Temat: Powitanie i pytanie o MSX-a

Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników strony.
Trafiłem tu przypadkiem, ale na pewno zostanę na dłużej ;)

Chciałbym zadać proste pytanie. Mam "na stole" komputerek Spectravideo SVI-738.
Chciałbym sprawdzić go z dopasowanym zasilaczem. Przekopałem trochę źródeł, które mówiły
o 16V oraz 9V AC, aż w końcu odnalazłem temat na tym forum o zasilaczu z laptopa ?
Svi na wejściu posiada podobno swój przetwornik (?) na płytę i flopa, więc nie bardzo grymasi z zasilaniem ?
Czy mogę użyć takiego od laptopa w takim razie ? AC, DC ? 16 volt ? A jak jest z polaryzacją ?
Na elektronice znam się słabo-średnio, ale chyba przy AC nie ma znaczenia polaryzacja nawet jak podepniemy DC, tak ?


W końcu dorwałem swojego MSX-a, stan nie najlepszy, ale ratuje go.
W środku kompletny, więc zależało by mi żeby go sprawdzić i przy okazji
nie zjarać  :D

Z góry dzięki za wszelką pomoc  :)

Ostatnio edytowany przez retrostrefa (2016-08-20 19:08:58)

ZX-81,Commodore 16,64, Spectravideo SVI-738, Amstrad PPC-640

https://www.youtube.com/channel/UCc2H4dxS6hxFZE1M4rxHUVw/

2

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

Ostatnio na forum speccy.pl (przyjaznym dla wszelkich Z80) reanimują kilka egzemplarzy SVI.
Zajrzyj tam. :)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

3

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

Poszukałem na tym forum, rzeczywiście jest jeden jedyny świeży temat.
Po przeczytaniu wnioskuje, że mogę podłączyć dowolny zasilacz AC-DC 16/18v.
Proszę kogoś jeszcze o potwierdzenie, wtedy podłączam

ZX-81,Commodore 16,64, Spectravideo SVI-738, Amstrad PPC-640

https://www.youtube.com/channel/UCc2H4dxS6hxFZE1M4rxHUVw/

4

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

Pierwszy link z google mowi ze AC.

Input: 240V AC, 50Hz, 36W
Output: 16V AC, 2A

ale jak jest prostownik na wejsciu to jeden grzyb, najwyzej sie troche bedzie grzalo

Ostatnio edytowany przez syscall (2016-08-21 09:31:09)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

5

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

Ok, dzięki za rady

ZX-81,Commodore 16,64, Spectravideo SVI-738, Amstrad PPC-640

https://www.youtube.com/channel/UCc2H4dxS6hxFZE1M4rxHUVw/

6

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

Przygód ciąg dalszy...

Zasilacz co prawda dobrałem (a nawet kilka).
Sprzęt był strasznie zakurzony, zardzewiałe złącza, śruby puściły rdzą na płytę główną.
Czyszczenie, odrdzewianie złącz, wyjmowanie i wkładanie układów dało efekt, ale tylko wizualny.
Nie widać sladów żadnej ingerencji w środku, jest Polski rom
Problem w tym, że sprzęt normalnie się włącza, świeci dioda power, słychać brzdęk stacji (co chwile pomruga kontrolka stacji), ale na ekranie pojawia się tylko czarny ekran.
Testowane na kilku zasilaczach, na złączu composite oraz RF, zawsze efekt ten sam - black screen.
Wyjąłem, przecisciłem i włożyłem z powrotem układy ktore wg mnie odpowiadają za obraz czyli
f8604 i f8608 - bez efektu. Pewnie są padnięte, ale nie wyrokuje, bo sie nie znam

Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł ?

PS. Capslock po wciśnięciu się zaświeca, więc myślę, że jest sam komputerek się odzywa

Ostatnio edytowany przez retrostrefa (2016-08-30 15:57:25)

ZX-81,Commodore 16,64, Spectravideo SVI-738, Amstrad PPC-640

https://www.youtube.com/channel/UCc2H4dxS6hxFZE1M4rxHUVw/

7

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

W tych komputerach najczęściej padał procesor graficzny Yamaha V9938 Video Display Processor. Efekt uszkodzonego procesora graficznego - właśnie czarny ekran.

Ostatnio edytowany przez tomekd (2016-08-30 19:31:38)

8

Odp: Powitanie i pytanie o MSX-a

Hej,
Jak jesteś z wrocka to możemy ten chip sprawdzić na mojej SVI.

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32