1

Temat: SIDE2 nie widzi karty

Hej

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich :).

Próbuję właśnie odpalić SIDE2 kupione u Lotharka. Do dyspozycji mam niestety tylko jedną kartę "SanDisk Ultra 8GB". Karta została sformatowana jako FAT32, ale niestety po uruchomieniu Atari mam komunikat "FAT partition not found! HELP to retry". Widzę 4 możliwości:

1. Źle przygotowałem kartę (ale co tu można źle przygotować ? może partycja musi mieć jakąś konkretną nazwę ?)
2. Ta karta nie działa z SIDE2 i muszę spróbować z inną. Lotharek sprzedaje podobną kartę, ale 4GB. Za tą wersją przemawia też to, że Amiga też mi tej (8GB) karty nie widzi, a mniejszą (4GB) widzi bez problemu.
3. Uszkodzone jest SIDE2. Raczej mało prawdopodobne. Dużo bardziej prawdopodobne są punkty 1 lub 2.
4. Coś jest nie tak z moim Atari (65XE bez żadnych upgrade'ów). Ale chyba to odpada skoro cart się uruchomił.

Skłaniam się ku wersji 2 i zapewne zamówię u Lotharka polecaną przez niego kartę z zawartością, ale posta tego piszę, ponieważ dopuszczam możliwość, że prawidłowa jest wersja 1 i ktoś mnie może oświeci co robię źle :).

2

Odp: SIDE2 nie widzi karty

1. Sformatuj FAT32 z inną wielkością klastra (32k u mnie było okej dla SIDE Loadera), upewnij się że ID partycji w MBR to $0C a jest ona pierwsza w MBR.
2. Karta działa, sam ją mam.
3. Jeśli masz od Lotharka, to nie.
4. Też nie.

Jak już uda Ci się odpalić, to wgraj jak najszybciej nowy Loader do SIDE http://atari8.co.uk/firmware/side/

Miej na uwadze, że SIDE2 bez Ultimate uruchamia tylko pliki XEX i BAS, do dyskietek musisz mieć U1MB+SIDE2 albo IDE+. Koszt jednego jak i drugiego to +- 150zł, ale warto. Szczególnie jak już masz SIDE to ta pierwsza opcja jest polecana.

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2016-04-06 09:29:17)

.: miejsce na twoją reklamę :.

3

Odp: SIDE2 nie widzi karty

skrzyp napisał/a:

1. Sformatuj FAT32 z inną wielkością klastra (32k u mnie było okej dla SIDE Loadera), upewnij się że ID partycji w MBR to $0C a jest ona pierwsza w MBR.

Dzięki. Spróbuję wieczorem.

skrzyp napisał/a:

Miej na uwadze, że SIDE2 bez Ultimate uruchamia tylko pliki XEX i BAS, do dyskietek musisz mieć U1MB+SIDE2 albo IDE+. Koszt jednego jak i drugiego to +- 150zł, ale warto. Szczególnie jak już masz SIDE to ta pierwsza opcja jest polecana.

W końcu pewnie się skuszę na Ultimate. Jedyne co mnie teraz powstrzymuje to moje nikłe umiejętności w posługiwaniu się lutownicą :).

4

Odp: SIDE2 nie widzi karty

Trzeba przylutować tylko w TRZECH miejscach*

[size=2]* - nie licząc wyjęcia układów i wsadzeniach ich w podstawki :)[/size]

.: miejsce na twoją reklamę :.

5

Odp: SIDE2 nie widzi karty

74ls08 do wymiany na plycie atari; zapewne masz 800xl...na zdjeciu zmienione na 74f08

Ostatnio edytowany przez lotharek (2016-04-06 13:45:27)

Post's attachments

800xl.jpg 104.92 kb, liczba pobrań: 1 (od 2016-04-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: SIDE2 nie widzi karty

lotharek napisał/a:

74ls08 do wymiany na plycie atari; zapewne masz 800xl...na zdjeciu zmienione na 74f08

OK, ale powiedz mi tylko czego dotyczy ta odpowiedź ? Mojego problemu z brakiem partycji FAT ? Czy instalacji Ultimate ? I gdzie mogę kupić taki układ ?

P.S. Mam 65XE, a nie 800XL

7

Odp: SIDE2 nie widzi karty

problemu NO PARTITION FOUND.

wyslij prosze atarke do mnie albo podejdz do pierwszego lepszego czlowieka który ma jakieś dosw w elektronice / lutowaniu

widze to tak :

skoro cart startuje to linie danych i adresowych sa OK. cos sie dzieje nie tak z o2 na złączu carta buforowane przez właśnie scalak 74ls08

cpu (O2) --> ls08 --> zlacze carta (Buffered O2)

Ostatnio edytowany przez lotharek (2016-04-06 16:10:15)

Post's attachments

cartxle.gif 3.97 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

8

Odp: SIDE2 nie widzi karty

lotharek napisał/a:

wyslij prosze atarke do mnie

Odezwę się na PW.

Ostatnio edytowany przez g0trek (2016-04-06 16:10:36)

9

Odp: SIDE2 nie widzi karty

lepiej nie na PW, lotharek@lotharek.pl

Ostatnio edytowany przez lotharek (2016-04-06 16:15:00)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: SIDE2 nie widzi karty

lotharek napisał/a:

lepiej nie na PW, lotharek@lotharek.pl

Ok, mail poszedł.

11

Odp: SIDE2 nie widzi karty

Mam pytanie.

Jaki jest związek problemu z wykrywaniem partycji FAT32 na kartridżu SIDE2 przez loader z wadliwym układem 74LS08?

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: SIDE2 nie widzi karty

a jak myslisz, jak jest odczytywana karta cf podpięta do atari  ze sterowaniem przez cpld ?

ps. empirycznie.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: SIDE2 nie widzi karty

Z tego co wiem, to Atari może czytać nawet z ziemniaka, o ile go podłączono w poprawny sposób i z grubsza wysyła dobre bajty.

Ale nie - pytam serio, bo mnie to zaciekawiło.

.: miejsce na twoją reklamę :.

14

Odp: SIDE2 nie widzi karty

Czyli co, nie dowiem się? ;)

Jestem zawiedziony.

.: miejsce na twoją reklamę :.

15

Odp: SIDE2 nie widzi karty

lotharek napisał/a:

a jak myslisz, jak jest odczytywana karta cf podpięta do atari  ze sterowaniem przez cpld ?

ps. empirycznie.

sposób komunikacji lotharek, sposób komunikacji - dostrojenie jest ważne :D :D :D

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2016-04-08 19:30:20)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

16

Odp: SIDE2 nie widzi karty

skrzyp napisał/a:

Czyli co, nie dowiem się? ;)

Jestem zawiedziony.

odpowiedzialem 3 posty wczensiej - empirycznie  - o2-->bo2 na zlaczu carta

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

17

Odp: SIDE2 nie widzi karty

Atarka jest u mnie

brak aktywnej partycji, hardwrae OK

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

18

Odp: SIDE2 nie widzi karty

A miałbyś jakiś pomysł na mój problem z MyIDE II i brakiem widoczności partycji FAT?
Mam Atari z U1MB, VBXE i STEREO. SIDE2 działa na nim bez problemu, również FAT loader.

MyIDE II startuje, ale FAT Loader nie widzi partycji FAT (próbowałem kilka różnych kart CF).

A na orginalnym ATARI wszystko hula...

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3