1

Temat: Uniwersalny kartridż flash do ST

Dłubałem, dłubałem i wydłubałem takie oto coś:-)

Cel był taki, żeby zrobić sobie kartridż, który można zaprogramować dowolnym softem i zrobić z nim w zasadzie co się tam komu podoba.
Główne przeznaczenie miało być takie, żeby sobie jakiś swój program tam wrzucić, albo zestaw programów.
W ST mamy ograniczoną ilość miejsca do 128kB na kartridżu, więc bez szaleństwa, ale można coś tam upchnąć.

Kartridż jest 128kB, wg schematu nie mojego, znaleziony na stronie P.Putnika (http://atari.8bitchip.info/cartST.html)

Ja dostosowałem schemat lekko do innych kości pamięci (flash PLCC w podstawkach THT), oraz zaprojektowałem płytkę, którą skręca się z dwiema innymi płytkami w charakterze obudowy.
Kartridżyk miał być jak najmniejszy z założenia - takie słodkie, śliczne maleństwo:-)

Na kartridżu można:
- zaprogramować sobie gry dostosowane do kartridża (jest kilka takich gotowców na stronie P.Putnika, testowałem na Rick Dangerous i działa bardzo fajnie),
- wrzucić dowolny program jako automatycznie uruchamiany przy włączeniu komputera (znalazłem taki skrypt w pythonie do robienia obrazów, testowałem, działa tu link http://www.chzsoft.de/site/hardware/div … cartridge),
- wrzucić kilka programów uruchamianych spod GEM-a (wtedy wchodzimy na kartridż jak na inny napęd, kartridż dostaje literkę c (małe c)) -też testowałem i działało,
- wrzucić obraz carta diagnostycznego - tego nie testowałem, ale działa na pewno, bo wszędzie piszą, że musi działać:-)

Pamięci trzeba programować poza kartridżem, programatorem, obrazy trzeba przygotować na PC.

Dodatkowo przewidziałem miejsce na wlutowanie gniazda USB - ono ma doprowadzone tylko zasilanie i służy mi do zasilania urządzeń typu Satan/Ultarsatan itp.

Ponieważ najtańszymi z możliwych kościami są 29F010, które mają 128kB każda, a jest ich dwie, to przy takich kościach możemy mieć dwa obrazy kartów. W takim wypadku zrobiłem lutowane zworki na najstarszej linii adresowej, bo już nie było na nic innego miejsca na płytce. Zworki można lutując ustawić na sztywno i korzystać tylko z połowy pamięci, lub można np. wlutować przełącznik zamiast gniazda USB jeśli nie jest potrzebne i mieć przełączane dwa kartridże w jednym.
W podstawki można też teoretycznie wsadzić kości 020 (cztery kartridże) lub 040 (osiem kartridży), ale wówczas trzeba sobie już samemu wykombinować jak przełączać dwie najstarsze linie adresowe (na płytce są one z niczym nie połączone, więc można dolutować jakieś kabelki i dorobić przełączniki gdyby ktoś chciał).

Załączam schemat, wygląd projektu pcb, zdjęcia.

Fajne?:-)

Post's attachments

00pcb.jpg 186.83 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

00schemat.jpg 91.76 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

01cartTop.jpg 117.35 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

02cartBottom.jpg 84.32 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

03atari.jpg 81.11 kb, liczba pobrań: 2 (od 2018-12-12) 

04atari.jpg 71.89 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

05atari.jpg 83.78 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

No to ja bym kilka takich chciał :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

dziwne ze Lotharek jeszcze tego nie klepie ?

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

4

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@Adam: jestem w stanie zrobić z 5szt tego w okresie między świętami a nowym rokiem, bo mam luzem tyle płytek i pozostałych części.

To jest projekt, który zrobiłem już z pół roku temu i wtedy przetestowałem, że wszystko działa poprawnie i miałem już te docelowe płytki z fabryki. Ponieważ jednak ja mam zawsze wieeeelkie plany, a projektów jednocześnie pińcet:-), to od tego czasu leżał kartridżyk w szufladzie, bo plan miałem taki, żeby zrobić na peceta soft do tworzenia obrazów na ten kartridż i żeby był taki soft z tym w komplecie. Ponieważ jednak nie mam mocy przerobowych i zrobię to pewnie za 10 lat, to postanowiłem teraz już opublikować to co mam, ponieważ może inni są w stanie już wykorzystać taki kartridż tak jak jest, bo w sumie się da.
Myślę, że największy użytek mogli by zrobić z tego programiści, którzy się znają na ST-ku, ja się chętnie podzielę wiedzą w tym temacie, na ile sobie przypomnę szczegóły, bo jak pisałem robiłem to już z pół roku temu.

