26

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Równania są prawidłowe, ale dopiero po przestudiowaniu dokumentacji ACSI je zrozumiałem. Problem jest w jednej z następujących rzeczy:
- sygnał MONOST (opóźnione i zanegowane ACK) jest niezbyt sensownie generowany. Tak naprawdę wykorzystywane jest opóźnienie tego sygnału wprowadzane przez czas propagacji '221, a nie długość generowanego impulsu ustalana przez RC. Komentarz w pliku GAL mówi o 120ns, a dla 180pF i 750R jest to 95ns, właściwy czas jest uzyskiwany dla 1k, ale jak pisałem czas trwania tego impulsu jest bez znaczenia, byle był krótszy od !ACK.
- Zapis !ACK & MONOST zasadniczo też jest bez sensu, wystarczy MONOST, chyba że mogłaby zaistnieć sytuacja gdzie stałej długość sygnał MONOST nie kończy się przed wygaśnięciem !ACK.
- Zagadką pozostaje opóźnianie sygnałów IORD i IOWR, bez opóźnienia DRQA.
- W moim egzemplarzu nie ma różnicy czy używam sygnału MONOST czy nie... jego usunięcie z równań nie zmienia niczego.
- Muszę to sprawdzić ale wygląda jakby mylony bit (bo to są przestawione pojedyncze bity w bajcie) pochodzi z poprzedniego cyklu polecenia.

Mój egzemplarz działa prawidłowo zarówno z GALem 15ns, jak i 35ns. Najprostszym rozwiązaniem byłoby skłonienie Putnika by przepisał sterownik tak, aby tylko odczyt odbywał się w trybie DMA, natomiast zapis - w PIO. Niestety nie odpowiada na żadne wysyłane do niego maile, a na jego forum nie da się zarejestrować.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

27

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

bardzo ciekawa analiza _tzok_


Perę Putnika łapiesz na AA:
http://atariage.com/forums/user/31554-p … littleman/

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

28

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

_tzok_ napisał/a:

- Muszę to sprawdzić ale wygląda jakby mylony bit (bo to są przestawione pojedyncze bity w bajcie) pochodzi z poprzedniego cyklu polecenia.

Piszę z głowy, bo już nie mam tych testowanych plików, które były uszkodzone, ale wydaje mi się z tego co pamiętam, że było u mnie tak samo - właśnie tak jak piszesz.

_tzok_ napisał/a:

Mój egzemplarz działa prawidłowo zarówno z GALem 15ns, jak i 35ns.

Ale rozumiem, że masz na myśli tutaj tylko odczyt? Przy odczycie działa prawidłowo, natomiast przy zapisie występują błędy.
Przy swoich testach kopiowania dużych ilości danych i porównywania ich, potwierdziłem na 100% że błędy następują tylko i wyłącznie przy zapisie. Zrobiłem to w taki sposób, że kopiowałem dane pomiędzy kartą CF, a "dyskietką" w Goteku - to dało mi ostateczny 100% rezultat, że przy kopiowaniu z karty na Goteka zawsze było wszystko w porządku, natomiast przy kopiowaniu z Goteka na kartę CF występowały błędy.

_tzok_ napisał/a:

Najprostszym rozwiązaniem byłoby skłonienie Putnika by przepisał sterownik tak, aby tylko odczyt odbywał się w trybie DMA, natomiast zapis - w PIO. Niestety nie odpowiada na żadne wysyłane do niego maile, a na jego forum nie da się zarejestrować.

Niestety z Putnikiem rozmowa to jeden z najcięższych przypadków kontaktu międzyludzkiego z jakim spotkałem się w obrębie naszego hobby:-)
Bardzo długo go męczyłem żeby dał mi sterownik, który działa z tym interfejsem tylko w trybie PIO, bo twierdził, że ma taki sterownik. Chciałem sprawdzić, czy w trybie PIO będą jakieś błędy przy takiej samej konfiguracji sprzętowej. Nie doprosiłem się, jedeyne co uzyskałem, to przesłany mi dokładnie ten sam driver który jest na stronie, tylko pod inną nazwą, oraz innym razem przesłał mi też inny driver (ten, który wysłałem Ci na maila), ale on też działa identycznie, nie jest to driver w PIO. Za kolejnymi naciskaniami na driver, Putnik się już obraził, kazał mi lutować diody, uparł się, że driver jest na pewno dobry, i już nigdy nic więcej mi nie wysłał. Ostatecznie rozmowa z nim doszła do etapu, kiedy zaczął na wszystkich narzekać (podobnie jak w wielu wątkach na forach) i temat interfejsu się urwał... Ja się poddałem i przestałem korespondować z Putnikiem.

