1

Temat: GP2Atari

Witam!
Popełniłem adapter GamePort(Midi) do Atari, ale tak na prawdę kompatybilne to jest oczywiście też z C64 czy Amigą. Przejściówka jest konfigurowalna (przyciskami):
- zwiekszanie/zmniejszanie czułości, czyli punktu przy którym adapter uznaje że joystick jest wystarczająco wychylony aby uznać że nastąpiła zmiana pozycji od centralnej
- tryb 4/8, można przełączyć czy joystick ma wspierać kierunku na ukos czy nie
- kalibracja, dla danego joysticka niezbędne jest przeprowadzenie jednorazowej kalibracji, standardowo klik na pozycji środkowej + kilka kółek

Byłby ktoś zainteresowany takim wynalazkiem, czy zbędne ;)?

Odp: GP2Atari

Joye używane w komputerach 16/8 bitowych były (IMO) używane nieco inaczej. Joye analogowe do PC (na gameport) to byly konstrukcje nadające sie głównie do symulatorów, i raczej nie sa poręczne jako odpowiedniki cyfrowych joy do komputerów 8/16bit. Dodatkowo, joye cyfrowe są ciagle dostępne (w przeciwienstwie do joyow analogowych na gameport), choćby na portalach, a nawet jeśli nie, to wydaje mi sie że w wiekszosci przypadkow, lepszymi zamiennikami mogą być pady USB.

Dlatego uważam że projekt nie jest specjalnie użyteczny, ale oczywiście, mam nadzieje że ktoś mnie z błędu wyprowadzi :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: GP2Atari

Motywacją do mojego działania był fakt, że walało mi się po domu pełno joyów na gameport, jak i joypadów. Myślę że dużo osób je nadal ma gdzies schowane. Jak szukałem joya do atari to nie chciało mi się uwierzyć w ceny. Testuję na Logitech Sidewinder Attack i gra się całkiem przyjemnie :D

4

Odp: GP2Atari

I am interested in I have 3x pc port gamepad and 1x pc port quickshot joystick

^Elanek
7x130XE + 3xAtari Falcon030 + 1xTT03 + 2xST-ATX

5

Odp: GP2Atari

I'm finishing the design and code. In my first proof of concept version I just used one button, but for Amiga (and possibly others) I should be able to use 2 buttons, I'd like this adapter to be as universal as possible. Once I make a final version I'll post here.

6

Odp: GP2Atari

Tak prezentuje się prototyp. Musiałem dosztukować wtórnik napięcia, bo zupełnie nie pomyślałem, że kondensator od SH ADC będzie ładował się powoli przez opór potencjometru w joysticku.

Ostatnio edytowany przez zdebel (2016-11-22 20:46:59)

Post's attachments

IMG_20161122_203849.jpg 221.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: GP2Atari

Każda inicjatywa dobra, był pomysł, został ciekawie zrealizowany - urządzenie działa - i o to chodzi :)
Oby tak dalej - należą się słowa uznania za pasjonackie podejście.

8

Odp: GP2Atari

Dobra robota, zdebel! Oby tylko nie skończyło się na prototypie.

9

Odp: GP2Atari

zdebel,
skąd masz takie wtyki db9, co boków metalowych nie mają i ładnie wchodzą w xe?

10

Odp: GP2Atari

A bardzo prosty patent. Kupujesz najtańsze DB9, bierzesz kombinerki i za oczkiem montażowym przycinasz blache, możesz też oczko rozwiercić i wtedy 2 blaszki trzymające całość do kupy można otworzyć i wyjąć jakże pożądane wnętrze. W zalezności od wykonawcy złącza dookoła może być wiecej/mniej plastiku związanego z montażem, ale to jest tylko kwestia optyczna. Sam plastik sklada sie z 2 czesci, jedna ma piny "na sztywno", a druga się nasuwa. Podczas użytkowania nie zdarzyło mi się żeby to się rozsunęło, ale wystarczy dać kropelkę kropelki i będzie sztosik ;)

11

Odp: GP2Atari

Update projektu. Wczoraj skończyłem oprogramowywać całą założoną funkcjonalność czyli:
- kalibracja
- ustawianie czułości - progu przełączania
- tryb 4/8 pozycyjny

Pozostało mi tylko dorzucić zapis ustawień do eepromu i ładna sygnalizacja pracy urządzenia na diodach LED. Później spisać instrukcję, zrobić rewizję PCB i na produkcję :) Jakieś video z działania też się przyda myślę...

12

Odp: GP2Atari

Zmniejsz to, i zastanów się czy tyle przycisków jest Ci na pewno potrzebne. (a może w ogóle)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

13

Odp: GP2Atari

To jest tylko prototyp, rozmiar wynika z technologi wykonania pcb. 4 przyciski są potrzebne, mianowiscie
- 1 i 2 zwiększanie/zmniejszanie progu przełączenia
- 3 zmiana trybu 4/8 pozycji
- 4 kalibracja
Docelowo zastosuję mniejsze przyciski, bo te są bycze.