1

Temat: Stereo Atari

Szukam opisu w języku polskim, jak skręcić stereo w atari. Drugiego poke'a zdobyłem, niestety atari.cuprum nie działa, a kopii schematu połączeń nie robiłem. Czy ktoś takowy posiada ? Jeżeli tak, byłbym dźwięczny.

2

Odp: Stereo Atari

http://www.gdansk-orunia.eu.org/atari/stereo.zip

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Stereo Atari

Stronka nie jest co prawda po polsku, ale jeśli potrzebujesz prostego i czytelnego rysunku, to znajdziesz go tutaj:

http://sweb.cz/anonym.mouse/stereo.htm

Ja akurat posłużyłem się nim i działa.

Arko

Atari. Computers for People.

4

Odp: Stereo Atari

Ten czeski schemacik jest godny uwagi, ze wzgledu na to, ze posiada zabezpieczenie wyjsc POKEY-ow - niestety niektorzy elektronicy zapominaja o tym skutkiem czego czesto dochodzi do uszkodzenia POKEY-a - w sensie POKEY jako uklad dziala, lecz siada cos w obwodzie przewtornikow i dzwiek albo w ogole z niego nie wychodzi, albo powstaja szumy, dzwiek jest cichy etc.

5

Odp: Stereo Atari

Ten czeski schemacik jest godny uwagi....


Dokładnie z tego schematu zrobiłem sterełko w mojej Atarce :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: Stereo Atari

Jakie masz na myśłi zabezpieczenie wyjść pokeyów macgyver ????
Jeśli masz na myśli kondensatory odseparowujące składową stałą sygnału na wyjściu to takie "zabezpieczenie" ma każdy wzmacniacz :) (lub dowolne inne wyjście audio np. z magnetu, cdeka, dvda itp). A w przypadku nie zamontowania tych kondensatorów nie powinien się uszkodzić pokey tylko jak już to  masz przesterowany wzacniacz (ale na jego wejściu też mogą być kondziole chyba że jakis amator składał) stąd szumy i trzaski itp syf. Prędzej padnie stopień wejściowy wzmacniacza niż pokey :)

7

Odp: Stereo Atari

Sukkor: teoria teoria, ale nie raz spotkalem sie uszkodzonymi POKEY-ami gdy STEREO mialo wyjscia audio POKEY-a bezposrednio podlaczone do wejscia wzmacniacza - bylo troche takich przypadkow (w swoim czasie bylem scenowym elektronikiem). Wybitnie cos uszkadzalo jego przetworniki, bo taki POKEY od strony magistrali byl sprawny, tylko albo przestawal wydawac dzwiek, albo niektore kanaly graly ciszej.

8

Odp: Stereo Atari

Problem polega na tym że każdy szanujący się elektronik (amator czy zawodowiec) na końcu każdego wyjścia (wzmacniacza,pokeya czy co tam jeszcze gra) wsadza kondziole (dla bezpieczeństwa) dlatego dziwne jest dla mnie to że ktoś może zapomnieć o tym, zwłaszcza jeżeli przeanalizować schemat Atari. Wyraźnie widać że wyjście pokeya jest podłączone poprzez rezystor do plusa zasilania. No ale niektórzy trzymają lutownicę poraz pierwszy (i ostatni) w życiu i mogą czegoś nie wiedzieć :). A twój przypadek jest możliwy jeżeli nie ma kondzioli ani na pokeyu ani we wzmacniaczu. Wtedy zetknąc się może składowa wzmacniacza i pokeya (np 12v i 5v). A dla pokeya 12V to za dużo i pada.

9

Odp: Stereo Atari

prostym, tanim i niezbędnym rozwiązaniem jest połączenie szeregowe rezystora 10k i kondensatora 100...470nF.

Kto podłącza POKEY'a bezpośrednio lub tylko separuje kondensatorami sam jest winny późniejszych problemów. (istnieje coś takiego jak ładunki statyczne, poza tym kondensator stanowi przerwę tylko dla składowej stałej.... a wystarczy różnica potencjałów pomiędzy urządzeniami (a może to być nawet kilkadziesiąt V) żeby wtedy spalić układ.

pomidor

10

Odp: Stereo Atari

Od razu zaznaczam, ze nikomu nie zamontowalem dodatkowego POKEY-a bez zabezpieczenia wyjscia AUDIO, lecz spotkalem sie (szczegolnie w latach 1996-1997) z "elektronikami" (czesc Chris ;P), ktorzy wyprowadzali sygnal AUDIO bezposrednio ;)