1

Temat: Zakłócenia na obrazie 130XE

Cześć,

Reanimuje 130XE. Po wymianie ramu komputer odpala. Problemem są teraz zakłócenia widoczne na obrazie. Komputerek podłączony po s-video do LCD TV. Po dotknięciu sondą oscyloskopu do nóżki 21 GTIA (color) zakłócenia znikają. Używam nieoryginalnego wzmacniacza impulsowego (z jakiegoś taniego tabletu) oraz podłączałem zasilanie do hub-a usb z osobnym wyjściem na ładowanie urządzeń (2.1 A). Sprawdzałem na drugim TV - bez zmian. Dodatkowo wlutowałem modulator bo był cały zardzewiały (obudowa) a ja chciałem porządnie wyczyścić płytę.
Czy możecie podpowiedzieć czego, gdzie szukać dalej?

--
Pozdrawiam,
Marcin.

2

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

Oczywiście sobie uzmysłowiłe, że z takim opisem to jak z czytaniem z fusów:)
Dołączam zdjęcia. Jedno z zakłóceniami - jaśniejsze zielonkawe pasy. Drugie bez zakłóceń.

Marcin

Post's attachments

WP_20160619_18_53_21_Pro1.jpg 108.88 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

WP_20160619_18_54_19_Pro1.jpg 105.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

3

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

Jeżeli podłączyłeś sprzęt ze zdjętymi ekranami to może tak się dziać. Być może tak na sygnał z Atari reaguje ten LCD. Niektóre eLCuDaki już tak mają. Zobacz przez kompozyt albo „po antenie”, ale z płytą zaekranowaną.

4

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

Bluki - 90% moich komputerów ma wywalone ekrany i nic takiego się nie dzieje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

Na jednych się nie dzieje, na innych dzieje a jeszcze na innych mimo ekranów pojawiają się lekkie zakłócenia, a bywa, że użytkownik nie widzi zakłóceń. Przewaliłem trochę płyt, więc wiem to z doświadczenia, aczkolwiek masz rację: przeważnie nic się nie dzieje. Tylko "przeważnie" nie oznacza "zawsze".

6

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

Pin napisał/a:

Bluki - 90% moich komputerów ma wywalone ekrany i nic takiego się nie dzieje.

@Pin, u Ciebie za ekrany robią rozszerzenia ;) Co jest grubsze - oryginalny ekran czy drabinka z 40 rezystorów robiąca za covoxa? :P

Sikor umarł...

7

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

:-)

.

8

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

Dzięki za podpowiedzi :)
Z ekranem działa tak samo. Kompozyta nie przetestowałem bo wylutowałem modulator.
Wziąłem natomiast pod lupę wtórnik emiterowy na wyjściu sygnału chrominancji. Zamieniłem indukcyjność (L6 na schemacie), na wejściu wtórnika, pojemnością i jest lepiej - nie ma zakłóceń. Został jeszcze delikatny "szum" oraz takie jaśniejsze pionowe paski - np. niebieski kolor w "basicu" nie jest jednolity.
Jakieś pomysły?
Ewentualnie pomęczę ten wtórnik jeszcze i dam znać jak poszło.

9

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

MGor napisał/a:

Z ekranem działa tak samo.

... :) - a nie mówiłem?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

1. czy są te zakłócenia obrazu, jeśli z s-video podłączysz samą lumę do tv/monitora?
2. takie "jaśniejsze pionowe pasy" to uroki wielu starych sprzętów/komputerów/konsol podłączanych do monitorów/tv lcd...

11

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

ad. 1. nie ma
ad. 2. jakiś efekt mory/moire ?

12

Odp: Zakłócenia na obrazie 130XE

2. to nie wygląda na zmory. równe jaśniejsze paski w równych odległościach..
1. jeśli tak jest, noo ja bym do tego podszedł tak, że:
tor chromy jest zasadniczo dość prosty, od nóżki z wyjściem color z gtia, do wyjścia sygnału chroma, jest raptem kilka elementów elekstronicznych; pomijamy elementy idące do modulatora. a skoro mamy schematy z 'de re', zmontowałbym na szybko taki zastępczy tor chromy..