1

Temat: alternatywny napęd dla xf551

Hejka!

Modernizuję swoją xf551 - ma działać z dwoma stacjami naprzemiennie (5,25 i 3,5).

Niestety posiadany przeze mnie oryginalny napęd Chinona posiada niemożliwą praktycznie do usunięcia usterkę.
W związku z powyższym zapytuję uprzejmie grono kolegów:
Czy istnieje jakiś sensowny/łatwy do przeróbki  zamiennik w/w napędu?
Mam kilka stacji 5,25 (Panasonic ju-475-4, Ye-Data YD-480 (360Kb))
Stacje mają zworki i jumpery.... ale jak to poustawiać poza zmianą na D1!?

ogólnie to k...a jesień idzie!

2

Odp: alternatywny napęd dla xf551

XF551 była produkowana w dwóch wersjach: z napędem Chinon FZ-502 (czyli twoim) i Mitsumi D503V. Ten drugi można spotkać na aukcjach sprzedawany pod marką Newtronics (własność Mitsumi Electric), najczęściej w czarnej wersji.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Dzięki :)

Spróbuję zapolować na tego Newtronica.
Przy okazji - cytat z Atariki:
"Stacje wyposażone w napęd Mitsumi D503V (z prostokątną diodą LED) nie formatują dyskietki włożonej odwrotnie (tj. drugą stroną), jeśli brak jest na niej drugiego otworu indeksowego. Stacje z napędem Chinon FZ-502 (okrągła dioda) nie potrafią jej nawet odczytywać ani zapisywać. Problem ten można rozwiązać przez mechaniczną modyfikację napędu."

Wie ktoś jak wygląda ta "mechaniczna modyfikacja" ?
:)

ogólnie to k...a jesień idzie!

4

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Wygląda całkiem zwyczajnie. Wierci się otwór na diodę nadawczą po przeciwnej stronie w miejscu, gdzie znajdzie się otwór indeksowy włożonej odwrotnie dyskietki. Nad nią montuje się fototranzystor. Inna metoda to usunięcie fabrycznego czujnika i montaż odbiciowego czujnika przy obwodzie tarczy, który jest zamalowany na czarno z jednym fragmentem czystym (metalicznym). Pierwszy sposób wypróbowałem, drugiego nie. Jeszcze zamiast czujnika odbiciowego można zamontować magnes i hallotron z uszkodzonego flopka 3,5"

Ostatnio edytowany przez jer (2016-02-08 13:18:35)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: alternatywny napęd dla xf551

hmm.. mam rom720kb w mojej xf551. Zastanawiam się czy dałoby się zastosować napęd TEAC 55-GFR?
Znalazłem wątek w którym odpaliłeś w/w napęd w TOMsie. Czy ten numer udałby się z xf551?

Ostatnio edytowany przez szary (2016-02-11 02:26:13)

ogólnie to k...a jesień idzie!

6

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Teac bez problemu ruszy w XF-ce, ale tylko jako 720k.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: alternatywny napęd dla xf551

z XF551 nie miałem generalnie żadnych problemów by kontroler dogadał się z dowolnym napędem 3.5". Oczywiście zawsze pozostaje temat przestawienia id napędu na zworce, albo taśmą (D0-D1)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Zniechęcony poszukiwaniem zastępczych napędów do XFki postanowiłem "naprawić" dedykowanego do tej stacji CHINONA. Udało mi się kupić zdezelowanego FZ-502 z allegro i podmienić uszkodzony element (konkretnie głowica).
Po podłączeniu jednak poszedł dym i spaleniu uległ jeden z rezystorów jak mi się zdaje. :(

Wymiana głowicy mogła mieć na to wpływ?

Ostatnio edytowany przez szary (2016-02-27 22:48:25)

Post's attachments

WP_20160227_001.jpg 1.44 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

WP_20160227_003.jpg 1.57 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ogólnie to k...a jesień idzie!

9

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Dodam jeszcze, że zakupiona stacja nie pochodziła raczej z XF551...
----------------------------------------------------------------------------------------

Ostatnio edytowany przez szary (2016-07-10 20:30:59)

ogólnie to k...a jesień idzie!

10

Odp: alternatywny napęd dla xf551

W końcu zastosowałem napęd YE-DATA (360kb) a dla celów testowych nabyłem nieco dyskietek.
Część była "nowa" (jakieś noname zafoliowane) i kilka szt. Nashua (DSDD).
I znów pojawił sie problem: Stacja ma problem z formatowaniem, tzn. pod Spartą udało się sformatować zaledwie 4 szt. z "nówek" no name natomiast dyskietek Nashua stacja "nie trawi" zupełnie.
Sam już nie wiem czy to wina napędu czy dyskietek... :(
Na dyskietkach, które udało sie sformatować zapisałem kilka linijek w basicu - stacja czyta bez problemu.
Przydałoby sie sprawdzić odczyt z dyskietki nagranej na innym sprzecie stad też umieściłem ogłoszenie w stosownym dziale :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

11

Odp: alternatywny napęd dla xf551

A czy dyskietki są na pewno DD?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

12

Odp: alternatywny napęd dla xf551

wg oznaczeń tak

ogólnie to k...a jesień idzie!

13

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Zaprogramuj sobie eprom stacji systemem Hyper-XF Stefana Dorndorfa. U mnie rozwiązał wszystkie bolączki - zniknęły jak ręką odjął, a też podejrzewałem, że to wina napędów. Z żadnym nie chodziła zbyt dobrze. Oryginalnie był napęd Chinona, ledwo chodzący (czasem coś widział, czasem nie, jakaś loteria pod normalnym romem). Pod Hyper XF mam pełnowartościową, normalną i przewidywalną stację. Różnica jest SZOKUJĄCA.

14

Odp: alternatywny napęd dla xf551

laborant :) mam Hyper-xf :)
Elektronika nie jest oryginalna z xf551 to współczesny klon, który kupiłem od gościa z USA i zamówiłem od razu z  Hyper-xf ;)

Ostatnio edytowany przez szary (2016-07-13 01:47:55)

ogólnie to k...a jesień idzie!

15

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Nie tyle nawet od gościa, co od gościówy. ;) Dropcheck jest kobietą. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

16

Odp: alternatywny napęd dla xf551

Faktycznie... moje  faux-pas... ;)

ogólnie to k...a jesień idzie!