1

Temat: Uniwersalny kartridż flash do ST

Dłubałem, dłubałem i wydłubałem takie oto coś:-)

Cel był taki, żeby zrobić sobie kartridż, który można zaprogramować dowolnym softem i zrobić z nim w zasadzie co się tam komu podoba.
Główne przeznaczenie miało być takie, żeby sobie jakiś swój program tam wrzucić, albo zestaw programów.
W ST mamy ograniczoną ilość miejsca do 128kB na kartridżu, więc bez szaleństwa, ale można coś tam upchnąć.

Kartridż jest 128kB, wg schematu nie mojego, znaleziony na stronie P.Putnika (http://atari.8bitchip.info/cartST.html)

Ja dostosowałem schemat lekko do innych kości pamięci (flash PLCC w podstawkach THT), oraz zaprojektowałem płytkę, którą skręca się z dwiema innymi płytkami w charakterze obudowy.
Kartridżyk miał być jak najmniejszy z założenia - takie słodkie, śliczne maleństwo:-)

Na kartridżu można:
- zaprogramować sobie gry dostosowane do kartridża (jest kilka takich gotowców na stronie P.Putnika, testowałem na Rick Dangerous i działa bardzo fajnie),
- wrzucić dowolny program jako automatycznie uruchamiany przy włączeniu komputera (znalazłem taki skrypt w pythonie do robienia obrazów, testowałem, działa tu link http://www.chzsoft.de/site/hardware/div … cartridge),
- wrzucić kilka programów uruchamianych spod GEM-a (wtedy wchodzimy na kartridż jak na inny napęd, kartridż dostaje literkę c (małe c)) -też testowałem i działało,
- wrzucić obraz carta diagnostycznego - tego nie testowałem, ale działa na pewno, bo wszędzie piszą, że musi działać:-)

Pamięci trzeba programować poza kartridżem, programatorem, obrazy trzeba przygotować na PC.

Dodatkowo przewidziałem miejsce na wlutowanie gniazda USB - ono ma doprowadzone tylko zasilanie i służy mi do zasilania urządzeń typu Satan/Ultarsatan itp.

Ponieważ najtańszymi z możliwych kościami są 29F010, które mają 128kB każda, a jest ich dwie, to przy takich kościach możemy mieć dwa obrazy kartów. W takim wypadku zrobiłem lutowane zworki na najstarszej linii adresowej, bo już nie było na nic innego miejsca na płytce. Zworki można lutując ustawić na sztywno i korzystać tylko z połowy pamięci, lub można np. wlutować przełącznik zamiast gniazda USB jeśli nie jest potrzebne i mieć przełączane dwa kartridże w jednym.
W podstawki można też teoretycznie wsadzić kości 020 (cztery kartridże) lub 040 (osiem kartridży), ale wówczas trzeba sobie już samemu wykombinować jak przełączać dwie najstarsze linie adresowe (na płytce są one z niczym nie połączone, więc można dolutować jakieś kabelki i dorobić przełączniki gdyby ktoś chciał).

Załączam schemat, wygląd projektu pcb, zdjęcia.

Fajne?:-)

Post's attachments

00pcb.jpg 186.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

00schemat.jpg 91.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

01cartTop.jpg 117.35 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

02cartBottom.jpg 84.32 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

03atari.jpg 81.11 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

04atari.jpg 71.89 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

05atari.jpg 83.78 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

No to ja bym kilka takich chciał big_smile

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

dziwne ze Lotharek jeszcze tego nie klepie ?

World Fuck Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

4

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@Adam: jestem w stanie zrobić z 5szt tego w okresie między świętami a nowym rokiem, bo mam luzem tyle płytek i pozostałych części.

To jest projekt, który zrobiłem już z pół roku temu i wtedy przetestowałem, że wszystko działa poprawnie i miałem już te docelowe płytki z fabryki. Ponieważ jednak ja mam zawsze wieeeelkie plany, a projektów jednocześnie pińcet:-), to od tego czasu leżał kartridżyk w szufladzie, bo plan miałem taki, żeby zrobić na peceta soft do tworzenia obrazów na ten kartridż i żeby był taki soft z tym w komplecie. Ponieważ jednak nie mam mocy przerobowych i zrobię to pewnie za 10 lat, to postanowiłem teraz już opublikować to co mam, ponieważ może inni są w stanie już wykorzystać taki kartridż tak jak jest, bo w sumie się da.
Myślę, że największy użytek mogli by zrobić z tego programiści, którzy się znają na ST-ku, ja się chętnie podzielę wiedzą w tym temacie, na ile sobie przypomnę szczegóły, bo jak pisałem robiłem to już z pół roku temu.

