1

Temat: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Tak jak obiecałem zakładam wątek z próby uruchomienia płyty od Falcona, kupionej jako elektrozłom na allegro. Tak wyglądała po odpakowaniu:
 

http://www.freeupload.pl/image/imgp40tkt.jpg
http://www.freeupload.pl/image/imgp406801.jpg

Płyta była "grzebana", i to ostro - ściągany był VIDEL i CPU, oblutowywany DSP i dużo drobnicy, gdzieniegdzie ślady rdzy, uszkodzonych kilka filtrów przy porcie joy'a, uszkodzone złącza, wyrwany wentylator, jakieś przeróbki.
Po dwóch nockach w pracy :D płyta wygląda tak:

http://www.freeupload.pl/image/imgp4094.jpg
http://www.freeupload.pl/image/imgp4096.jpg


Po umyciu i wysuszeniu usunąłem wszystkie mechanicznie uszkodzone elementy, niektóre wymieniłem. Usunąłem wszystkie niefabryczne przeróbki, wyprostowałem lub wymieniłem piny w złączach, przywróciłem fabryczne połączenia. Przyjrzałem się wylutowywanym układom - zarówno VIDEL jak i CPU miały niedolutowane nogi, niektóre byly pogięte robiąc zwarcia, zrobiłem z tym porzadek. Sprawdziłem pozostałe układy - COMBEL połowę nóg miał w powietrzu, DMA 3 piny też miał luźne, DSP dwie nogi zwarte ze sobą. Przy okazji okazało się, że generator 32MHz jedną nogę miał oderwaną od płyty głównej. Scalaki w podstawkach powyciągałem, poczyściłem piny. Wylutowałem i rozebrałem modulator, wyczyściłem blachy.
Od spodu znalazłem dwa miejsca po wyrwanych rezystorach i jedno po kondensatorze, uzupełniłem. Poprawiłem luty po "poprzedniku". Miałem wątpliwości co do brakujących dwóch tranzystorów, wyglądały jak wycięte, zostawiłem tak jak jest.
Płyta została ponownie umyta.

Dzisiaj przyszła pora na podłączenie zasilania.  O dziwo nic nie wybuchło :D
Po kilku minutach mocno gorący zrobił się procesor :( , reszta zimna. Sprawdziłem zasilania - ok, reset- ok, częstotliwości na kwarcach -ok, wejście zegarowe CPU - ooo..., brak przebiegu!  Sygnał powinien być generowany przez COMBEL'a, a nie jest. Dalsze pomiary - nie ma 32MHz na COMBEL'a i VIDEL'a - już wiem po co był ten brązowy kabelek, ktoś podał sygnał bezpośrednio z generatora przy DSP. Uzupełniłem brakujące tranzystory co do krórych mialem wcześniej wątpliwości, sygnał zegarowy powrócił :)  Procesor już się nie gotuje, VIDEL lekko ciepły.

Na stan dzisiejszy nic więcej nie jestem w stanie stwierdzić, będąc dobrej myśli czekam z niecierpliwością na RAM od piter'a (DZIĘKI!!!) :)

Jeszcze mała prośba, czy ma ktoś schemat Falcon'a w lepszej jakości niż ten z sieci? Niektóre elementy zgadywałem :(

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

2

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Ma. :) Parę lat temu kupiłem oryginalną serwisówkę Falcona i zeskanowałem ją. Smacznego. :)

EDIT:
Zmieniłem link na pigwowy.

Ostatnio edytowany przez voy (2015-11-28 20:54:58)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

I to jest dokumentacja, DZIĘKI :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

4

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Polecam się. :)

Tak z innej beczki: w sumie mieszkamy niedaleko od siebie, bo tylko jakieś 20 km. :) Może wpadłbyś na sztaba w dniach 12-13 grudnia w Mokrym Dworze pod Wrocławiem, którego organizuje Blasph? Więcej tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13600

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

5

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Zawiszów - nie zajarzyłem że to koło Świdnicy :)
12 odpada - spotkanie firmowe, ale nad 13 się zastanowię, a Ty jak jedziesz?