29

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

_tzok_ napisał/a:

.

Cześć, nieźle kombinujesz...
Widziałeś dokument Sandiska dla kart CF Ultra? Tam jest sporo o wymaganiach czasowych. Z Mq podejrzewaliśmy różności bo nie wiemy co PP powyrabiał w driverze. Może coś się dzieje po prostu za szybko i MULTIWORD DMA karty CF ma z tym problem i być może lekkie spowolnienie transmisji ustabilizowałoby komunikację bo zastanawiające jest to, że odczyty są OK a zapisy nie. Karty CF są oczywiście wolniejsze przy zapisie i to może powodować jakiś problem.

Link do dokumentu Sandiska - może znajdziesz jakiś ślad w timingach zapisu/odczytu?

https://datasheet.octopart.com/SDCFAA-0 … 773727.pdf

Tu zaś dokument GOODRAM kart CF gdzie też jest opisany tryb Multiword DMA (?!)

https://www.tme.eu/en/Document/7399b57d … ardSLC.pdf

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-03-08 20:30:07)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

30

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Przepisałem plik GALa z oznaczeniami zgodnymi z powszechni stosowanymi i w miarę sensownymi komentarzami (tak mi się wydaje):

Name     ACSICF05 ;
PartNo   00 ;
Date     2019-02-26 ;
Revision 01 ;
Designer TzOk ;
Company  None ;
Assembly None ;
Location None ;
Device   G16V8AS ;

/* *************** INPUT PINS *********************/
PIN  1    = A1                        ; /* From ACSI - cmd LOW, data HIGH  */
PIN  2    = CS                        ; /* From ACSI - active LOW          */ 
PIN  3    = RW                        ; /* From ACSI - write LOW, read HIGH*/ 
PIN  4    = ACK                       ; /* From ACSI - active LOW (~DMACK) */ 
PIN  5    = INTRQ                     ; /* From CF - active HIGH           */ 
PIN  6    = DMAON                     ; /* From DRIVER - active LOW        */ 
PIN  7    = DMARW                     ; /* From DRIVER - active LOW        */ 
PIN  8    = DMARQ                     ; /* From CF - active HIGH           */ 
PIN  9    = RESET                     ; /* From ACSI - active LOW          */
PIN 11    = ENABL                     ; /* From DRIVER - active HIGH       */ 
PIN 12    = DNACK                     ; /* Del'd ACK tw~85ns - active HIGH */

/* *************** OUTPUT PINS *********************/
PIN 13    = IRQA                      ; /* To ACSI via diode - active LOW  */ 
PIN 14    = DMACK                     ; /* To CF - buffered ACK            */
PIN 15    = DRQA                      ; /* To ACSI via diode - active LOW  */ 
PIN 16    = RESETF                    ; /* To CF - buffered RESET          */
PIN 17    = IORD                      ; /* To CF - active LOW              */ 
PIN 18    = IOWR                      ; /* To CF - active LOW              */ 
PIN 19    = LAC                       ; /* To '574 CK pin - active RISING  */ 

/* *************** BOOLEAN-EQUATIONS *********************/
                              
   LAC = !A1 & !CS & !RW & RESET ;        /* raising pulse for command latch */

   !IORD = A1 & !CS & RW & ENABL # !DMAON & ENABL & DMARQ & !ACK & DNACK & DMARW ;    /* READ # DMA_READ */
 
   !IOWR = A1 & !CS & !RW & ENABL # !DMAON & ENABL & DMARQ & !ACK & DNACK & !DMARW ;    /* WRITE # DMA_WRITE */

   !DRQA = DMARQ & DMACK & ENABL ;        /* off when ACK deactivates */
 
   !IRQA = INTRQ ;                /* invert for ACSI */

   DMACK = ACK ;                /* buffer for CF */

   RESETF = RESET ;                /* buffer for CF */

W którym trybie działa ta karta na driverze Putnika? DMA-MW 0? Jeśli tak to sygnały IORD i IOWR są stanowczo za krótkie - trwają ok 85ns, a powinny co najmniej 215ns.