Publikacja jest związana z refleksją, że znowu mamy koniec roku, a w szufladach wala się coraz więcej niedokończonych projektów, które lepiej żeby zobaczyły światło dzienne.

Jeżeli będzie większe zainteresowanie tymże produktem, to mogę tego zrobić więcej po nowym roku. Jeśli by się okazało, że nagle zapragnie mieć takie kartridże 5tys ludzi, to pewnie w końcu soft na peceta też powstanie. Na tą chwilę sam sprzęt działa w 100% dobrze i jest bardzo fajnie mieć np. Rick Dangerous na kartridżu:-), albo jakieś ulubione programiki, lub swoje własne programy "wydać" na takim kartridżu:-) Jedyne co, to trzeba z każdym obrazem podłubać trochę na pececie, czyli przygotować obraz, przetestować emulatorem, podzielić na dwie kości jak nie jest podzielony obraz, zaprogramować kości w programatorze. Same kości pamięci są w podstawkach w kartridżu, więc można je wyciągać i przeprogramowywać do woli, testować, poprawiać, zmieniać itd.

Dodam jeszcze, że to miało być w założeniu urządzenie utrzymane w konwencji podobnej jak był SIC! na małe Atari. Czyli stosunkowo niedrogi kartridż ogólnego przeznaczenia, uniwersalny, do wszystkiego.

Cena gotowca musiała by być w granicach 100zł.

PS. @Bitman'Resurrection: Nieee, to wcale nie jest dziwne, że Lotharek tego nie klepie, bo projekt jest mój przecież a nie Lotharka:-)

Edit: literówki, cena 100zł, sprawdziłem dostępność ile mam części - 5szt.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-12 12:57:35)

5

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Jak byś robił kolejną wersję - to może warto by było zrobić kość RAM zamiast flash (lub statyczny RAM) i możliwość wczytywania obrazów z karty SD/microSD, wtedy funkcjonalność by wzrosła kilkukrotnie, oczywiście potrzebne przeróbki z logiką do obsługi karty/wyboru obrazu. Ewentualnie możliwość flashowania przez USB (no tak, wtedy już wszystkie kabelki trzeba podłączyć do gniazda).
Putenie jeszcze, czy dałoby się to jakoś ożenić z NetusBee, ale przy tej pojemności carta raczej nie.

Sikor umarł...

6

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@Sikor, to prosty projekt jest, kość pamięci i druty:-) Popłynąłeś z tym SRAM, wczytywaniem itd. Oczywiście takie coś jest do zrobienia, ale to by był zupełnie inny projekt już:-) Poza tym tutaj już się nic więcej nie wciśnie, tydzień czasu rysowałem tą płytkę, żeby wszystkie połączenia zmieścić na takiej malutkiej:-)

7

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Witam, jeśli jakiś zostanie to poproszę jeden. Dzięki

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

8

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Tych 5szt mogę zrobić po 100zł/szt, jak chcecie to się zapiszcie, w okresie świątecznym mogę się tym zająć.

9

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@Mq, zapewne masz rację ;) STE czeka u mnie na lepsze czasy, więc i tak na razie nie zamówię, ale w sumie może warto nad czymś takim przysiąść. Najlepiej, jak się zainteresowani wypowiedzą ;)

Sikor umarł...

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Mq: nie jestem pewien jak budżetowo dam rade w styczniu, ale byłbym chętny na 4 sztuki.

A zaraz, moment, jak to się flashuje?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Hmm, no to chwilowo to co mam jest rozdysponowane: 4szt dla Adama, 1szt mpolak.
Adam, nie ma problemu, jakoś się dogadamy, odezwę się do Ciebie jak będę miał gotowe. Jeśli w którymś ma być złącze USB do zasilania, to proszę o info, tylko wtedy nie będzie przełącznika i kartridż będzie pojedynczy, natomiast domyślnie montuję przełącznik zamiast tego USB, czyli mamy dwa kartridże w jednym.

Aha, jak będzie więcej chętnych, to można zrobić listę, wówczas wyprodukuję po nowym roku następne.

Zapraszam też do dyskusji technicznych, ewentualnie informacje do czego i jak można jeszcze taki kartridż wykorzystać, bo bardzo mnie ciekawi jakie macie na to pomysły.

