Temat: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Cześć

Z racji, że nie znalazłem powitalni napiszę kilka słów od siebie na wstępie.
Mam na imię Mikołaj i mieszkam pod Skierniewicami. Mam 30 lat.
Zaczynałem od A2600, Pegasusa, potem dłuuugooo Amiga 500+.
Era 8bitowców trochę mnie mineła. Ostatnio złapałem jednak znów retro faze ;)
W skutek przypadku (i niewielkich kwot) stałem się posiadaczem C64C (z zasilaczem, joyami, cartem BBv4 oraz cartem z grą Terminator 2 za 25zł) oraz posiadaczem Atari 800XE (z magnetofonem, 4 kasetami, cartem BBv1 - nie pytajcie... dawał to brałem ;) ). Poza tymi dwoma zabawkami mam także MT777DX z kolekcją cartów (w tym "trzech króli" - złota czwórka i piątka oraz 168in1) oraz PS2. Komputerami zajmuje się od dziecka :)

Wróćmy jednak do mojego problemu.
Wiem, że złącze zasilania mojego atari dzieli się na jakby 3 sekcje - 3 piny z lewej, srodkowy - ekran, 3 piny z prawej.
Patrząc na tył komputera z lewej piny to??

Mam zbieżne informacje. Atariki podają inaczej, zdjęcia z google inaczej...

Sumując patrząt na złącze komputera - piny od lewej to ?? od prawej to ??

Aha. I czy do testu muszę wszystkie 3 piny łączyć (3 plusy i 3 minusy), czy wystarczy po jednym?

2

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Dobra złapałem błąd. W atari złącze jest odwrócone o 180stopni względem ryciny na Atariki :-)
Piny plusowe są od strony przełącznika...

Pytanie które pozostało to to, czy są zmostkowane :)

3

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

są zmostkowane, wystarczy podłączyć się do jednego z 3 dla masy i +.

4

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

laborant napisał/a:

są zmostkowane, wystarczy podłączyć się do jednego z 3 dla masy i +.

Super. Dziś testy :)

A może podpowiesz jeszcze na jakim kanale nadaje 800XE. Na szybko chce to sprawdzić na TV :)

5

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Na kanale 2 lub 3. W modulatorze masz przełącznik (z tyłu obudowy, tuż obok gniazda RF). Ale lepiej podłączyć się po Composite z gniazda monitorowego.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2017-03-14 15:01:35)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

chyba nie mam switcha żadnego. wydaje mi się że mam taki tył.

Podłączenie RF tylko "na chwile" do testów sprawności

http://old-computers.com/museum/photos/Atari_800xe_RearCon_s1.jpg

Ostatnio edytowany przez miki1406 (2017-03-14 15:17:36)

7

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Jest sukces i katastrofa...
Odpalilem XE. Powital mnie niebieski ekran ready. Zachwyt. Uruchomilem postawe czyli SELF TEST. Test pamieci - wszystkie kwadraty na zielono, potem cykl sie zapetlal. Zastopowalem. Odpalilem test Audio. Atari zagralo i dalo nutki - ekstaza :-) I wszystko szlo ku odpaleniu gry, gdy wszedlem w test klawiatury... rozpoczalem test od klawiszy funkcyjnych. Oczywiscie pierwszy wyszedl de menu. Wszedlem znow i gdy wcisnalem reset... komputer sie zresetowal... i juz nie wstal :-(

Po odpaleniu tv lapie sygnal, obraz zamigocze paskami przez ulamek sekundy i mam czarny ekran... odpialem klawiature (myslalem, ze reset sie zacial) - brak reakcji, odpialem joya i magnetofon... brak reakcji...

Do odpalenia uzywalem zasilacza od adaptera ide->usb. 5V 2,5A... sprawdzalem na 2ch innych zasilaczach... dioda swieci, ekran czarny...

Model mojej plyty glownej - 130XE (64x4) C103579-001 REV.1
ASSY NO. CA200519-001
Model wpisany na obudowie - 800XE

Plyta i elementy organoleptycznie nie wskazuja na uszkodzenie...

Self test takze nie staruje teraz

Co sprawdzic i jak sprawdzic... Ratujcie moj dream :-)

Ostatnio edytowany przez miki1406 (2017-03-14 23:52:09)

8

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Zakładam, że żaden z zasilaczy nie daje zbyt dużego napięcia. Wyłącz przynajmniej na minutę komputer i włącz ponownie (lub sprawdź czy działa po dłuższej przerwie). Nie? Zobacz czy nie grzeją się pamięci RAM. Uważaj, jeśli uszkodzone, mogą parzyć.

