1

Temat: 2x FDD w ST

Mam pytanie dotyczące podłączenia dwóch flopów do serii ST z flopem wewnętrznym (STF, STFM).
Oczywiście wiem, że standardowo jest tak, że w środku mamy stację A, a na zewnątrz podłączamy B.
Chodzi mi po głowie, żeby podłączyć sobie Goteka w środku jako drugą stację (czyli żeby jednocześnie zostawić oryginalną stację).
Czy da się łatwo tak zrobić? Czy da się może podłączyć na tej samej taśmie dwa flopy w ST? Są tam wszystkie potrzebne sygnały?
Szukałem trochę po necie, ale nie mogę znaleźć takiego rozwiązania.
Wszędzie pełno też jest informacji o sygnałach na zewnętrznym gnieździe flopa DIN14, ale nie mogę znaleźć rozpiski sygnałów na wewnętrznym złączu/taśmie FDD.

Ostatnio edytowany przez Mq (2017-08-27 15:43:16)

2

Odp: 2x FDD w ST

O ile się nie mylę to kontroler napędów dyskietek (Western Digital 1772) w ST to obsłuży max. 2 urządzenia, ale właśnie problem może być z sygnałami na wewnętrznym porcie floppa.

Może ten temat coś Ci pomoże - http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … fd953b5f01

+ info z http://info-coach.fr/atari/hardware/int … _Connector

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

3

Odp: 2x FDD w ST

O, dzięki, fajnie.
Poczytałem ten wątek na atari-forum, obejrzałem też schemat STFM i wygląda na to, że sprawa jest mega prosta.

Ogólnie dopowiem jeszcze najpierw, że pomysł wsadzenia Goteka do środka jako drugiego flopa zaświtał mi w głowie po tym jak odpuściłem podłączenie go na zewnątrz. Pierwotnie chciałem podłączyć Goteka na zewnątrz, ale zrobienie zewnętrznego kabla to więcej roboty, nie wspominając już o dostępności i cenach wtyczki DIN14, lub kabla, lub zewnętrznego flopa czy obudowy.
Podłączonego na zewnątrz Goteka chciałem też przełączać z wewnętrznym flopem, żeby mógł działać jako A, więc chciałem zrobić do tego stosowny przełącznik.

Wracając do sprawy mega prostej: z tego co poczytałem i zobaczyłem na schematach, to wygląda na to, że wszystkie sygnały do flopa A i do B są te same - flopy są podłączone równolegle do tych samych sygnałów. Wyjątkiem jest tylko jedna linia sygnałowa oddzielna dla obu flopów, czyli drive select 0 i 1. Wynika z tego, że można na wewnętrznej taśmie podłączyć dwa flopy, tylko do drugiego z nich należy uciąć sygnał drive select i doprowadzić w to miejsce dla niego sygnał drive select z zewnętrznego gniazda external fdd. I już powinno wszystko działać. Co więcej upraszcza to też temat wspomnianego przeze mnie przełącznika napędów AB/BA, bo normalnie w tym celu zamieniają ludzie sygnały drive select 0 i 1 na nogach układu Yamaha, a w przypadku mojego pomysłu podłączenia wszystkiego w środku na jednej taśmie można ten przełącznik wykonać również właśnie na tej taśmie zamieniając w/w sygnały.

Tak że dzięki erOS za podpowiedź, no i chyba teoretycznie wszystko już wiadomo.
Moje rozważania mają na razie charakter czysto teoretyczny, bo trochę nie mam obecnie niestety czasu na zabawę sprzętem, ale jak podejdę za jakiś czas do tematu, to napiszę co jak zrobiłem i co się udało.

4

Odp: 2x FDD w ST

Koniecznie zrób sobie selector (przełącznik) napędów A i B. Przydaje się czasem ;)

Sikor umarł...

5

Odp: 2x FDD w ST

Wiem, wiem, z tym selectorem to podstawa. W tym roku zacząłem się bawić Amigami, no i w Amidze 500 też mam bootselector. Jest konieczny, żeby z Goteka odpalać gry, bo dużo gier jest tak napisanych, że działa tylko z pierwszej stacji dyskietek. W Atari ST muszę sobie zrobić tak samo, ale tu jest z tego co widzę dużo prościej, bo Amiga ma tam trochę bardziej rozbudowaną tą elektronikę i obsługuje do czterech flopów, a nie dwa jak w Atari ST.
Ogólnie z wygody chcę się całkowicie przesiąść na zabawę z obrazami dyskietek, a zwykłych dyskietek używać raczej rzadko, ale jednocześnie chcę zostawić oryginalnego flopa w środku tak jak jest. Goteka chcę wsadzić do środka, ale tu z kolei jednocześnie nie chcę ciąć obudowy, więc będę sobie jakoś "bezinwazyjnie" kombinował wyprowadzić wyświetlacz, przyciski i gniazdo pendriva.
Tak jak mówiłem, jak znajdę czas na zabawę i się za to wezmę, to na pewno zdam relację, bo ogólnie w necie mało jest o Atari ST i tego typu projektach, dużo więcej można znaleźć na Amigi...

