1

Temat: Problem z SIO2IDE - pomocy!

Uruchamiam wersje 4.2
Po zlozeniu wszystkiego do kupy mam taki objaw:
Wlaczam dysk, po paru sek. wlaczam Atarke. Zapalaja sie na stale dwie diody na SIO2IDE: PWR_LED i SIO_LED.

Po okolo 20s na ulamek sekundy zapala sie dioda IDE_LED i gasnie. Od tego momentu dioda SIO_LED zaczyna rytmicznie mrugac z okresem okolo 3s.

Nigdzie w dokumentacji nie znalazlem co znaczy takie pulsowanie?
Moze ktos podpowie czy blad jest w sprzecie czy w dysku?

2

Odp: Problem z SIO2IDE - pomocy!

Takie pulsowanie oznacza komunikacje po USB :) - wtedy SIO jest nieaktywne (te same porty Atmela). Zmien pozycje ospowiedniej zworki lub przelacznika.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: Problem z SIO2IDE - pomocy!

Dzieki, ale kurde, no ma byc:
MODE_ZW off - SIO2IDE mode
off rozumiem jako brak zworki
pozostale dwa - on
Zrszta po zmianie obiawy sa takie same :)

Tak sie zastanawiam jeszcze czy dysk musi miec ustawiona opcje "bootowalny" w fdisku? Bo tego nie zrobilem - winda mi nie pozwolila.

4

Odp: Problem z SIO2IDE - pomocy!

Spróbuj tych rzeczy:
1. Zrób tylko jedną partycję dla SIO2IDE na dysku. Najlepiej pod DOSem.
2. Pamiętaj o pliku SIO2IDE.CFG w katalogu głównym i defragmentacji.
3. Spróbuj zmienić ustawienia zworki w HDD (Master/Slave/CS itp.)
4. Jak nic nie pomaga, spróbuj z innym dyskiem. Niektóre są... jakby to powiedzieć... niekompatybilne z SIO2IDE :( Jak tak miałem z Caviarem
5. Jak masz dysk 2,5" to pewnie używasz przelotki. Uważaj - ja mam 2 sztuki, które od początku były do dupy (z allegro). W końcu kupiłem za 20 zł w sklepie i zaczęło działać. Najepiej przetestować SIO2IDE z dyskiem 3,5", a potem dopiero podłączyć mały dysk.
6. Możesz też spróbować podłączyć się terminalem do płytki (tryb TEST, jest o tym mowa w docu SIO2IDE), może wyświetli więcej info.

Powodzenia
trub

5

Odp: Problem z SIO2IDE - pomocy!

Dzieki. Na razie walcze bez skutku. O pliku SIO2IDE.CFG  pamietalem. Defragmentacji nie robilem bo dysk dopiero co sformatowalem. Jako FAT 32. Partycja jest jedna primary 1GB. Nie ma ustawionego parametru "bootowalny" (zaraz sprobuje to jakos ustawic).
Jest jako master. probowalem tez innych ustawien. Dysk to MATROX.

Aha, nie wlutowalem na razie kontrolera USB ale to chyba nie powino przeszkadzac.
I ostatnia sprawa - nie jest dla mnie jasne do konca ktore w koncu nogi zlacza SIO_IO do SIO w Atari musze podlaczyc?
Mam tak:
                SIO_IO           Atari SIO    Signal
              -----------------------------------------
                pin 1            pin 5        Data_Out
                pin 2            pin 3        Data_In
                pin 3            pin 7        Command
                pin 5            pin 4        GND
                pin 7            pin 10       +5V

Gdzies w instrukcji jest mowa ze noga 4 SIO_IO tez powinna byc podlaczona aby wymusic automatyczny start systemu. Ale gdzie podlaczona? I czy koniecznie?

Aha, nie zasilam SIO2IDE dodatkowo.
Sprawdze jeszcze z innym dyskiem :/

Dzieki raz jeszcze

6

Odp: Problem z SIO2IDE - pomocy!

Sprawdź z innym dyskiem.

Ten dodatkowy pin RESET_OUT możesz ewentualnie podłączyć kabelkiem do płyty głównej Atarki, żeby poczekała z bootowaniem, aż się SIO2IDE nie zainicjuje.
Ale nie trzeba tego robić. Najwyżej komp wyląduje w BASICU, w Self Teście, ew. QMEG MENU. Trzeba wtedy poczekać, aż SIO2IDE się zainicjuje (wszystkie diody oprócz POWER zgasną), a wtedy jeszcze raz zbootować, tylko bez wyłączania kompa (np. klawiszem RESET, z BASICA BYE).
Ja mam zewnętrzne SIO2IDE bez RESET_OUT, bo kłopot byłby z dodatkowym kabelkiem. Dla HDD i SIO2IDE najlepiej mieć oddzielny zasilacz, bo firmowy może nie wyrabiać, szczególnie jeżeli komp ma jakieś sprzętowe upgrejdy.