26

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

pancio.net napisał/a:

Aby zakończyć temat A2DACIA mam pytanko. Czy obsługa RS232 w wersji bez sprzętowej kontroli przepływu będzie wystarczająca?

Do prostych zastosowań - wystarczy ale do podłączenia, np. modemu już nie bo tam raczej niezbędne są CTS i RTS. Jest jeszcze DTR, DSR i DCD. Nie ma sensu tracić czasu na tworzenie ułomnego interfejsu. Albo pełen ACIA albo żaden. Ułomnego RS-a zrobisz z SIO. Chyba, że chciałbyś stworzyć interfejs MIDI niezależny od SIO - czyli rozszerzyć rozwiązanie I.Kuczka.

Taka moja opinia.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez tOri (2018-05-20 18:58:32)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

27

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

To może inaczej... czy interface, który zawiera sygnały RxT,TxD, CTS i RTS jest wystarczający? Jeśli tak to wrzucam drugi MAX3232. Co więcej, niezależnie od układu jaki wykorzystamy, czy to będzie R65C52 czy MC6851 czy nawet PC16550D to i tak trzeba zastosować konwertery napięć 0/5 na -12/12 co trochę komplikuje sprawę. Chyba że są jakieś gotowe MAX-y wielokanałowe w rozsądnej cenie.

Póki co wygląda to tak:
A2DACIA CART+ECI Schematic

Płytkę kończę... powinna być na jutro...

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-05-23 06:57:06)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

28

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

a max232 do konwersji napięć nie wystarczy? Chyba powinien, a kosztuje grosze, o ile dobrze pamiętam/

Sikor umarł...

29

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

I dobrze pamiętasz, tylko że MAX232 ma tylko 2 drivery linii a my potrzebujemy 7 na ACIA czyli w sumie 14. Dlatego zastosowałem MAX3232, który ma 4 drivery linii, czyli można obsłużyć gołe RxD x2 i TXD x2 lub jeden komplet RxD, TxD, CTS i RTS. Do podstawowych zastosowań to wystarczy jednak jak już wspomniał toriman1 to jest pewnego rodzaju ułomność - ja bym to nazwał "kompromisem" ale jak kto woli :-)

Póki co PCB dla 2 RS-ów, bez kontroli przepływu:

A2DACIA CART+ECI Schematic

W wolnej chwili zrobię wersję z obsługą kontroli przepływu dorzucając dodatkowy driver bop miejsca jest jeszcze sporo... Zastanawiam się też nad przesunięciem kondensatorów filtrujących z pod układów na boki US - to jakby ktoś planował montować układ bez podstawek.

Edit. wrzuciłem  poprawione pliki z podłączonym /IRQ

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-05-23 19:02:50)

Post's attachments

R65C52_cart_eci.brd 123.68 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-05-23) 

R65C52_cart_eci.sch 386 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-05-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

30

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Do czego to można w praktyce zastosować?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

31

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@Willi: modem, spięcie atarek w prostą sieć do grania po niej (spokojnie wystarczy), ściąganie softu z PC/MAC/ST...
W sumie właśnie 2xACIA nadaje się idealnie do spięcia x atarek razem...
@pancio.net - dałoby się włączyć jakąś sprzętową synchronizację do ramki na przykład? Wtedy można by się pokusić o jakieś wyścigi dla x atarek lub coś w tym stylu w małej sieci lokalnej.
@assemblerowcy: dałoby się wykorzystać ACIA do uruchomienia pliku z "sieci" po RS? Można by wtedy jedną atarkę z HD traktować jako "serwer lokalny" do gier na kilka atarek?

Sikor umarł...

32

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Ale...
Widzę niepodłączne linie IRQ... Oops...

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

33

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@pancio: co do umiejscowienia kondensatorów, o którym pisałeś, to ja zwykle robię tak, że w przypadku zastosowania scalaków THT, elementy SMD (kondensatory, rezystory, diody itd.) umieszczam od spodu płytki. W ten sposób dobrze się to wszystko układa, a oszczędza też miejsce.
Druga rzecz, to trochę może moje takie zboczenie, ale ja zawsze dążę do zmniejszania płytek, a w tym wypadku scalaki zmieściły by się spokojnie między tymi dwoma złączami DB9, więc płytka mogła by być sporo mniejsza. Nie lubię takich wielkich przestrzeni pozostawionych pustych.
Ostatnia rzecz, to zastosowanie układów TTL, czy też tych MAX-ów w SMD też by pozwoliło na zgrabniejsze pomieszczenie wszystkiego na mniejszym obszarze.
No ale nie bierz sobie do serca tych wszystkich moich uwag, bo nie są one konieczne do stosowania, to raczej takie moje własne reguły, które polubiłem, a tylko tak wspominam czym się kieruję w swoich projektach - może nasunie Ci to jakieś własne pomysły, bo kiedyś pytałeś o takie szczegóły projektowania.