Publikacja jest związana z refleksją, że znowu mamy koniec roku, a w szufladach wala się coraz więcej niedokończonych projektów, które lepiej żeby zobaczyły światło dzienne.

Jeżeli będzie większe zainteresowanie tymże produktem, to mogę tego zrobić więcej po nowym roku. Jeśli by się okazało, że nagle zapragnie mieć takie kartridże 5tys ludzi, to pewnie w końcu soft na peceta też powstanie. Na tą chwilę sam sprzęt działa w 100% dobrze i jest bardzo fajnie mieć np. Rick Dangerous na kartridżu:-), albo jakieś ulubione programiki, lub swoje własne programy "wydać" na takim kartridżu:-) Jedyne co, to trzeba z każdym obrazem podłubać trochę na pececie, czyli przygotować obraz, przetestować emulatorem, podzielić na dwie kości jak nie jest podzielony obraz, zaprogramować kości w programatorze. Same kości pamięci są w podstawkach w kartridżu, więc można je wyciągać i przeprogramowywać do woli, testować, poprawiać, zmieniać itd.

Dodam jeszcze, że to miało być w założeniu urządzenie utrzymane w konwencji podobnej jak był SIC! na małe Atari. Czyli stosunkowo niedrogi kartridż ogólnego przeznaczenia, uniwersalny, do wszystkiego.

Cena gotowca musiała by być w granicach 100zł.

PS. @Bitman'Resurrection: Nieee, to wcale nie jest dziwne, że Lotharek tego nie klepie, bo projekt jest mój przecież a nie Lotharka:-)

Edit: literówki, cena 100zł, sprawdziłem dostępność ile mam części - 5szt.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-12 11:57:35)

5

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Jak byś robił kolejną wersję - to może warto by było zrobić kość RAM zamiast flash (lub statyczny RAM) i możliwość wczytywania obrazów z karty SD/microSD, wtedy funkcjonalność by wzrosła kilkukrotnie, oczywiście potrzebne przeróbki z logiką do obsługi karty/wyboru obrazu. Ewentualnie możliwość flashowania przez USB (no tak, wtedy już wszystkie kabelki trzeba podłączyć do gniazda).
Putenie jeszcze, czy dałoby się to jakoś ożenić z NetusBee, ale przy tej pojemności carta raczej nie.

Sikor umarł...

6

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@Sikor, to prosty projekt jest, kość pamięci i druty:-) Popłynąłeś z tym SRAM, wczytywaniem itd. Oczywiście takie coś jest do zrobienia, ale to by był zupełnie inny projekt już:-) Poza tym tutaj już się nic więcej nie wciśnie, tydzień czasu rysowałem tą płytkę, żeby wszystkie połączenia zmieścić na takiej malutkiej:-)

7

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Witam, jeśli jakiś zostanie to poproszę jeden. Dzięki

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

8

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Tych 5szt mogę zrobić po 100zł/szt, jak chcecie to się zapiszcie, w okresie świątecznym mogę się tym zająć.

9

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@Mq, zapewne masz rację wink STE czeka u mnie na lepsze czasy, więc i tak na razie nie zamówię, ale w sumie może warto nad czymś takim przysiąść. Najlepiej, jak się zainteresowani wypowiedzą wink

Sikor umarł...

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Mq: nie jestem pewien jak budżetowo dam rade w styczniu, ale byłbym chętny na 4 sztuki.

A zaraz, moment, jak to się flashuje?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Hmm, no to chwilowo to co mam jest rozdysponowane: 4szt dla Adama, 1szt mpolak.
Adam, nie ma problemu, jakoś się dogadamy, odezwę się do Ciebie jak będę miał gotowe. Jeśli w którymś ma być złącze USB do zasilania, to proszę o info, tylko wtedy nie będzie przełącznika i kartridż będzie pojedynczy, natomiast domyślnie montuję przełącznik zamiast tego USB, czyli mamy dwa kartridże w jednym.

Aha, jak będzie więcej chętnych, to można zrobić listę, wówczas wyprodukuję po nowym roku następne.

Zapraszam też do dyskusji technicznych, ewentualnie informacje do czego i jak można jeszcze taki kartridż wykorzystać, bo bardzo mnie ciekawi jakie macie na to pomysły.

Edit: @Adam, flashowanie: napisałem, że trzeba wsadzić kości zaprogramowane na zewnątrz programatorem. Niestety nie da się ich flashować w kartridżu. Kości są w podstawkach, więc wyciąga się je, flashuje na pececie i wkłada z powrotem. Ewentualnie mogę zaprogramować te kości z góry przekazanym mi wsadem i wówczas wysłać gotowe działające kartridże.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-12 14:25:18)