Temat: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

Czy ktoś z "kolegów elektroników" robił kiedyś pomiary napięć jakie pojawiają się na nóżce Luma gniazda monitorowego, lub ewentualnie mógłby dla mnie takie pomiary zrobić? Z tego co szukałem to nikt nie opublikował jeszcze takich danych.

Chodzi mi o to, jakie napięcia są na wyjściu dla każdej z 16 jasności GTIA, oraz dla sygnału synchronizacji poziomej. Spodziewam się, że dla różnych modeli Atari i wersji płyty głównej te wartości się nieco różnią.

Wartości napięć wyliczyłem już sobie na podstawie schematu płyty głównej 130XE od Jera, ale potrzebuję weryfikacji, czy zgadzają się one z rzeczywistością. Dane te wykorzystam do polepszenia emulacji kolorów w Atari800.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

2

Odp: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

Hmm.

To może inaczej.

1. Czy powyższe pytanie ma w ogóle sens? Pytam, bo ruch w tym wątku sugeruje, że jest wprost przeciwnie.
2. Jakiego sprzętu bym potrzebował, oczywiście poza podłączonym monitorem, żeby owe napięcia sobie samemu zmierzyć?

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

3

Odp: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

Wydaje mi się, że oscyloskop byłby najlepszy do takich badań.

4

Odp: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

Zdecydowanie oscyloskop. Ale z 2 strony, czy takie pomiary mają sens ?
Jakość podzespołów, tolerancja, rozrzut parametrów ...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

5

Odp: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

willy napisał/a:

Ale z 2 strony, czy takie pomiary mają sens ?
Jakość podzespołów, tolerancja, rozrzut parametrów ...

Bez przesady, jednak mimo tego pewne parametry są stałe w poszczególnych egzemplarzach (np. jasności $7 i $8 są bliskie siebie). Ja zresztą chcę bardziej zweryfikować model teoretyczny niż uzyskać jakieś Szalenie Dokładne Wyniki.

A nawet jakby rozrzut parametrów okazał się zbyt duży, to przynajmniej będzie wiadomo, jak duży on jest :-)

Dziękuję za odpowiedzi, teraz muszę znaleźć Frajera z Oscyloskopem :-]

Ostatnio edytowany przez Krótki (2016-10-29 09:12:00)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

6

Odp: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

Nie frajera, tylko najmniej stu frajerów, bo pojedynczy frajer nie załatwi Ci rozrzutu, a tylko jedną próbkę.  :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

7

Odp: Możliwe napięcia na wyjściu Composite Luminance?

Jeden może mieć kilka urządzeń z takim wyjściem ale jeszcze do tego dochodzi jakość urządzenia pomiarowego i jego tolerancja błędu....