9

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Ram sprawdze, ale do momentu kiedy pojawil sie czarny ekran zdarzylem zrobic test pamieci i audio. Opa przeszly bez bledow. A zdarzaja sie padajace kondensatory?

Sprobuje dzis pobowic probe...

Zasilacz 5v w okolicach 2A...

Ostatnio edytowany przez miki1406 (2017-03-15 08:19:22)

10

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

A skąd jesteś? Na pewno da się sprawdzić także u kogoś, na oryginalnym/działającym zasilaczu/ Sprawdź też |pr-kę czy się nie oderwała (choć to raczej  brak koloru by był), ewentualnie modulator (jednak lepiej po niskiej dawać). Zmierz napięcie jakie daje zasilacz pod obciążeniem - może są 2A, ale zbyt małe napięcie (<4,75V o ile pamiętam)?

Sikor umarł...

11

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Sprawdzalem na dwoch zasilaczach. Pctowym ATX i takim do adaptera usb ide dokladanym. Na obu ten sam efekt. Na tym od adaptera byl spadek ponizej 5v myslalem, ze to to. Niestety... to nie to chyba.

Jestem z pod Skierniewic, a pracuje i bywam tez w Sochaczewie.

Modulator rozwazalem... ale jednak sygnal podaje. Ramka jest...

Ostatnio edytowany przez miki1406 (2017-03-15 09:40:36)

12

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Jak ramka jest - to już coś jest. Próbuj na PW do Ripka - ale nie wiem, czy zagląda na to forum jeszcze. Jest i mieszka w skierniewicach... Ewentualnie dawaj na Wapniaka: http://wapniak.atari.org.pl/index.php

Sikor umarł...

13

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Dopiero teraz czytam wątek.... miałem podobny przypadek z zasilaczem PC (był niemarkowy).
Niby komp ruszył, ale po chwili padł. Mi jednak ożył po podłączeniu na zasilce Atarowej. Dałem sobie spokój.

Te 5V dostajesz pod jakim obciążeniem ? 
Bo pomiar V i A osobno jest mocno niemiarodajny.

14

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

W weekend bede walczyl. Fajnie gdyby udalo sie skontaktowac z tym kolegą ze Skierniewic. Bardzo chetnie kupie oryginalny zasilacz, ale musze miec pewnosc, ze jest do czego :-)

15

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

No i dalej nic choc zauwazylem pewna prawidlowosc.
Zasilacz przywiozlem solidny AT (moc do 6A).
Zdobylem wtyk 5din... lepszy niz zapałki.

Odpalam... czarny ekran. Self test nie startuje. Magnetofon przewija, ale play nie staruje tasmy.

I teraz ciekawe. Przy wcisnietym przycisku reset lub help (nie zawsze) i wlaczeniu ekran wyswietla sie w kolorze brzoskwiniowym. Raz odpalil w takim morskim. Oczywiscie basic nie wstaje.

Przy odpaleniu slychac trzask w glosnikach tv, a czasem na ekranie zamrygaja biale krzaczki... paski...

Moze to naprowadzi Was na pomoc w diagnozie mojej ataryny :-)

16

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Cóż, zdalna naprawa zawsze jest bardzo problematyczna.
1. Jeśli tego nie robiłeś, podstaw pamięć RAM (wszystkie kości naraz).
2. Podstaw MMU - oznaczony jako U3 (chudy, 20 nóg).

17

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Poszukam jeszcze zimnych lutow...

18

Odp: 800XE - uruchomienie testowe z zasilacza AT

Dawno dawno temu próbowałem odpalić Amigę 600 z zasilacza AT. Wszystko zrobiłem niby jak trzeba, a Amiga nie odpalała. Później jak dorwałem oryginalny zasilacz i porównałem napięcia, to niby się zgadzały, a jednak na oryginalnym komputer ruszał. Niestety na ekranie są artefakty i zastanawiam się, czy nie narobiłem jakiejś biedy tym właśnie zasilaczem AT. Prawdopodobnie nie, ale zawsze jakieś podejrzenie zostaje.

Z moimi Atarkami póki co zawsze było tak, że jak nie działał, to wystarczyło podmienić pamięć (lub kilka). To chyba zazwyczaj najbardziej prawdopodobna przyczyna. Swoją drogą to bardzo słaby punkt tych komputerów.

Ostatnio edytowany przez zijacek (2017-03-31 14:30:16)