USB, który jest zarówno zasilaniem jak i służy do programowania.

Wększość odmian Arduino jest wzajemnie wymiennych jeśli chodzi o kod, różnią się tylko wielkością, niektóre mają drobne ulepszenia jak np. większą ilość we/wy nabardziej zaawansowane projekty. Cała magia tkwi w Arduino IDE, czyli środowisku do obsługi i programowania, oraz we wspomnianej standardyzacji. Dzięki temu możesz praktycznie od kopa podpinać jedne z setek peryferiów takich jak termistory (jako czujniki temperatury), diody RGB, buzzery piezo (ja wolę głośniczek 32 Ohm który wydarłem z jakiegoś chińskiego grającego budzika po tym jak rozprawiła się z nim córa), silniczki krokowe, potencjometry, dźojsticzki analogowe, enkodery obrotowe, dalmierze ultradzwiękowe, lasery, bajery - co tylko chcesz. W Arduino IDE są do tego setki gotowych bibliotek, z czego mnóstwo dostępne jest na starcie.

Język wysokiego poziomu w którym się toto pisze jest czymś w rodzaju miksu C z Basiciem, i naprawdę łatwo ogarnąć jeżeli liznąłeś wcześniej jakiegokolwiek programowania. Wszystko rozbija się o to CO chcesz zrobić. Ja na ten przykład jak się zajawiłem to nie myślałem o sterowaniu diodami, tylko chciałem od razu coś wyrzucać na wyświetlacz. Razem z klonem Arduino Nano kupiłem u chińczyków (Banggood.com) za grosze taki malutki jednocalowy wyświetlacz OLED 128x64 pixele, do tego dołożyłem2 potencjometry, głośniczek i już mam malutkiego Pong'a (kod zerżnąłem z gotowca i dostosowałem do swoich potrzeb). Wszystko złożone w 5 minut na płytce stykowej, koszt chińskiego klona Arduino i wyświetlacza - 30zł (wyświetlacz korzysta z gotowych bibliotek Adafruit i z testowym/demo kodem podpięcie i sprawdzenie to około minuty).

Jak byś był zainteresowany, to mam na zbyciu jeszcze jedno takie Arduino i wyświetlacz (kupiłem 2 komplety), na Alledrogo taniej nie znajdziesz. Do tego wystarczy Ci zwykła płytka stykowa i trochę kabelków i można szaleć.

"Stand rigid for the next battle
Peace means reloading your guns
The love for life is all hatred in disguise
A carnival creation with masks undone
"

4

Odp: Arduino

Cześć,

dzięki za wyczerpujący opis :)

Wezmę tego klona z wyświetlaczem, pm lub thepink(at)poczta(kropka)fm
Wczoraj klupiłem zestaw u Chińczyków, ale przypłynie za miesiąc :(
Jestem mobilny, więc mogę dojechać gdziekolwiek w Krakowie.

Dzięki :)

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

Odp: Arduino

The Pink:
A do czego zamierzasz tego używać?

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

6

Odp: Arduino

thePink napisał/a:

Cześć,

Bawi się ktoś z Was arduino?

Czy mógłbym prosić o jakieś linki / opisy jak to się je?

Załóżmy, że jestem totalnym lamerem i nie mam pojęcia o co chodzi i jak to działa....

pozdrawiam,

tP

Jakby co to ja też się bawię, kilka projektów za mną (hobbystycznych i na zlecenie)
- stacja pogodowa  - od tego chyba każdy zaczyna pisanie na Arduino. Na zamówienie szwagierki wiolonczelistki,  której pudło pękało a lutnik powiedział, że to za mała wilgotność... no to trzeba było to jakoś zweryfikować (RTC+zapis czasu, temperatury, ciśnienia i wilgotności na SD), podgląd przez www (ethernet shield) i na wyświetlaczu 2x16,
- rejestrator napięcia, prądu, mocy, współczynnika mocy (ten projekt jeszcze się rozwija - piszę kod do liczenia wyższych harmonicznych),
- sterowanie silnikami indukcyjnymi - rewers, automat gwiazda-trójkąt, zabezpieczenie przed zakłóceniami w sieci (obniżenie napięcia, brak fazy, fazy jednoimienne), sterowanie zespołem pomp (równomierne rozłożenie obciążenia, alarmy SMS o awarii zasilania lub przepełnieniu zbiornika).

