1

Temat: Sparta - jak inicjuję dysk?

Mam pewien problem ze Spartą. Przy extract pliku Sparta32g.dos wraz z 3 pierwszymi sektorami długość pliku nie zgadza się z długością podawaną przy listowaniu katalogu.

Ps. gdzie znajdę b.szczegółowe dane o tym dosie.....

2

Odp: Sparta - jak inicjuję dysk?

Jaki extract? Skąd? Jakie i po co 3 pierwsze sektory?

Dyskowe wersje Sparty są plikami binarnymi w standardzie AtariDOS, tj. nagłówek: $FFFF, początek bloku, koniec bloku, blok danych,...

Aby utworzyć dyskietkę startową wystarczy skopiować plik *.DOS na dyskietkę w formacie Sparty i wykonać polecenie BOOT PLIK.DOS (polecenie dostępne w każdej wersji SpartaDOS-u). Zamiast tego lepiej użyć programu INIT.COM lub XINIT.COM i zwalić czarną robotę na komputer. Jeśli brakuje Sparty lub wspomnianych programów, wystarczy nagrać na dyskietkę plik *.DOS. W boot sektorze bajty 40 i 41 ($28, $29, liczone od zera) zawierają numer pierwszego sektora mapy pliku, który ma być ładowany w trakcie bootowania. Jeśli DOS nagrany został na czystą dyskietkę, to należy w tych byjtach wpisać wartości 7 i 0 (dyskietki do 1023 sektorów: SD/SS, DD/SS), albo 8, 0 (>=1024 sektorów: ED, DD/DS), albo 9, 0 (>=2048 sektorów: dyskietki 720kB), albo... Łatwo policzyć.  :D

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

3

Odp: Sparta - jak inicjuję dysk?

Dzięli Lizard. Z tym że chodziło mi o coś innego...

Jaki extract? Skąd? Jakie i po co 3 pierwsze sektory?

Dla przykładu: plik  "X32d.Dos"  ma przy listowaniu funkcją "Dir" 12890 bajtów. Jeśli zaś policzymy wszystkie sektory jakie on zajmuje i dodamy trzy sektory (boot) o długości po 128b to wychodzi tylko 8259 bajtów. Możesz to sprawdzić chodżby pluginem (extract). Co ty na to :?:

Inne pytanie. Czy  "Xexp.Dos"  to coś w rodzaju loadera  :?: 

PS. Plugin ofkoz w wersji 1.2 (jest w bazie plików)  :D