1

Temat: Problemy z Numenem

Co wymyśliłem:
1. Na 320K powinno chodzić zarówno na Compy Shopie jak i na Rambo - proszę o potwierdzenie.
2. Na 2M party version nie pójdzie. Ale zdaje się, że można to rozszerzenie przełączyć na mniejsze i wtedy patrz punkt następny:
3. Jeśli masz 576K lub 1M i demo chodzi lub nie chodzi, to proszę napisz jakie masz rozszerzenie (kto robił lub jak działa) - tu lub mi na maila. Spróbuj też wybrać banki takie jak w 320 Rambo (82 86 8A 8E A2 A6 AA AE C2 C6 CA CE E2 E6 EA EE) i napisz czy to coś daje.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

2

Odp: Problemy z Numenem

Potwierdzam 320k (na std bankach) dziala. Z compy shopem dziala na emulu ale nie wiem czy emulatorowy compyshop jest kompatybilny z tym
montowanym w kompach. Anyway 320 RAMBO - works for me.

ps. Fox - ten blad w Atari800 1.2.0 jest naprawiony w 1.2.3 - sorry ze zawracalem ci glowe na party.

Mikey/NG

3

Odp: Problemy z Numenem

klopotow brak...odpalalem z Drc na moim grzybie pod emu chodzi bez poroblemow,potem odpalalem  na Atari 320kb (Compy Shop) i chodzi bez zgrzytow,potem jeszcze experymenty robilismy inne i za kazdym razem chodzxilo oki

pozdrowionka dla party-people, Zajcyk ty chlorze.

gep/lamers^dial

4

Odp: Problemy z Numenem

FOX, moze jednak zoptymalizujesz NUMENA na ćwierć mega RAM-u,
bo ja nie mam tej rozkoszy aby ogladać na swojej atarce... :(

5

Odp: Problemy z Numenem

Fox... Nie wiem czy cos w tym jest ale Pinokio probowal odpalic numena na swojej Atarce (1mb by Pasiu) i porazka, nie byloby nic w tym dziwnego;) gdyby nie to ze np. programik testujacy pamiec podaje numery rozpoznanych bankow jako nieparzyste, natomiast numen zawsze pokaze parzyste... Nie wiem czy to moze miec cos z tym wspolnego ale...

6

Odp: Problemy z Numenem

FOX, moze jednak zoptymalizujesz NUMENA na ćwierć mega RAM-u,
bo ja nie mam tej rozkoszy aby ogladać na swojej atarce... :(

Niestety okazało się to niemożliwe. :(

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

7

Odp: Problemy z Numenem

Fox... Nie wiem czy cos w tym jest ale Pinokio probowal odpalic numena na swojej Atarce (1mb by Pasiu) i porazka, nie byloby nic w tym dziwnego;) gdyby nie to ze np. programik testujacy pamiec podaje numery rozpoznanych bankow jako nieparzyste, natomiast numen zawsze pokaze parzyste... Nie wiem czy to moze miec cos z tym wspolnego ale...

W tym nie ma nic dziwnego, bo Numen pokazuje nr-y bankow z odlaczonym OS'em. Natomiast czy Pinokio probowal ustawic banki, jak to wyzej napisalem?
Do elektronikow: Czy wszystkie rozszerzenia zapewniają, że wartość odczytana z $D301 to wartość ostatnio do niego zapisana?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

8

Odp: Problemy z Numenem

Problemy są i to prawie z każdym rozszerzeniem, jakie zrobiłem. Testowałem przez 2 dni kilka kompów z różnymi typami rozszerzeń, poczynając od 320kB RAMBO, aż do 1MB w dwóch różnych konfiguracjach. Demo nie odpaliło się nawet na najprymitywniejszej wersji rozszerzenia +256kB, zainstalowanego w 130XE z pamięciami 1-bitowymi i stosując firmowy sterownik CO.... O dziwo, po dokończeniu rozszerzki dla Pinokia +1MB w XEGS demo RUSZYŁO bez problemów, ale z bankami typowymi dla 320kB RAMBO. Po ułożeniu kabelków (połączenia elektryczne takie same) i próbie odpalenia dema pokazały się piękne :) pionowe pasy i szum+burczenie w głośnikach ;) (to się działo za każdym późniejszym razem)... Czy zatem jest to wina sterownika pamięci, czy też procki rozpoznającej i wykorzystującej pamięć?