W sumie ten dokument od GOOD-RAMa jest o wiele bardziej użyteczny, niestety opis nie do końca zgadza się z rysunkiem.

O wiele bardziej wyczerpująca dokumentacja: http://thiim.com/TradePoint141/ItemImag … 90917).pdf
https://produktinfo.conrad.com/datenbla … AL_150.pdf
...a tutaj całkiem inaczej, ale o wiele sensowniej: https://cpi-tec.jp/cpcf/pdf/CPCF_SI%e3%80%80TYPE.pdf

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-03-08 23:28:12)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

31

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Nie mam pojęcia w jakim trybie bo to powinno być "zaszyte" w danych drivera. A od PP nie dowiesz się niczego :/ Mi nie dawał i nie daje spokoju ten multiwibrator w schemacie.

Dzięki za dalsze dokumenty nt CF. Poczytam w wolnej chwili :)

Mimo tego, że inne karty posiadają tryb multiword dma - jednak nie działają prawidłowo (tak twierdzi PP a sam nie weryfikowałem tego bo nie mam jak)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

32

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Kombinuję z buforowaniem sygnałów, dwa wolne wyjścia wykorzystałem do buforowania sygnałów ACK (DMACK) i RESET dla karty CF, tak by nie było bezpośrednich połączeń między liniami ACSI i karty CF. Użycie zbuforowanego sygnału ACK dla generowania sygnałów IORD/IOWR powoduje, że pojawiają się zbyt późno, sygnałowi DRQA jest "wszystko jedno".

Jeden z powyższych dokumentów częściowo odpowiada na pytanie co robi tam ten multiwibrator - sygnały IOxx muszą być wystawione przez określony, czas... te 180ns z komentarza w oryginalnym pliku GAL Putnika (prawie) pasują do czasu wymaganego dla DMA-MW 0 (215ns)... tyle, że przy wartościach elementów RC jak na schemacie jest to 85ns, a nie 180ns. Co więcej, ten sygnał musi przestać być aktywny przed końcem transmisji danych.

Większość kart obsługuje tryby DMA-MW 3 i 4, driver Putnika wykorzystuje prawdopodobnie tryb 0 lub 1.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-03-08 23:45:38)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

33

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Przyszedł mi czytnik i mogę po ludzku pracować na laptopie z Win10 (widzi partycje na kartach Flash). Każdy 512 bajt jest powtórzeniem bajtu 510, to nie jest kwestia szumów... dokładnie każdy i bezbłędnie.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

34

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Obstawiałbym zatem błąd typu "off by one" w kodzie drivera ... gdzieś sprawdza licznik<512 i używa licznik-1 zamiast licznik

35

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Tak, sprawdziłem jeszcze u siebie, znalazłem kilka plików które porównywałem przy kopiowaniu i dokładnie idealnie też u mnie ten błąd tak wyglądał - 512 bajt jest powtórzeniem bajtu 510.

Ale uwaga: przy testach różnych kart pamięci, oraz różnych układów GAL miałem takie efekty, że gdyby posortować pary karta-GAL wg ich jakości-kompatybilności z interfejsem, to kolejno wyglądało to tak od sytuacji najlepszej do najgorszej:
1. W pełni sprawne działanie (u mnie to jedyna karta 2GB Ultra II i GAL 25ns)
2. Odczyt poprawny - problem z zapisem (512 bajt, ale nie każdy, tylko niektóre z nich) - to miałem na tej samej karcie i GAL-u co pkt.1, a przejście na punkt 1 uzyskałem po dodaniu diod schottky'ego
3. Odczyt poprawny - problem z zapisem (każdy 512 bajt, oraz niektóre inne bajty)
4. Odczyt poprawny - problem z zapisem (bardzo dużo uszkodzonych bajtów)
5. Problemy z odczytem - całkowity brak możliwości zapisu, po kilku uruchomieniach posypane partycje
6. Widoczne partycje - brak możliwości odczytu
7. Niewidoczne partycje