6

Odp: 2x FDD w ST

Zabrałem się za testy, w tzw. międzyczasie zmieniłem STFM na STE, więc teraz dalszy ciąg dotyczy już STE.
Dla przypomnienia: podłączamy dwa flopy, lub Goteka z flopem na jednej taśmie wewnątrz Atari

Na początek sprawdziłem na schemacie i porównałem z moją płytą, że na wewnętrznym złączu FDD są wszystkie potrzebne mi sygnały. Czyli wg schematu wszystkie te same sygnały idą równolegle do do flopa A i B, połączone są złącze wewnętrzne i zewnętrzne równolegle, a jedynie linie D0SEL i D1SEL odpowiadają za wybór odpowiedniego flopa.

Dodatkowo widzę, że w STE mam doprowadzone nawet oba te sygnały D0SEL na pin 10 i D1SEL na pin 12 wewnętrznego złącza.

Ponieważ mam bardzo ładny stan płyty i zależy mi, żeby nic w niej nie grzebać, tylko zostawić w oryginale, to chcę zrobić sobie przejściówkę wpinaną między taśmę a flopa i na niej gniazdo do drugiego flopa, przełącznik i takie tam.
No ale na początek chciałem przetestować, czy w ogóle da się to odpalić i pojawił mi się problem.

Testuję Gotekiem. Podpięty sam jeden pod wewnętrzną taśmę działa elegancko ustawiony na DS0 jako A. Na pinie 12 mam D1SEL, więc myślałem teoretycznie, że jak przepnę tylko zworkę w Goteku na DS1, to będzie działał jako B. Ale nie działa, nie widzi Atari żadnego flopa po takim przepięciu. Zaznaczam, że podpięty jest tylko Gotek sam jeden, nic więcej. Czy w Atari jest tak, że żeby działała stacja B, to musi być działająca również stacja A, czy powinno dać się podpiąć tak jak zrobiłem tylko samą stację B? I druga rzecz: czy jak podpinamy normalnie stację B, to trzeba coś jeszcze zrobić, czy powinna po prostu działać zaraz po podpięciu?
Pytania może takie trochę podstawowe, ale w dziale 16-bit jestem od zaledwie kilku(nastu) tygodni, więc nie znam jeszcze takich podstawowych zagadnień, a takie podstawy mi są potrzebne, zanim nabuduję kabli i przejściówek niepotrzebnie do dalszych testów.

Edit: dobra, nikt nie zdążył odpisać, a ja już temat uwalczyłem, więc opiszę co i jak, może się komuś przyda kiedyś wiedza.

Wszystko dobrze robiłem, tylko jest tak jak podejrzewałem, że jak nie ma napędu A, to B też nie działa.
Pomierzyłem trochę sygnały na złączu FDD i widzę, że jak się odpala kompa, to sygnał D0SEL się pojawia i znika kilkukrotnie, a sygnał D1SEL jest martwy jeśli flop D0 nic nie odpowie i już dalej nic się nie dzieje, nie ma żadnego flopa widocznego. Możliwe, że to zależy od wersji TOS-u, może inne wersje rozpoznają sobie osobno każdy napęd, a może nie, nie wiem, nie wnikam, nie obchodzi mnie to:-) - jak się podłączy oba napędy, to wszystko działa dobrze.

Żeby podłączyć dwa flopy na jednej taśmie na wewnętrznym złączu, trzeba zrobić prostą taśmę bez żadnych twistów.
Wszystko podłącza się równolegle, tylko na linii 10 do jednego flopa musi iść sygnał D0SEL. We wszystkich ST jest ten sygnał na pinie 10 złącza w taśmie. Natomiast do drugiego flopa trzeba ten sygnał odciąć, a w jego miejsce podłączyć sygnał D1SEL. W STE jest on na linii 12 w taśmie, więc wystarczy ten jeden kabelek 12 podpiąć do 10 pinu w drugim flopie i już. Natomiast w ST(FM) linia 12 jest zostawiona pusta, więc trzeba tam sobie ten sygnał doprowadzić na płycie, albo wziąć z płyty i doprowadzić bezpośrednio do flopa.

Ostatnio edytowany przez Mq (2017-10-23 13:54:58)

7

Odp: 2x FDD w ST

Przeplot na taśmie od flopa jest po to, że w PC domyślnie obie stacje są ustawione na D1... z tej za przeplotem robi się wtedy D0.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

8

Odp: 2x FDD w ST

Tak jest, ale w PC to jest zupełnie inaczej zorganizowane niż w Atari. Odpisuję tutaj, bo post był dość stary, a ja jestem już o wiele kroków dalej w międzyczasie. Tu zachęcam do poczytania mojego wątku w fabryce o flopie i Goteku wewnątrz Atari, oraz mojej całej koncepcji zbudowania tego wraz z przełączaniem AB/BA, emulacją dźwięku FDD do Goteka itd. Tam już jest wszystko sprawdzone, przetestowane, opisane, zprototypowane, zaprojektowane "na gotowo", a płytki PCB lecą już do mnie samolotem. Dalsze opisy niebawem pojawią się w tamtym wątku.

Ostatnio edytowany przez Mq (2017-12-03 17:54:44)