26

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

Tak jak polecaliście w tym wątku zakupiłem monitor NEC 1970NXp oraz wspomniany adapter. Dzisiaj przyjechał monitor i od razu rozpocząłem testy. I tutaj rozczarowanie, w trybie VGA wszystko super, po przełączeniu do RGB - tragedia. Okazało się, że wina leży po stronie TeraDesk, ponieważ po przełączeniu do czystego TOS w trybach LOW i MEDIUM uzyskany obraz jest wystarczający. W HIGH jeszcze muszę poeksperymentować.

I tutaj moje pytanie:

Co polecilibyście jako zamiennik TOS co byłoby kompatybilne z flakiem 030/14MB? Chciałbym aby zamiennik był lekki i kompatybilny z większością gier i dem. I nie interesuje mnie MiNT.

Blissful user Amiga 1200 060 Desktop, Amiga Sam440ep Flex, Atari 130XE, Atari Falcon 030, Acorn Archimedes A3020, C64C, Apple PowerBook G3 500 Pismo, iBook G3 Clamshel, iBook G4, MacBook and more ... more ... powerbook classic
------------------
www.club4a.pl | www.chal.pl

27

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

jeśli chcesz używać tylko do odpalania gier i dem to tylko TOS, nic więcej. To jedyne rozsądne rozwiązanie.

Natomiast jeśli chcesz pobawić się fajnym systemem to MagiC plus Jinnee. Czyli jak chcesz np uruchomić edytory, arkusze, irca, icq, lub pobawić się w zmianą koloru tła w okienkach :)

no jest jeszcze fajny MeAES: http://myaes.lutece.net

Jak potrzebujesz pliki to pisz :)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

28

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

MagiC'a to kiedyś testowałem, ale zraziłem się bo był w języku mieszkańców kraju zza Odry. MeAES - wygląda zachęcająco. Dzięki

Blissful user Amiga 1200 060 Desktop, Amiga Sam440ep Flex, Atari 130XE, Atari Falcon 030, Acorn Archimedes A3020, C64C, Apple PowerBook G3 500 Pismo, iBook G3 Clamshel, iBook G4, MacBook and more ... more ... powerbook classic
------------------
www.club4a.pl | www.chal.pl

29

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

MAgica w jezyku angielskim znajdziesz bez klopotu a zwlaszcza same RSC bylo to omawiane w innym w watku, jak czegos potrzebujesz to pisz

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

30

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

Ja za to od paru dni testuję nec 1990fxp oraz Bartowy adapter.
Konfiguracja spełnia moje założenia podane w wątku:
- mieści się na moim biurku, co nie jest łatwe;)
- działa pod VGA (system + gry) i RGB (dema + gry)

Jeśli chodzi o obraz to mam podobnie tak jak piszesz: obraz pod VGA jest idealny, a pod RGB low i med jest OK (choć gorszy niż w VGA) to hi w RGB nie jestem w stanie na razie zupełnie wyświetlić. Być może muszę jeszcze pokombinować i problem uda się rozwiązać - zobaczymy.

Tak czy inaczej mi na hi RGB nie zależy jakoś bardzo gdyż dema i gry raczej ustawiają niższe rozdzielczości. A do "pracy" w systemie czy użytków zawsze i tak używam wyłącznie VGA.

Reasumująć jestem zadowolony i mogę polecić takie rozwiązanie innym nie mającym miejsca na CRT. Choć wiadomo, że CRT tu nie przebijemy i należy pamiętać o problemach z wysoką rozdzielczościa w RGB jeśli komuś na tym trybie zależy. 

Aha, warto wspomnieć, że sama opcja zmiany RGB/VGA w ciągu paru sekund jest super wygodna - zero machania kablami, monitorami etc. Lubię to.

Dzięki więc wszystkim za rady i Bartka za support:)

Ostatnio edytowany przez mkm (2016-03-01 20:12:32)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

31

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

Ja mam podobne odczucia ja Ty, VGA do pracy RGB do części gier i demosceny.

Również dzięki za porady i Bartka za adapter.

Blissful user Amiga 1200 060 Desktop, Amiga Sam440ep Flex, Atari 130XE, Atari Falcon 030, Acorn Archimedes A3020, C64C, Apple PowerBook G3 500 Pismo, iBook G3 Clamshel, iBook G4, MacBook and more ... more ... powerbook classic
------------------
www.club4a.pl | www.chal.pl

32

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

proszę bardzo:

- instrukcja w PDF do MagiC'a 6 - wersja angielska ostatniej wersji MagiC'a: http://dev-docs.atariforge.org/files/MagiC_v6.pdf

- angielski rsc do MagiC'a 6.20 (a także di wielu innych świetnych programów - fajna stronka):
http://www.cheshuntcomputerclub.co.uk/i … anslations

- angielska instrukcja do Jinneego 2.5 (ostatnia wersja) w PDF: http://dev-docs.atariforge.org/files/Ji … Manual.pdf

Ostatnio edytowany przez piter (2016-03-01 20:50:09)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

33

Odp: Monitor do Falcona - co polecacie?

A ja tylko przypomnę - Nec ma dodatkowe zaawansowane menu, uruchamia się je trzymając klawisz SELECT podczas włączania monitora, pełen opis funcji w instrukcji obsługi dostępnej na stronie producenta.
Przydatne przy ustawianiu obrazu w RGB.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...