Temat: Atari 800XL brak obrazu

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Mam problem z moim Atari 800XL. Po podłączeniu i uruchomieniu zapala się czerwona kontrolka, sygnał do telewizora idzie ale obraz jest czarny. Rozebrane Atari wygląda dobrze poza dwoma małymi rozlaniami (oznaczone niebieską ramką na schemacie). Nie wiem czy to one mają wpływ na działanie komputera. Czytałem o pamięci RAM ale wolę poradzić się specjalistów. Może ktoś już kiedyś spotkał się z podobnym problemem.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam

Post's attachments

IMG_20150624_191546.jpg 1.82 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20150624_191628.jpg 1.7 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20150624_191649.jpg 1.56 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_20150624_191709.jpg 1.76 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

NTSCa.jpg 844.88 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Tak, zacząć trzeba od ramu. Czy któreś kości ram bardziej się grzeją, niż inne? Rozlania to kalafonia, bez znaczenia.

3

Odp: Atari 800XL brak obrazu

RAM oznaczony jest jako OKI 3764-15RS. Idzie gdzieś dostać oryginał lub jeżeli istnieje zamiennik? Jest gdzieś tutorial czy wystarczy zwyczajnie wypiąć stary i wpiąć nowy RAM?
Przepraszam za głupie pytania ale jestem w tej kwestii laikiem.

Taki moduł może być?
http://allegro.pl/uklad-scalony-74hc595 … 38518.html

Czy lepiej kupić?
http://slawmir.com.pl/ukl-scalony-4164- … 29010.html

Ostatnio edytowany przez grzegorzps (2015-06-24 22:57:44)

4

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Przy takim objawie może być niemal wszystko, ale rzeczywiście, należy zacząć od wymiany pamięci. 3764 to są 4164.
Pierwszy link - pudło.
Drugi link - OK, ale są to używane i tylko 3 szt. mają. Najlepiej zaopatrzyć się w komplet.
Tu masz jeszcze trzeci (nowe RAM): http://inter-chip.pl/4164-12-1965.html

5

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Kupno pamięci to jedno, ale czy kolega Grzegorz jest w stanie wylutować stare bez zmasakrowania druku???

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

6

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Sprawdzę z tymi pamięciami. Lutowanie powierzę raczej osobie, która się na tym zna.
Swoją drogą wypadałoby się lutowania samemu nauczyć. Możecie powiedzieć z jakich stacji/materiałów korzystacie? Znacie jakieś dobre kursy?
Dzięki za pomoc

7

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Tak, ale zacznij od stwierdzenia, czy któreś mocniej się grzeją. Jeżeli jest istotna różnica pomiędzy poszczególnymi, a zwłaszcza jeżeli niektóre aż parzą to wywal najpierw te gorące. Jeżeli nie ma różnic w ciepłocie to leć po kolei. Wpierw jeszcze odpal maszynę z wciśniętym klawiszem OPTION, by sprawdzić, czy nie wstanie bez basica. Rzadko, ale jednak bywa, że padnięty jest basic i to on zawiesza komputer. Jak będziesz miał farta, to się odpali Self-test.

8

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Po godzinie od uruchomienia jedynym gorącym elementem jest 6502C Sally C014806. Widać też, że ten układ jest wyraźnie ciemniejszy od pozostałych (na zdjęciu powyżej również to widać). Pamięci RAM tylko delikatnie ciepłe. Podobnie do innych układów. Żadna się nie wyróżnia. Kombinowałem z innymi oryginalnymi zasilaczami do Atari oraz okablowaniem. Nic nie pomaga.

9

Odp: Atari 800XL brak obrazu

A ja mam pytania:
1. Jak podłączasz Atari do TV?
2. Jaki TV?
3. Jeśli nowszy telewizor - podłączasz oczywiście po niskiej częstotliwości? (nowsze nie mają tunera analogowego)?
4. Atari i TV obsługują ten sam system? (PAL/NTSC/Secam)?

Sikor umarł...

10

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Tak, 6502 smaży trochę mocniej niż pozostałe układy - jest ok. Ponieważ układy nie wykazują efektów temperaturowych, zostaje wymieniać je po kolei, aż odpali. Nie ma też w tej sytuacji całkowitej pewności, że to ram, lub tylko ram, ale mimo to daję 90%, że tak. Myślę, że conajmniej 2 lub 3 kości okażą się padnięte. Nie stopiły się i nie robią zwarcia, dlatego nie grzeją, a po prostu zwracają z każdego adresu same 0, lub same 1.

11

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Czarny obraz to źle.
Znak że nie ma sygnału zegarowego. Przy sprawnym sygnale zegarowym obraz powinien być czerwony ciemno.
Oscyloskopu pewnie nie masz ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

12

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Willy: wyjmij jedną kość ram z maszyny bez freda i zobacz jaki masz obraz :). Albo odegnij jedną nóżkę ze scalaka 4164.

A o zegar później się będziemy martwić, jak już wywali ramy a maszyna nie wstanie.

13

Odp: Atari 800XL brak obrazu

Otóż to. Trzeba mieć 100% pewności co do RAM-u, dopiero dalej można grzebać. Można też całkiem wyjąć BASIC. Jeśli to on przywiera jakieś linie, to komputer odżyje po jego wyjęciu.