Edit: @Adam, flashowanie: napisałem, że trzeba wsadzić kości zaprogramowane na zewnątrz programatorem. Niestety nie da się ich flashować w kartridżu. Kości są w podstawkach, więc wyciąga się je, flashuje na pececie i wkłada z powrotem. Ewentualnie mogę zaprogramować te kości z góry przekazanym mi wsadem i wówczas wysłać gotowe działające kartridże.

Ostatnio edytowany przez Mq (2018-12-12 15:25:18)

12

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Jako uzupełnienie:
- soft do przerabiania PRG na obrazy cartridge'a ST:
https://www.exxoshost.co.uk/forum/viewt … =90#p17201

- soft do dzielenia plików binarnych na ROMy L/H:
http://www.atari-forum.com/viewtopic.ph … 54#p362057

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 4MB RAM, BLiTTER, Gotek HxC) + Digital Data Deicke HD64, SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)
Commodore A600 (KS 1.3/3.1, 2MB CHIP RAM, 4MB FAST RAM, CF 4GB, Gotek FF)

13

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Dzięki _tzok_, wygląda to świetnie. Ten soft wygląda na dużo przyjaźniejszy niż kombinacje z pythonem, które wcześniej podawałem.

Gdyby ktoś miał ochotę na taki mój kartridżyk jeszcze, to mam ze 3szt wolne. Zainteresowanie jest bardzo małe, więc nie będę tego robił raczej w większych partiach, używam pojedynczych sztuk dla siebie i ewentualnie mogę się pojedynczymi sztukami podzielić. Cena do uzgodnienia, lub zamiana na inny sprzęt, lub jakkolwiek mogę się dogadać, jestem otwarty.

14

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Mq napisał/a:

Zainteresowanie jest bardzo małe, więc nie będę tego robił raczej w większych partiach

Zainteresowanie jest małe, bo cena wysoka, choć zdaję sobie sprawę, że wymagało to sporo pracy i za parę zł zysku zwyczajnie nie chce Ci się tego sprzedawać. Podobnie miałem ze swoimi "zegarkami" do ST.

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 4MB RAM, BLiTTER, Gotek HxC) + Digital Data Deicke HD64, SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)
Commodore A600 (KS 1.3/3.1, 2MB CHIP RAM, 4MB FAST RAM, CF 4GB, Gotek FF)

15

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Wstępnie zarezerwuj mi proszę jeden, ale:
1. nadal 100zł? ile przesyłka?
2. nie da się jednak zrobić jednocześnie usb i przełącznika?
3. to "c" się nie gryzie z driverami hdd?
4. z jakimi TOS-ami działa/nie działa?

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- Moja skrzynka "PW" jest pełna i nie mam czego usunąć. Kontakt przez "E-mail". Dzięki.

16

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

@_tzok_: cena jest kwestią względną, ale tak czy siak ten projekt nie jest jakoś szczególnie komercyjny. Kartridż powstał bo chciałem taki mieć i mam:-)
Bardziej wydaje mi się, że rzecz jest w tym, że Atari ST ma tylko garstkę entuzjastów, to jest na prawdę tylko kilka osób u nas. Wystarczy popatrzeć na nasze forum i porównać sobie częstotliwość postów w sekcji 8-bit i 16-bit. Nie wspomnę już o analogicznym porównaniu forów amigowych z atarowymi - ale nie o tym jest ten wątek:-)
Co do Twojego zegarka, to też nie sądzę, że kwestia ceny. Ja np. kupiłem sobie moduły do tego zaraz wtedy jak to opublikowałeś bo się podjarałem, a projekt jest fajny, tylko że nie miałem czasu tego nawet złożyć i leży w szufladzie.
Przyznam też, że w natłoku różnych rzeczy, którymi chcę się w ramach retrohobby zajmować jest tego wszystkiego tak dużo, że podjąłem sobie wewnętrzną decyzję, że bawię się przede wszystkim małym Atari, a resztę robię sobie sporadycznie w małych nakładach czasu/pracy.

@uicr0Bee:

1. Pogadajmy na PW:-)

2. Da się. Trzeba wlutować USB, a przełącznik gdzieś sobie umieścić po partyzancku.
Geneza tego kartridża tak w ogóle jest taka, że projektowałem tą płytkę jako pojedynczy kartridż pod kości 29C512. Gniazdo USB tam zaprojektowałem, bo chciałem w późniejszym czasie zrobić sobie interfejs ACSI-IDE-CF i miał brać sobie stamtąd zasilanie, a w kartridżu miał być umieszczony sterownik do tego interfejsu. Z kartridża miał startować driver do interfejsu HDD, a następnie bootować już dalej z karty CF. Plany te jednak mi się trochę pokrzyżowały, temat trochę zamarł, a kartridż zacząłem wykorzystywać w celach ogólnych - czyli do wrzucenia nań czegokolwiek.
Wracając do kości, można tam wsadzić 29C512. W trakcie jak już miałem gotowy projekt, to okazało się, że kości dwa razy większe 29F010 można kupić taniej niż 29C512, a są też łatwiej i szerzej dostępne. Ponieważ na płytce już nie było na nic miejsca, to udało mi się wcisnąć tylko rezystory podciągające na najstarsze linie adresowe i zworki lutowane obok, żeby zblokować 29F010 na wybraną połówkę, a z drugiej połowy pamięci zrezygnowałem świadomie.
Na gotowym już kartridżu okazało się, że skoro go wykorzystuję w innym celu niż pierwotnie zakładałem, to warto by dołożyć przełącznik i mieć dwa kartridże w jednym, a że nie korzystam jednak z tego USB, to wpadłem na pomysł, że w jego footprint można zamiast niego wlutować przełącznik, połączyć go kabelkiem z tą zworą lutowaną na najstarszych liniach adresowych 29F010 i mamy dwa kartridże w jednym.
I dlatego jest ta opcja "USB lub przełącznik", a nie "USB i przełącznik".
Rozwijając jeszcze temat: w podstawki tego kartridża można wsadzić również kości 29F020 i dołożyć kabelkami kolejny przełącznik, albo ostatecznie 29F040 i dołożyć jeszcze jeden przełącznik. Dwie najstarsze linie adresowe w podstawkach układów nie są z niczym połączone, po prostu wiszą w powietrzu, więc można to okablować i rozwijać w tą stronę. Jest tak dlatego, że w kościach 29C512 i 29F010 linie te są NC, więc po prostu zostawiłem je luzem.
Oczywiście na płytce nie ma miejsca na te wszystkie przełączniki, więc jest jak jest.

3. "c" się z niczym nie gryzie. W ST jest tak, że małe "c" i duże "C" to dwa niezależne napędy i ST widzi je zupełnie odrębnie. To jest taki jakby osobny mechanizm dla kartridży, który dodaje nam do ST dodatkowy napęd. Oczywiście napęd ten jest tylko do odczytu. Na takim napędzie kartridżowym można umieścić dowolne pliki i mieć do nich dostęp do odczytu, ale uruchamiać bezpośrednio z kartridża można tylko pliki wykonywalne programów jednoplikowych - nie można mieć programu, który ma dodatkowe biblioteki w osobnych plikach.

4. Działa pod każdym TOS-em, bo kartridż jest standardowym urządzeniem zaprojektowanym w ST od samego początku i później we wszystkich wersjach TOS-u na ST działa to tak samo, nie było żadnych zmian w tym zakresie.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-02-02 13:04:53)

17

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Dzięki za wyczerpujące, jak zwykle, wyjaśnienia.
Poszedł e-mail.

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- Moja skrzynka "PW" jest pełna i nie mam czego usunąć. Kontakt przez "E-mail". Dzięki.

18

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Jak masz jeszcze jakiś wolny zestaw to chętnie wezmę... przyda się na driver Putnika.

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 4MB RAM, BLiTTER, Gotek HxC) + Digital Data Deicke HD64, SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)
Commodore A600 (KS 1.3/3.1, 2MB CHIP RAM, 4MB FAST RAM, CF 4GB, Gotek FF)

19

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Mam jeden gotowy kartridżyk, uruchomiony, działający. Ma wlutowane gniazdo USB, z którego można zasilać zewnętrzny interfejs ACSI/CF. Ma podstawki wlutowane PLCC, tylko nie mam do niego kości pamięci, bo mi wszystkie wyszły. Jak chcesz, to mogę za 50zł sprzedać +12zł przesyłka. Musisz do tego mieć dowolne kości 29F010/020/040 czy tam jakiekolwiek odpowiedniki pasujące pinoutem.

20

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Ok, pasuje mi, kości to nie problem, coś się znajdzie. Przelew już idzie. Szczegóły wysyłki na PW.

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 4MB RAM, BLiTTER, Gotek HxC) + Digital Data Deicke HD64, SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)
Commodore A600 (KS 1.3/3.1, 2MB CHIP RAM, 4MB FAST RAM, CF 4GB, Gotek FF)

21

Odp: Uniwersalny kartridż flash do ST

Ok, pakuję:-)