Edit: aha, i jestem podobnego zdania jak toriman1, że jak już tworzyć taki interfejs, to jeden porządny, który będzie się nadawał do wszystkiego i nie będzie miał braków i ułomności. Wtedy jest szansa, że stanie się jakimś standardem i powstanie na to jakikolwiek soft. W przeciwnym razie rośnie nam góra różnych płytek, płyteczek, a i tak niewiele da się z tego skorzystać.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-05-21 10:30:50)

34

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@willi, dlatego sądzę są pytania od pancio.net w temacie. Póki jest to faza projektu - można działać dalej i rozwijać. Po jego zamknięciu koszty ewentualnych modyfikacji lub skutki ich braku rosną niewspółmiernie, jak pewnie sam dobrze (nawet lepiej ode mnie, jako sprzętowiec) wiesz...

Sikor umarł...

35

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

willy napisał/a:

Do czego to można w praktyce zastosować?

W praktyce? Jako prosty RS niczym w ESP8266.. czy do komunikacji z modemem GPRS korzystając z komend AT. A może komunikacja między  dwoma Atarikami? Więcej nie przychodzi mi do głowy.... Traktujmy to jako fazę projektu. Może na końcu wyjdzie coś pożytecznego :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

36

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

willy napisał/a:

Ale...
Widzę niepodłączne linie IRQ... Oops...

Ups... już poprawione...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

37

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Sikor napisał/a:

@pancio.net - dałoby się włączyć jakąś sprzętową synchronizację do ramki na przykład? Wtedy można by się pokusić o jakieś wyścigi dla x atarek lub coś w tym stylu w małej sieci lokalnej.

Masz na myśli ramkę obrazu.. czy sprzętową kontrolę przepływu? Co do tego drugiego to da radę... dokładając jeszcze jednego MAX-a.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

38

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Mq napisał/a:

@pancio: co do umiejscowienia kondensatorów, o którym pisałeś, to ja zwykle robię tak, że w przypadku zastosowania scalaków THT, elementy SMD (kondensatory, rezystory, diody itd.) umieszczam od spodu płytki. W ten sposób dobrze się to wszystko układa, a oszczędza też miejsce.

I to jest dobra rada :-)

Mq napisał/a:

Druga rzecz, to trochę może moje takie zboczenie, ale ja zawsze dążę do zmniejszania płytek, a w tym wypadku scalaki zmieściły by się spokojnie między tymi dwoma złączami DB9, więc płytka mogła by być sporo mniejsza. Nie lubię takich wielkich przestrzeni pozostawionych pustych.

zboczenie , niezboczenie - praktyka po prostu.

Mq napisał/a:

Ostatnia rzecz, to zastosowanie układów TTL, czy też tych MAX-ów w SMD też by pozwoliło na zgrabniejsze pomieszczenie wszystkiego na mniejszym obszarze.

Ooo.. tu jakby było celowe zamierzenie z mojej strony. Pomyślałem, że skoro mam do dyspozycji tyle miejsca to warto by zrobić interface, który mogą wykonać prawie wszyscy. (Sikor coś mówił o podstawce pod *138 :-) )

Mq napisał/a:

No ale nie bierz sobie do serca tych wszystkich moich uwag, bo nie są one konieczne do stosowania, to raczej takie moje własne reguły, które polubiłem, a tylko tak wspominam czym się kieruję w swoich projektach - może nasunie Ci to jakieś własne pomysły, bo kiedyś pytałeś o takie szczegóły projektowania.

Trudno polemizować z wiedzą bardziej doświadczonych elektroników. Nie mam aż tyle praktyki by zrobić ten układ bez błędów czy innych zaniedbań. Każda uwaga czy wytyk jest mile widziany.

Mq napisał/a:

Edit: aha, i jestem podobnego zdania jak toriman1, że jak już tworzyć taki interfejs, to jeden porządny, który będzie się nadawał do wszystkiego i nie będzie miał braków i ułomności. Wtedy jest szansa, że stanie się jakimś standardem i powstanie na to jakikolwiek soft. W przeciwnym razie rośnie nam góra różnych płytek, płyteczek, a i tak niewiele da się z tego skorzystać.

No to Panowie sypiemy pomysłami, ja chętnie pociągnę temat do hiper wypaśnego interface-u! :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

39

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

No to jak chcesz sypania pomysłami, to ja mam taki pomysł, że jak by się dało wtedy na tym Twoim interfejsie połączyć dwie Atarki null modemem i jak by jeszcze ktoś przerobił odpowiednio Pitstop II na takie dwie Atarki, to ja bym sobie chętnie w to pograł:-)
Czyli w sumie rzucam cztery pomysły: jeden dla kogoś kto zrobi interfejs, drugi dla kogoś, kto zrobi soft, trzeci dla mnie, że sobie pogram i czwarty dla kogoś kto się przyłączy i ze mną pogra:-)

40

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Hehe... a co tam, do Mikołaja damy radę :-)

A tak na poważnie, myślałem raczej o pomysłach "sprzętowych"...

Obecnie stan projektu wygląda następująco:
1. Wersja pełna DACIA TTL
2. Wersja "upośledzona" 2 x RS232 bez kontroli przepływu.