Karta najlepiej mi działa 2GB Ultra II - punkt 1-2
GAL-e o czasach propagacji poniżej 25ns to u mnie był punkt 5-7
Na kartach 1GB Ultra II oraz 4GB Ultra II miałem sytuacje od punktu 3 wzwyż. Na tych kartach też było bez zmian po dolutowaniu diod schottky.
Na kartach Ultra II 4GB (inne egzemplarze niż opisane powyżej, ale takie same karty) oraz na większych kartach (Ultra II 16GB) miałem sytuację z punktów 6-7.

36

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

_tzok_ napisał/a:

Przyszedł mi czytnik i mogę po ludzku pracować na laptopie z Win10 (widzi partycje na kartach Flash). Każdy 512 bajt jest powtórzeniem bajtu 510, to nie jest kwestia szumów... dokładnie każdy i bezbłędnie.

Masz 99,99% racji :) i tak jak BartoszP obstawiałbym obsługę DMA w kodzie drivera. Dlatego też Mq chciał wyciągnąć od PP inny sterownik ale się nie udało. Teraz trzeba by zdizassemblować sterownik, przeanalizować co i jak się dzieje no i może poprawić? Ten interface ma szansę działać prawidłowo...

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

37

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

PP pisał mi, że on w driverze i tak nie może nic poprawić w samej transmisji, bo on wywołuje tylko gotowe funkcje, a resztę ogarnia układ DMA w Atari i nie ma wpływu na to, żeby tam kombinować ze zmianami szybkości transmisji, czy innych jej parametrów. Nie wiem na ile to prawda, ale tak mi pisał.

38

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Dziwne te timingi... raz DMA jest synchronicznie z DMACK, a raz są przesunięte o 42ns... a to jest ten sam sygnał buforowany w GALu. W załączniku timingi zebrane przy kopiowaniu pliku z jednej partycji na drugą. Niestety mój analizator ma tylko 8 kanałów. Do otwarcia potrzebny program Saleae Logic.

Tak przy okazji - cóż za zaskoczenie - zobaczcie co ile taktów pojawia się sygnał DMARQ wstrzymujący transmisję... no jak obstawiacie?










Rozwiązanie zagadki:
https://obrazki.elektroda.pl/8450279700_1552173883_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-03-10 00:24:51)

Post's attachments

24 MHz, 24 M Samples [3].rar 48.35 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-03-09) 

IOWR_DMARQ.jpg 116.26 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-03-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

39

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

DMARQ to raczej żądanie tranmsmisji niż wstrzymanie. 512 bajtów to jest wielkość paczki danych, które przesyła DMA i tak powinno być moim zdaniem. Zastanawiam się o co może chodzić z tym przekłamywaniem bajtów na końcu "paczki". Bajt 510 w miejsce bajtu 512...Jakaś bzdura konstrukcyjna w samym DMA?

Czytałem opisy Exxos i wygląda na to, że wszyscy, włącznie z twórcą - poddają się w kwestii ACSI-CF. Mimo, że właściwości tego interfejsu są naprawdę niezłe.

Szkoda, że w zasadzie jedynym dokumentem, którym można się posiłkować jest

https://archive.org/details/ACSI_DMA_Guide_6-28-1991 gdzie jest kilka istotnych informacji związanych z obsługą DMA. Są też ostrzeżenia związane z podwójnym strobem i z FIFO.

Chyba, że znasz inne dokumenty na ten temat

Ostatnio edytowany przez tOri (2019-03-10 13:05:42)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

40

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Negacja DMARQ to żądanie przerwania transmisji.

If the Card cannot sustain continuous, minimum cycle time DMA transfers, it may negate DMARQ within the time specified from the start of a DMA transfer cycle to suspend the DMA transfers in progress and reassert the signal at a later time to continue the DMA operation.
(...)
This signal (DMACK) may be negated by the host to suspend the DMA transfer in progress.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

41

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

0K. Niedoczytane

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

42

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Mq napisał/a:

_tzok_, i to jest niestety dokładnie ten sam problem, który miałem w swoim interfejsie. Przypatrz się uważnie gdzie występują błędy. Jest pewna reguła: błędny bajt jest zawsze ostatnim bajtem z grupy 512 bajtów. Tak jest przy małej ilości błędów, przy dużej już są to różne bajty. Co ciekawe, u mnie te błędy były powtarzalne, czyli przy kilku próbach takiego kopiowania zawsze miałem powtarzalne te same błędy. Zwróć też uwagę jaki jest ten błędny bajt: u mnie zawsze był to bajt któryś obok tego właściwego, a nie losowy i też dało się zaobserwować regułę.
Wyglądało mi to, jak by błędy w transmisji pojawiały się zawsze na koniec sektora (512 bajtów). W dodatku ten błędny ostatni bajt był powtórzeniem któregoś sąsiedniego bajtu (już nie pamiętam którego dokładnie). Z tego powodu zastanawiałem się, czy nie jest to problem drivera, a nie sprzętu. Dlatego cisnąłem Putnika, sądząc, że może jest problem jakiś z driverem, bo przecież przy zakłóceniach błędy powinny mieć charakter losowy. Jednak Putnik upierał się, że to jest kwestia zakłóceń, a na koniec obraził się, że go nie chcę słuchać - jak to Putnik:-)
Szedłem więc dalej ścieżką którą mi wytyczył i trzymałem się tych zakłóceń. Poprawa sytuacji, lub jej pogorszenie następowało przy dobieraniu różnych kart CF, różnych GAL-i (najlepszy u mnie okazał się być 25ns, ale testowałem tylko szybsze, nie miałem takiego jak twój 35ns). Ostatecznie pomogło u mnie dobranie jedynej karty 2GB (ta Twoja dobrze rokuje, trzymał bym się jej), GAL-a 25ns (choć możliwe, że 35ns też jest  ok, nie sprawdzałem), oraz spróbuj wlutować te diody schotky tak jak Ci pisałem w mailu.

Czy przypadkiem nie będzie to problem opisany w tym dokumencie w sekcji C.2 Termination?

Post's attachments

d1153r18-ATA-ATAPI-4.pdf 986.16 kb, liczba pobrań: 11 (od 2019-03-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

43

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Bardzo ciekawa lektura, jednak nadal nie pasuje mi to powtórzenie trzeciego od końca (n-2) bajtu sektora na pozycji ostatniego bajtu.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-03-13 13:56:02)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

To powtórzenie może być problemem z synchronizacją zegara, która na początku przesyłania danych jest ok, a potem delikatnie dryfuje, tak że na ostatnim bajcie akurat komputer odczytuje dwa razy to samo.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

45

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Gdyby powtórzony był przedostatni bajt to bym jeszcze zrozumiał, ale powtórzony jest bajt przed przedostatni (n-2), poza tym transmisja jest synchroniczna (i równoległa).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

46

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Ale pamiętaj, że transmitujemy po 16 bitów, tylko w dwóch paczkach po 8. Dlatego w zasadzie jest to bajt przedostatni w stosunku do tego ostatniego, gdyby transmisję rozpatrywać w podziale na HI i LO.

47

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Dane nie są zatrzaskiwane w interfejsie, zatrzask przechowuje jedynie bajt sterujący.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

48

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Dzisiaj dołożyłem rezystory szeregowe zgodnie z w/w dokumentem... bez wpływu na występowanie błędu.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

49

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

Ja też dokładałem rezystory szeregowe. Robiłem to zarówno na wszystkich liniach portu ACSI jak i na wszystkich liniach IDE między interfejsem a przejściówką do karty CF. I również bez względu na kombinacje tych rezystorów nie było najmniejszej różnicy w występujących błędach transmisji.

50

Odp: ACSI-CF by PP/Mq

A bierzecie pod uwagę, że firmware karty CF może mieć bugi w trybie 8-bit, którego nikt nie używa? :)

Ja bym dla testu podłączył jakiś stary dysk 2.5".

Ostatnio edytowany przez sqward (2019-03-14 23:12:12)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.