1

Temat: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

Wreszcie znalazlem czas aby zainstalowac Ultimate 1MB rev. 2k14 w 130XE. Wszystko niby jest OK z Ultimate ale nie moge tego skonfigurowac tak aby dzialalo poprawni z SIDE2.

Ultimate 1MB konfig wyglada tak:

http://i.imgur.com/UE5XTM4.jpg

Przy takim ustawieniu SIDE2 (SIDE Loader) nie laduje sie w ogole (przelacznik w pozycji gora - dioda) a komputer bootuje sie do SpartaDOS X z prompterem D3: a nie D1: Jezeli w konfiguracji przelacze SIDE hardware do Disabled to SIDE Loader laduje sie tyle ze zegar czasu rzeczywistego nie jest rozpoznawany.

Drugi test jaki przeprowadzilem to byla powyzsza konfiguracja oraz SIDE2 z przelacznikiem w pozycji dol - zlacze. Chyba w tym ustawieniu SpartaDOS X powinna widziec SIDE2 jako dysk tyle ze nie rozpoznaje, albo po prostu cos robie nie tak.

Probowalem cos wygooglac ale cokolwiek znalazlem dotyczace Ultimate 1MB to zrzuty ekranow konfiguracji wygladaly zupelnie inaczej niz ten moj wiec nie mialem do czego odniesc sie.

Czekam na sugestie jak w pelni skonfigurowac oba podzespoly tak aby dzialaly jak powinno.

Z gory dziekuje!

Atari 130xe + Meg130
Atari 130xe + Ultimate 1MB (2k14) + SIDE2

2

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

na dzień dobry zalecam update softu w U1MB do aktualnej wersji.

www.atari8.co.uk

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

Pin napisał/a:

na dzień dobry zalecam update softu w U1MB do aktualnej wersji.

www.atari8.co.uk

Hmm, myslalem ze to co mam to jest najnowsza wersja jako ze Lotharek wyslal do mnie w grudniu :) Czyli to co widze to stara wersja a to co znajduje na googlach jest wlasciwa wersja? Kolejne pytanie to w jakiej kolejnosci powinienem zrobic flash - U1MB pierwsze i pozniej SIDE2 czy odwrotnie?

Ostatnio edytowany przez Scyzor (2017-04-03 01:40:29)

Atari 130xe + Meg130
Atari 130xe + Ultimate 1MB (2k14) + SIDE2

4

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

PIN - zanim odpowiesz - przeczytaj, o co Adam pyta.

zerknij na ustawienia ze screena, i odpowiedz - dlaczego mu sie sdx laduje..

BO JA WLACZYL i WYMUSIL

co innego ma sie wlaczyc ??

ULTIMATE PRZEJMUJE KONTROLE NAD SIDE PRZY WWW USTAWIENIACH

ps. http://lotharek.pl/zasoby/produkty/68/p … MANUAL.pdf

Ostatnio edytowany przez lotharek (2017-04-03 07:19:18)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

lotharek napisał/a:

zerknij na ustawienia ze screena, i odpowiedz - dlaczego mu sie sdx laduje..
BO JA WLACZYL i WYMUSIL

co innego ma sie wlaczyc ??
ULTIMATE PRZEJMUJE KONTROLE NAD SIDE PRZY WWW USTAWIENIACH

ps. http://lotharek.pl/zasoby/produkty/68/p … MANUAL.pdf

Mea culpa - nie wrocilem do instrukcji SIDE2 po dodaniu U1MB. Teraz wime, ze
- aby miec SIDE2 w opcji loader: ultimate users – disable PBI DEVICE in ultimate bios
- aby miec SIDE2 w opcji jako dysk w SDX: ultimate users – disable PBI DEVICE and SDX in ultimate bios

Wrocmy teraz do sugestji PINa - zrobic upgrade softu.

Rozumiem ze to co mam obecnie jest to wersja od Candle a to co jest na stronie Atari8 jest zupelnie inna wersja (napisana od nowa). Z tego co czytam wiekszosc referencji odnosi sie wlasnie do tej wersji stad te roznice. W tym przypadku siegnalem od razu do instrukcji tyle ze nie jest ona jasna.

Wychodzi z niej ze mam wykonac kroki opisane pod ""Updating with the SIDE XEX Loader" ale zaraz pod tym jest paragraf zatytulowany "All-in-One Firmware Update". Jako ze mam U1MB powinienem uzyc ta druga metode no i czy ona robi flash obu urzadzen czy nadal tylko U1MB? Znalazlem tez dwie "YTubki" pokazujace flash U1MB oraz SIDE2 tyle ze w tym drugim przypadku zostalo to zrobione z wykorzystaniem SIO2PC czy moge wgrac UFlash i upgrade na CF i zrobic to bezposrednio z SIDE2?

Z tym upgrade FW na SIDE2 sytuacja wyglada mi na podobna jaka mialem 6 lat temu na zrootowanych telefonach z androidem gdy pojawila sie aplikacja od ClockworksMod do flashowania ROMow bezposrednio z telefonu a nie komputera ,co bylo handy-dandy ale zwiekszalo ryzyko skonczenia z brick'iem a Lotharek mieszka na drugiej polkuli w stosunku do mnie ;) wiec wole byc pewien ze wszystko robie jak nalezy.

Atari 130xe + Meg130
Atari 130xe + Ultimate 1MB (2k14) + SIDE2

6

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

Pin napisał/a:

na dzień dobry zalecam update softu w U1MB do aktualnej wersji.

www.atari8.co.uk

Zrobilem pierwsze podejscie do update softu w U1MB do atkualnej wersji. Kroki  #1-#9 z opisu "Updating with the SIDE XEX Loader" przeszly tak jak trzeba ale po tym UFlash nie widzi ani jednego pliku ROM. Wszystkie pliki sa na"roocie" karty CF (nie w folderze). Zakladma ze wszystko powinna grac bo karta CD jest bezposrednio od Lotharka

Nawet kroki opisane na ponizszym video nie daja mi rezultatu odczytania plikow ROM

https://www.youtube.com/watch?v=4v0lnzNnJs0

Jakies podpowiedzi w tej kwestji?

PS.

FJC na Atari Age stwierdzil

The CF card clearly has partitions on it, but neither the original loader nor the new one pay attention to the APT partition structure. The loader is concerned only with FAT partitions in the MBR. I think if you just format the card FAT, your troubles will be over.

Czy ktos moze to potwierdzic?

Ostatnio edytowany przez Scyzor (2017-04-11 13:46:29)

Atari 130xe + Meg130
Atari 130xe + Ultimate 1MB (2k14) + SIDE2

7

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

Kolejne co moze byc to brak CIO FAT file system handler w obu przypadkach.

Czy jest jakas mozliwosc aby to naprawic?

Atari 130xe + Meg130
Atari 130xe + Ultimate 1MB (2k14) + SIDE2

8

Odp: Atari 130XE + Ultimate 1MB 2k14 + SIDE2 - jak to skonfigurowac?

W koncu wyszlo mi takie cos wg topicu na Atari Age:

So an old version of the loader, which I have on U1MB and Side2, can execute XEX files like UFlash but both have something missing that UFlash executed this way cannot see the FAT partition. Right?

Co takiego moze byc brakujacego w "defaultowej" wersji loader od Candle?

Atari 130xe + Meg130
Atari 130xe + Ultimate 1MB (2k14) + SIDE2