Generalnie prosta sprawa, jeśli programujesz w IDE to w zasadzie jak w C (plus parę rozszerzeń). Bardzo szybko można napisać coś działającego zaczynając od zera. Piszesz, kompilujesz i wrzucasz na płytkę bez żadnego zewnętrznego programatora, wszystko w IDE. W porównaniu z dedykowanymi rozwiązaniami do PLC (jakieś języki drabinkowe i inne pierdoły za które zwykle trzeba wydać grubą kasę) na Arduino pisze się szybko i przyjemnie. Moim zdaniem oczywiście. ;)
Najlepiej kup sobie na początek albo UNO R3 albo Mega2560 i parę rozszerzeń (Ethernet z microSD, przekaźniki, wyświetlacz alfanumeryczny albo graficzny) i się baw.
Ja kupuję graty na Aliexpress - tanio, w miarę szybko i bez problemów. A w Polsce w nettigo albo na Allegro.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

7

Odp: Arduino

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

The Pink:
A do czego zamierzasz tego używać?

Myślę nad sterownikiem do pralki..... serio.

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

8

Odp: Arduino

Zacier z Frani ?

9

Odp: Arduino

thePink napisał/a:

Myślę nad sterownikiem do pralki..... serio.

A wykupiłeś polisę ubezpieczeniową na wypadek zalania sąsiadów :lol: ?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

10

Odp: Arduino

Montezuma napisał/a:
thePink napisał/a:

Myślę nad sterownikiem do pralki..... serio.

A wykupiłeś polisę ubezpieczeniową na wypadek zalania sąsiadów :lol: ?

Oczywiście :)

To się nazywa 'OC w życiu prywatnym' :)

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

11

Odp: Arduino

BartoszP napisał/a:

Zacier z Frani ?

Nie :)

Z takiej:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 20#p158520

:)

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

12

Odp: Arduino

Hehe
Ale straci wtedy swoją główną zaletę, cytując Ciebie:

Ma kilka zalet:
NIE MA elektroniki - wszystko na mechanice

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

13

Odp: Arduino

Kurde, to tylko ja jestem taki głupi że do pracy dyplomowej sam projektowałem, tworzyłem płytkę, programowałem ukłąd itd. itp., a mogłem kupić takiego gotowca i tylko rozszerzenia dołączyć. :/

14

Odp: Arduino

willy napisał/a:

Hehe
Ale straci wtedy swoją główną zaletę, cytując Ciebie:

Ma kilka zalet:
NIE MA elektroniki - wszystko na mechanice


Celna uwaga.
Jednakże mając w perspektywie kupno nowej pralki wykonanej zgodnie z zasadą planned obsolence,
jestem skłonny zaryzykować trochę elektroniki za parę złotych.

...chyba, że uda mi się usunąć mechaniczną niestety usterkę - padł hydrostat, niestety tak starej
pralki zdobycie sprawnego graniczy z cudem..... a bardzo trudno dobrać coś z innych pralek.

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

15

Odp: Arduino

Z tym brakiem elektroniki to też tak nie jest fajnie. Z doświadczenia powiem, że na takich elektrowozach lepiej gdyby było odrobinę elektroniki niż zupełny brak - sterowanie wszystkiego na stycznikach i przekaźnikach potrafi wykończyć człowieka.

16

Odp: Arduino

...i właśnie mnie wykańcza.
Chyba skończy się na losowym kupowaniu hydrostatów i eksperymentach...

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC