76

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Sikor napisał/a:

@mq: możesz sprawdzić "Alley Cat" - wersję bez poprawec Draca? <z nielegalami>?
=================
edyta:
@mq, a sprajty masz czarno-białe w teście? Powinny być w kolorze, coś jest nie tak ogólnie
Prośba - porównaj jeszcze w sysinfo "CPU interrups vectors", jeśli można prosić?

Alley Cat zasadniczo działa, ale na ekranie tytułowym na dole migają czerwone paski pod napisami, w samej grze migają cały czas czerwone paski i kontury śmietników, oraz jak biegnie pies, to jest jakby podwójny -jeden normalny i drugi taki migający.

Kolory sprajtów mam poprawne - pisałem w poście, w którym wrzucałem te zdjęcia, że to wina oświetlenia, bo mi wtedy słońce ostro w okno dawało i nie mogłem zrobić lepszego zdjęcia.

W CPU interrupt vectors jest wszystko identycznie tak samo dla i Sally i dla 6502.

Edit: @maliniak, mogłeś mówić, to bym Ci dał gotowy projekt w Eaglu, albo podesłał też gotową płytkę (mam już właściwie tylko swoje, ale jedną sztukę odstąpić ewentualnie mogę).

Edit2: mój adapter złożyłem na wszystkich układach HCT.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-05 23:39:16)

77

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

GTIA może być 'walnięte' na dwa sposoby.
Fixer RJ-a naprawia błąd typu 1go. Ja mam jeden układ z błędem typu 2go, a 'naprawia' się go prościej,
http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA

78

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

U mnie wszystko działa OK.

[EDIT]
Załączam parę fotek

Układy, jakie zastosowałem, to tak jak pisał Mq: HCT02 oraz LS74 - takie akurat mieli w TME

Za to mam złe GTIA :(

Ostatnio edytowany przez x_angel (2018-04-06 19:15:48)

Post's attachments

cpu rockwell.jpg 1.09 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

cpu umc.jpg 783.41 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

draconus.jpg 536.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

GTIA.jpg 1.1 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

pitfall.jpg 910.1 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

preliminary monty.jpg 1.01 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

sprawne.jpg 567.45 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-04-06) 

zamontowane1.jpg 1.6 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

79

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@x_angel: jakie dałeś układy? Moje były wszystkie HCT. I na jakiej rewizji płyty testujesz?

Druga rzecz: podłączyłem analizator logiczny i zrobiłem porównanie przebiegów phi0, phi1, phi2 u siebie. Załączam obrazki do pooglądania - timing sygnałów nieco się różni. Czy ma sens sprawdzenie jeszcze któregoś sygnału?

Post's attachments

przebiegi phi0_phi1_phi2.jpg 79.37 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-04-06) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

80

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Cholera, mogłem wziąć jedną płytkę, byłby smakowy reverse engineering na 3 mobo.

81

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

x_angel napisał mi, że testował na płycie z ECI z pamięciami 4-bit. Dał układy LS74 i HCT02.

Ja w kolejnym kroku biorę się za taką płytę, wylutuję z niej Sally i dam podstawkę, to będzie wiadomo czy wina leży po stronie płyty, czy po stronie adaptera. Mogę też zlutować w sumie kolejny adapter, ale nie wiem czy jest sens, bo części mam identyczne, a tam jest na milion procent zlutowane wszystko dobrze...

Edit: Mamy wreszcie jakiś finał pozytywny. Wziąłem na warsztat płytę z ECI z kościami 4-bit. Standard: wylutowałem Sally, wlutowałem podstawkę, wsadziłem ten sam adapter z tym samym procesorem i wszystko śmiga bez żadnych problemów. Załączam zdjęcia. Od razu dopowiadam, że obiekty P/M w teście GTIA są kolorowe, tylko zdjęcie tak wychodzi ze względu na oświetlenie.

Podsumowując: adapter działa, można do Atari używać zwykłego 6502:-)

Niestety nie działa to na każdej płycie - problemy są na dwóch identycznych płytach 65XE bez ECI. Zachowanie na obu płytach jest identyczne, więc coś musi być na rzeczy konstrukcyjnie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-06 18:38:34)

Post's attachments

1.pitfall2.jpg 94.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2.draconus.jpg 105.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.gtia1.jpg 104.88 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

4.gtia2.jpg 116.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

82

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Super!
Jednym słowem - opłacało się cisnąć ;) Będę miał większą motywację do złożenia 1088 - choć teraz nieco krucho z kasą, a części sporo potrzeba...

Sikor umarł...

83

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Ja posiadam tylko te dwa rodzaje płyt od 65XE.
Fajnie by było, jak ktoś jeszcze złoży ten adapter, to go przetestować na innych typach płyt XE/XL, lub też na innych egzemplarzach tych płyt bez ECI, czy to zadziała.

84

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Niestety wszystkie moje płyty są z ECI i na pamięciach 4-bitowych...

85

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Mq napisał/a:

Ja posiadam tylko te dwa rodzaje płyt od 65XE.
Fajnie by było, jak ktoś jeszcze złoży ten adapter, to go przetestować na innych typach płyt XE/XL, lub też na innych egzemplarzach tych płyt bez ECI, czy to zadziała.

Ja chętnie przetestuję to na 800XL.. ale czekam na układy 74hct74 w wersji SMD.... powinny być za tydzień (chińczyk)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

86

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Tak się zastanawiam (nie jestem sprzętowcem) - czy w Atari 65XE bez ECI nie wpływa zamiana miejscami na płycie Pokeya z PIA (fizycznie są odwrotnie niż na innych płytach), może by pomogła wymiana PIA na zamiennik? Mogę się mylić, ale skoro przejściówki działają...

Sikor umarł...

87

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

A czy one nie są równolegle (w sensie sygnałów i  magistrali)... więc raczej to nie powinno mieć wpływu... ale czemu nie.. można spróbować podmienić na inny egzemplarz..

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-04-06 22:22:20)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

88

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Tak sobie pomyślałem i znalazłem pewną rzecz zrobioną przez jer-a, są tam między innymi schematy 65XE bez ECI i z ECI.
Ma ktoś sprawną płytę od 65XEN? (65 XE z płytą z ECI, ale nie od 130XE) względnie płytę od 130XE z jednobitowymi kośćmi (a najlepiej i taką, i taką). Wtedy byśmy byli bogatsi o doświadczenie, czy wina przy konstrukcji jednobitowych pamięci <skrót myślowy>, czy szukamy dalej ;)
Dokument leży tutaj: http://www.jsobola.atari8.info/dereatar … /xefsm.pdf

Sikor umarł...

89

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Ja mam... mam wysłać? :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

90

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Zastanawiające jest to, że na dwóch płytach bez ECI mam dokładnie identyczne objawy. Ale nie podobne, tylko identyczne serio. Dlatego pomyślałem, że może na nowszych płytach jest zrobiony jakiś prosty fix? Może coś tam było nie do końca dobrze, może wymyślono jakieś proste remedium na polepszenie zakresów czasowych sygnałów, żeby układy pracowały z większą swobodą, a nie na styk. Może wystarczy jakiś drobiazg, w stylu rezystor z kondensatorem gdzieś dołożyć, albo zmienić wartość jakiegoś jednego czy dwóch elementów? Mam w planach porównać schematy, ale też fizycznie płyty bez ECI i z ECI czym się różnią, właśnie pod kątem znalezienia takich drobiazgów i przeanalizowania co jakaś znaleziona różnica może oznaczać i na co mieć wpływ. A może ktoś już to analizował i wie coś takiego właśnie?

Edit: @pancio.net - zrób po prostu ten adapter i przetestuj na czym się da - zbierzemy wnioski i może coś będziemy wiedzieć.

BTW: tak sobie myślę, że moje wieeeelkie problemy z uruchomieniem SIMMexp na tej płycie bez ECI mogą mieć to samo źródło co teraz wyszło przy uruchamianiu adaptera 6502.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-06 22:45:05)

91

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Możesz wpaść na grawitację lub wapniaka, myślę, że można by wtedy potestować ;) Ale jakby co - czemu nie, tylko pytanie, czy do mnie (6502C w podstawce - dam radę, wylutowywać z obcej płyty się boję, bo mistrzem lutownicy nie jestem ;) O ile z przylutowaniem nie ma najmniejszego właściwie problemu, to wylutowanie bez szkód dla ukłądu może być problematyczne)
=====
Edyta:
@Mq: dlatego pisałem, aby sprawdzić najpierw na płytach z ECI, ale jednobitowych. Po grawitacji może dogrzebię soię do 130XE, którać może być jednobitowa. Moje 65XE (jednobitowe) czeka w kolejce na reanimację, póki co (mój pierwszy komp).
Btw: jak się kiedyś jeden ze scenowców rąbnął zakładając mi drugiego POKEYA na PIA (na pamięć robił), to efekt był ciekawy. Miałem sprzętowy... Spowalniacz komputera (na oko jakieś 30%, w dzisiejszych czasach pokusiłbym się pewnie o jakieś pomiary), innych efektów ubocznych nie stwierdziłem. Spowalniacz działał po załączeniu stereo ;)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2018-04-06 22:48:13)

Sikor umarł...

92

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@Sikor, nie wiem jakim sprzętem dysponujesz, ale ja wylutowuję te układy hotem. Wypraktykowałem optymalną temperaturę metodą prób i niestety błędów. 370 stopni. Wyższe temperatury mogą robić szkody. Przy tej temperaturze grzeję bardzo długo płytę, co najmniej kilka minut, aż cyna praktycznie pływa i układ się wyciąga. Nie uszkadza się przy tym ani laminat, ani pady, ani ścieżki, wszystko pozostaje nietknięte. Następnie grotówką podgrzewam wszystkie pady po kolei - po prostu je lutuję świeżą cyną, ważne, żeby to zrobić po obu stronach płyty, żeby się wszystko równomiernie polutowało, a cyna była w całości w danym otworze po jednej i drugiej stronie. Następnie odsysaczem bardzo ładnie się wszystko oczyszcza praktycznie do dziewiczej płyty. Na koniec trochę czyszczę, oglądam pod lupą, jeśli trzeba, to trochę topnikiem, albo samą cyną poprawiam czystość padów i płyta gotowa do wlutowania podstawki czy tam nowego układu. Od wczoraj do dziś przeprowadziłem z powodzeniem tą operację na Sally na trzech płytach i jeszcze przy okazji wylutowałem sobie pamięci z płyty Amigi 500:-)

93

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@Mq, o, dobrze wiedzieć Praktyka czyni mistrza, ja po prostu za rzadko lutuję, tylko okazjonalnie. A zawsze przy wylutowywaniu miałem problem z temperaturą.
Btw: założyłem wątek na atariage: http://atariage.com/forums/topic/277464 … rd-6502-;/ - może coś podpowiedzą sprzętowo z tym 65XE bez ECI, choć póki co tylko napisałem, że na obecną chwilę tam nie poszły testy. Mam nadzieję, że się na mnie nie obrazisz, ale uważam płytkę za bardzo dobre posunięcie.
Muszę się spytać Pina, czy ma 1088 złożone - można by tam sprawdzić przejściówkę. U mnie jeszcze płyta leży i czeka na lepsze czasy (czyli $$ oczywiście), ale się w końcu doczeka ;)

Sikor umarł...

94

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Mq napisał/a:

Edit: @pancio.net - zrób po prostu ten adapter i przetestuj na czym się da - zbierzemy wnioski i może coś będziemy wiedzieć.

Chętnie, ale jak już wspomniałem czekam na HCT74 SMD... akcja wartka.. nie wiem czy zdążę przed finałem... Mam 74hct w wersji DIP ale pająka to mi się nie uśmiecha robić (pady za małe :-))

BTW,  @Mq, dziękuję za płytki :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

95

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@Sikor, nie ma sprawy, mam konto na atariage, to skrobnę tam słówko w wolnej chwili może jutro w tym wątku, będę też sławny:-)

@pancio.net, ja Ci powiem, że takich drobiazgów jak TTL-e nie kupuję w Chinach, bo w sumie w Polsce wychodzi prawie ta sama cena, a masz na drugi dzień:-) W Chinach kupuję trochę większe układy, jak np. jakieś Atmegi czy inne tego typu, bo o połowę taniej wychodzi, albo i jeszcze taniej. Poza tym jakieś niedostępne układy. Ale zwykłe TTL-e, to się chyba nie opłaca czekać tyle.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-04-06 23:37:50)

96

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

I tu się z tobą zgodzę. Jeśli głównym wyznacznikiem jest czas.
Nie dzierżę natomiast faktu, że przesyłka w kraju jest taka lichwiarsko droga. Kupujesz Panie 10 sztuk scalaka (2,80 w sumie) i 18 zeta za transport.. masakra. Nie mniej jednak poszukam tych przerzutników gdzieś lokalnie bo mnie ciekawość czy działa zżera :-)

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

97

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@x_angel: w poście #78 dołożyłeś zdjęcia. Na nich co prawda P/M są w porządku i wszystko niby działa, jednak na zdjęciu z  testu GTIA jest pokazane, że masz buga. Pytanie teraz czy to u Ciebie kwestia adaptera, czy masz faktycznie wadliwe GTIA w tej płycie na której testowałeś?

98

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Faktycznie mam uszkodzone, sprawdzałem na Sally i jest tak samo.

99

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

@Mq

GRATULACJE - ale szkoda breloczków ;-)

Co więcej - trzeba by poszukać przyczyny złego działania adaptera na 65XE bez ECI, bo coś jest na rzeczy.
Ciekawe jest, że jest problem z GTIA i w sumie pewnie nie tylko to.
Patrzyłem na zegary. które wrzuciłeś i są ok. Pod uwagę bierzemy tylko Phi0 i Phi2. Widać lekką różnicę - SALLY potrafi dać trochę nierównomierne czasy na Phi2 co może być (? choć IMO nie powinno) związane z HALT Antica, a w przypadku adaptera praktycznie Phi0 i Phi2 mają taki sam wygląd. Tu może być "pies pogrzebany". Można by spróbować opóźniać Phi2 względem Phi0 albo skrócić stan wysoki Phi2 - cokolwiek na początek.

Szkoda, że nie mam sprzętu...ech.

Dzięki za pokaźny wkład pracy w projekt. Fajnie, że jest zamiennik SALLY.
Odezwę się jeszcze... Po Świętach :)

P.S. @Sikor - na AA jest dokładnie to samo ponieważ jest to rozwiązanie ściągnięte z A800 i jak widać się sprawdza. Optional buffer nie jest potrzebny ponieważ przy zatrzymaniu szyna procesora wędruje w trzeci stan.
Generalnie - sprawa wymaga jeszcze głębszej analizy a stosowanie innych procesorów, które nie mają "nielegali" trochę mija się z celem bo powinna być jak największa zgodność nowości z przeszłością :)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2018-04-08 09:17:14)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

100

Odp: Adapter 6502B,C jako Sally

Na atariage w podanym wątku dali schemat podobnego rozwiązania - Mq, może tam spojrzysz, bo ja sprzętowcem nie jestem. Może to rozwiąże problem z 65XE na jednobitowych kościach?

Sikor umarł...