Jako pkt 3 przewiduję wersję "mniej upośledzoną"  RS 232 z kontrolą przepływu. I tu zamierzam zakończyć projekt zastanawiając się nad rewizją założeń i dostępnych rozwiązań (krąci mnie ten AVR)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-05-21 20:20:19)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

41

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

pancio.net napisał/a:

Masz na myśli ramkę obrazu.. czy sprzętową kontrolę przepływu? Co do tego drugiego to da radę...

Oczywiście sprzętową kontrolę przepływu, synchronizacja do ramki obrazu tu nic nie da...

Mq napisał/a:

i czwarty dla kogoś kto się przyłączy i ze mną pogra:-)

Czemu nie. A jeszcze lepiej przerobić na 4 lub 8 graczy i połączyć atarki razem ;)

Sikor umarł...

42

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Zgodnie z tym rysunkiem:

ModemStraightDB9

wymagane są  3 kanały wyjściowe i 4 kanały wejściowe (Ring Indicator pomijam), więc mozliwe jest zbudowanie pełnego RS-a! Stosując 4 x MAX3232 mamy 2 pełnowartościowe interface :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-05-21 20:34:55)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

43

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@pancio.net: wracając do kwestii układów THT vs SMD. Tak na prawdę układy SMD o ile nie mają jakiegoś mega małego rastru, to lutuje się chyba nawet łatwiej i szybciej niż THT. Tzn, z tym łatwiej to nie ma różnicy dla mnie w sumie, ale jest o tyle lepiej, że mniej cyny trzeba ładować, wszystko leży po jednej stronie płytki i jakoś polubiłem lutowanie SMD. Układy te zwykłe TTL mają taki raster, że każdą grotówką da się to na prawdę bez problemu przylutować. Dajesz topnik i samo się w zasadzie lutuje. Szybciej się nagrzewają pady i nóżki, więc szybciej cyna się rozpływa i przy odrobinie wprawy każdy to jest w stanie zrobić.
Natomiast układy TTL SMD w większości przypadków mają mniejsze obudowy, więc zajmują mniej miejsca, a do tego obecnie są często o połowę tańsze niż THT. Ostatnio też coraz częściej zauważam, że są lepiej dostępne.
Ogólnie uważam, że nie należy się ich bać i korzystać, bo są fajne.

44

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Nie boję się SMD :-) i też doceniam ich zalety. W wypadku obecnego interface-u - prototypu - jak by nie patrzeć, łatwiej jest diagnozować układ w rastrze 2.54. Finalnie obiecuję SMD :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

45

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

A zamiast stosować 4szt MAX3232, to nie ma jakichś scalaków z większą ilością driverów? Nie wiem, pytam.

Z tym SMD, to znów tak tylko mówię jak ja to robię:-) Ale czasem lepiej nawet dać THT - tak miałem przy projekcie 6502, bo tam paradoksalnie bufory THT były węższe niż w obudowie SMD i te drugie w ogóle nie weszły by w podstawkę pod 6502, a THT pomimo, że dłuższe, to jednak węższe i się zmieściły. Trzeba dobierać wszystko tak żeby było dobrze:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-05-21 20:58:11)

46

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

A ja zadam może trochę niepoprawne pytanie, ale mnie to nurtuje - po co? :)

47

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

@alex: ja też mam ciągle takie pytania w głowie:-) To takie projekty dla zabawy, po prostu jeden lubi pograć, inny lubi robić gry czy programy, a jeszcze inny lubi grzebać w elektronice czy też projektować takie rozwiązania.
Myślę, że ten projekt jeżeli w ogóle zostanie doprowadzony do końca, to prawdopodobnie jak wiele innych takich pozostanie urządzeniem posiadanym przez kilka osób, które będą chciały się tym przez chwilę pobawić:-)
Z resztą na forum związanym z archaicznym sprzętem komputerowym, prawdopodobnie pytanie "po co?" można by zadać równie dobrze w każdym innym wątku:-) Można pójść dalej w kierunku filozoficznym i rozszerzyć pytanie najpierw na inne fora, później na cały internet, dalej na wszelkie inne dziedziny życia, aż dojdziemy do wniosku, że zadajemy ciągle to samo pytanie, które kiedyś zaczął zadawać człowiek rozumny "po co?" - ale niestety nie ma i prawdopodobnie nigdy nie będzie na to odpowiedzi:-)

48

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

Siemka budujecie ponownie Atari 850 w wersji ECI ? :-)

49

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

A tam zaraz liczba mnoga i "budujecie":-) Pancio.net sobie buduje:-)

50

Odp: Sprzętowy serial czyli A2DACIA

W Tajemnicach Atari jest gotowy RS232 ma MAX232 z liniami Rx Tx DTR CTS + sterownik (handler) urządzenia R: Obsługuje prędkości 300, 600, 1200 boud, transmisję ASCII i ATASCII, duplex.

Za czasów gdy nie było SIO2PC używałem tego do przesyłania plików.

Ostatnio edytowany przez Cobol (2018-05-23 14:35:06)