Fox: jak chcesz, to mogę podesłać Ci tę 130-tkę... :) Jeżeli na niej pójdzie demo, to pójdzie na każdej.

Odp: Problemy z Numenem

Na mojej (Pasiowej :) atarce wyglada tak, ze na +1MB dziala tylko na bankach:

82 86 8A 8E A2 A6 AA AE C2 C6 CA CE E2 E6 EA EE

a wiec bankach NIE RUSZAJACYCH Basica!

Natomiast na +512 KB nie chcial w ogole ruszyc (jest tylko 8 bankow nie ruszajacych Basica...)

Niestety, na wersji +0 kb nie chcial pojsc w zaden sposob - Fox, nie wiesz jak to naprawic????

10

Odp: Problemy z Numenem

Fox: jak chcesz, to mogę podesłać Ci tę 130-tkę... :) Jeżeli na niej pójdzie demo, to pójdzie na każdej.

Wygląda no to, że sprawa jest poważniejsza, niż myślałem. Być może dopóki nie będę mógł bezpośrednio dotknąć kompa, na którym Numen się sypie, nie będę mógł nic poradzić. Ale jeszcze poczekajmy chwilę.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

11

Odp: Problemy z Numenem

Na mojej (Pasiowej :) atarce wyglada tak, ze na +1MB dziala tylko na bankach:

82 86 8A 8E A2 A6 AA AE C2 C6 CA CE E2 E6 EA EE

a wiec bankach NIE RUSZAJACYCH Basica!

To by sugerowało poprawność mojej teorii, że problem polega na niemożności odczytania zapisanego numeru banku (bo odczytujemy, czy jest dołączony BASIC). Czy dobrze chodzi? Bo w trakcie testów na party była jedna maszyna, na której poszło, ale się sypało (np. śmieci na bumpie HIPowym).

Natomiast na +512 KB nie chcial w ogole ruszyc (jest tylko 8 bankow nie ruszajacych Basica...)

Jak to tylko 8 banków nie ruszających BASICa? +512 == 32 banki == 5 bitów (7,6,5,3,2 lub 6,5,3,2,1).

Niestety, na wersji +0 kb nie chcial pojsc w zaden sposob - Fox, nie wiesz jak to naprawic????

+ 0 kb ?! Żarty czy co?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

12

Odp: Problemy z Numenem

Czy zatem jest to wina sterownika pamięci, czy też procki rozpoznającej i wykorzystującej pamięć?

Procka rozpoznająca pamięć jakoś działa, skoro wyświetla, jakie są banki. Później używam tylko tych banków. Najbardziej dziwi mnie to, że jednym rusza na 320K Rambo, a innym nie. Może problem leży gdzie indziej, w procku (stary/nowy) lub OSie? (stary/nowy) Jeśli nie, to wystarczy wyjaśnić, czym się różnią różne 320K Rambo i wtedy będzie wiadomo. Czekam na odpowiedź na postawione wyżej pytanie do elektroników.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

13

Odp: Problemy z Numenem

W ciągu tygodnia będzie poprawiona wersja. 8)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: Problemy z Numenem

Mam nadzieje, bo pod emulem szkoda kaleczyć (i tera wazelina) tak zajefajnego masturbatora. NUMEN ROX!

... Proponuje założyć fan-klup NUMENA. Członkiem(?) klubu zostaje człowiek, który w ciągu jednego dnia odpali numena 156X. Są chętni?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Problemy z Numenem

... trafnym spostrzerzeniem może być fakt, iż NUMEN na XEGS odpalił (1MB SIMM/PASIU), a na moim kompie ze starym OS'em (też 1MB...) ni ch*.* ... podmienie OS i zobacze co się dzieje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Problemy z Numenem

Pin napisał/a:

Mam nadzieje, bo pod emulem szkoda kaleczyć (i tera wazelina) tak zajefajnego masturbatora. NUMEN ROX!

... Proponuje założyć fan-klup NUMENA. Członkiem(?) klubu zostaje człowiek, który w ciągu jednego dnia odpali numena 156X. Są chętni?

Co tu duzo mowic, afair numen trwa 12 minut, w godzine da sie 5 razy, w dobe 120... wiec 156 jest niemozliwe...
proponuje zmniejszyc limit do 42 i juz :)
/eru

: 404. Stopka not found

17

Odp: Problemy z Numenem

w dzisiejszym losowaniu padły następujące numeny:

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

18

Odp: Problemy z Numenem

Co tu duzo mowic, afair numen trwa 12 minut, w godzine da sie 5 razy, w dobe 120... wiec 156 jest niemozliwe...
proponuje zmniejszyc limit do 42 i juz :)

Gupiś! A współbieżność?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

19

Odp: Problemy z Numenem

Pod Spartą z twardzielem (interface Żuka i Kokoszkiewicza), 576k rambo, chadza że hej! Oczywiście w trybie banked. Trzeba tylko uważać, żeby nie ustawić banku gdzie siedzi sobie sparta. Numer banku można sprawdzić pod $0908.
Mega pozdro dla Eru i Fox'a. Kilku grzybiarzy i amigowców zmarło podczas prezentacji numena...
Na Ornetę/LL2003 liczymy na ciąg dalszy.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

20

Odp: Problemy z Numenem

Kilku grzybiarzy i amigowców zmarło podczas prezentacji numena...

3000 ramek ciszy dla nich...

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

21

Odp: Problemy z Numenem

... Dlaczego 156X to za dużo? A 65C816 .. hehe może tam numen raczy chadzać szybciej?.. Poza tym w dniu wczorajszym baaardzo się zjeżyłem na pewien OS; tzn ja jasny *.* było na nim naskrobane 1989, a po odpaleniu SI(SE .. hehe) okazało się, iż wspomniany OS datuje się na 1983; Numen w dalszym ciągu nie odpala ... wrrrrrrrrrrr; ... co robić, co robić ....

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Problemy z Numenem

ERRATA:

(...) jak jasny ch(...)
Pinokio/Allegresse;-)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Problemy z Numenem

... ... co robić, co robić ....

Poczekac jeszcze te pare dni na poprawiona wersje i juz nie kombinowac.

echhhh  niecierpliwcy.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

24

Odp: Problemy z Numenem

Przez tego NUMENA to byłem zmuszony w amoku poszukiwań wywalić oryginalny OS ... qfa; a nie było to łatwe z taką choinką na płycie:: choć nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło - tera OS siedzi sobie w podstawce, a ... NUMEN dalej nie działa. Cóż; poszukiwania nowszego OS'u in progress.... dziś test z a.d. 1985 ....

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Problemy z Numenem

OJ ludziki - mielibyśta ROM SIMULATORA toby nie trzeba było wywalać żadnych OSow z płyty - tylko wczytać inny :-) he he

DO FOXa : $d301 jako rejestr PIA6520 nie zależy od rozszerzenia pamięci. Jeżeli ustawisz go w trybie sterowania liniami portu a nie w trybie sterowania kierunkiem to pokazuje zawsze to, co się do niego ostatnio wpisało. Dobrze byłoby odpowiednio inicjować $d303 o ile pamiętam (i ustawić wszystkie linie jako PORTA jako wyjściowe, bo inaczej problem gotowy!). Służę precyzyjniejszą pomocą jak tylko odkurzę odpowiednie szare komórki... :-)

PS. Numen jest super.

pomidor