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

6

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Chyba będę w oba dni, bo zaklepałem urlop. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

@rj1307: nieźle, nieźle... tylko uważaj bo jak ją ożywisz to będziesz teraz robić hurtowe naprawy za Czubę ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

8

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Dokładnie jak pisze erOS... Serwis przydał by sie serwis dla ludzi z Falconami w których coś nie działa....

Ostatnio edytowany przez AS... (2015-11-29 16:15:06)

9

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Problemem są tylko scalaki specjalizowane,  reszta to samozaparcie w szukaniu defektu i dokumentacja (która już jest :) ).

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

10

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

rj1307 dobra robota.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

A co, odpalił już?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Nie tak szybko, jutro odbieram z poczty przesyłkę z modułem pamięci, test wieczorem.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

13

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Kurcze, czyta się to jak niezły dreszczowiec. Napięcie rośnie :)

JiL Fan.

14

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Pamięć doszła, więc pora na próbę. Podłączyłem wszystko co trzeba i załączyłem - ciemny ekran. :(
Okazuje się, że jedna z linii adresowych jest przywarta do masy, sprawcą jest procesor. Tragedii nie ma, jest dostępny, ale przyjdzie pewnie ze dwa, trzy tygodnie. No cóż, poczekam, potem zobaczymy co dalej :)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

15

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

A jak to sprawdziłeś? Wylutowałeś proca?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

16

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Nie, podniesiona noga 51 CPU (addr9) ma kikanaście ohm do masy.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

17

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Zawsze się zastanawiałem co Czuba robił z prockami, jak wlutowywał niepotrzebny procesor 030 z falcon-a przy montażu ct2b (a w zasadzie demontażu niepotrzebnych elementów takich jak procesor 030 falcon-a)....

Nie mogłem się powstrzymać, rj1307 a pisałeś do Czuby o procka?
Pamiętam że Jer też pozyskał go w prostu sposób..... ?

18

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

rj1307 napisał/a:

Nie, podniesiona noga 51 CPU (addr9) ma kikanaście ohm do masy.

czy to oznacza że procesor jest walnięty?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

19

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

AS... napisał/a:

Nie mogłem się powstrzymać, rj1307 a pisałeś do Czuby o procka?
Pamiętam że Jer też pozyskał go w prostu sposób..... ?

Nie ma sensu, nowy z chin 50zł z przesyłką, tylko dostawa długa - właśnie dostałem potwierdzenie terminu pomiędzy 18 grudnia a 14 stycznia. Jestem cierpliwy :D

Cyprian napisał/a:
rj1307 napisał/a:

Nie, podniesiona noga 51 CPU (addr9) ma kikanaście ohm do masy.

czy to oznacza że procesor jest walnięty?

Tak, linia nie osiągnie stanu wysokiego, będzie cały czas logiczne zero.

Ostatnio edytowany przez rj1307 (2015-12-02 23:16:37)

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

20

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

hmmm.. plyta wyglada znajomo...
moge prosic o linka do aukcji ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

21

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Proszę bardzo.

http://allegro.pl/atari-plyta-glowna-do … 50175.html

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

22

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

lotharek napisał/a:

hmmm.. plyta wyglada znajomo...?

Kurcze, wiesz coś o czym ja nie wiem???

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

23

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

I jak z płytą? Coś nowego?

Też będę jedną ożywiał niedługo - na razie wiem tylko tyle że pokazują się pionowe kolorowe pasy :)

24

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

Świetna robota , widziałem tą aukcję , była też w tym czasie obudowa bez logo z klawiaturą do Falcona , poszło to za ponad 500 pln , a płyta za ponad 200 pln o ile pamiętam .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

25

Odp: Falcon - próba reanimacji płyty "złomu"

I jak zakończyła się przygoda ...? z reanimacji?

Ostatnio edytowany przez AS... (2016-03-19 21:41:05)