Temat: Mega ST2 - jak zacząć?

Witam wszystkich forumowiczów! Właśnie zakupiłem Atari Mega ST2 z twardzielem Megafile30. Według zapewnień sprzedawcy sprzęt działa ale pomimo kilkukrotnych prób nie mogę go odpalić. Diody power się świecą ale ekran pozostaje czarny. W związku z tym mam parę pytań:
1. Do którego gniazda w twardym dysku mam podłączyć  komputer (harddisk out czy in)?
2. Czy baterie paluszki muszą być koniecznie obecne?
3. Czy kolejność włączania kompa i twardziela jest ważna? (poprzedni właściciel napisał, że jako pierwsze należy włączać monitor i twardy dysk a po ok. 20 sekundach komp)
4. Czy sama mega powinna odpalić?
5. Czy ma ktoś zeskanowaną lub zoceorowaną instrukcę obługi?

Pytania są na pewno banalne ale liczę na Waszą pomoc. Monitor jest dobry, działa z 1040ST. Zakładam, że atarka też nie jest popsuta.

2

Odp: Mega ST2 - jak zacząć?

Jak odpalisz kompa - nawet ze żle włączonym twardzielem - po chwili powinieneś ujrzeć ekran TOS-u (tzw. Desktop).
Jeżeli komp wyposażony jest w kartę graficzną - monitor podłącz do zwykłego wyjścia, a nie do karty (jak brak sterowników - to nie odpali, a tak może być przy źle podłączonym twardzielu)

Sikor umarł...

3

Odp: Mega ST2 - jak zacząć?

Jeśli SAMA Mega bez dysku daje czarny ekran to jest zepsuta.
Te baterie, o których piszesz to pewnie od zegara RTC.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Mega ST2 - jak zacząć?

No niestety własnie tak jest  :cry:   Ekran czarny i nawet nic nie zamryga. Jaki układ mógł ulec uszkodzeniu? Jeżeli wierzyć poprzedniemu właścicielowi, to uszkodzenie musiało nastąpić podczas transportu. Czy jest jakiś szczególnie wrażliwy układ? Naprawdę chciałbym reanimować tę atarkę. (wyprodukowana w 1984r. a jeszcze ma plombę gwarancyjną!)

5

Odp: Mega ST2 - jak zacząć?

Trudno powiedziec co moglo sie uszkodzic i co wazniejsze kiedy!
Moze to byc np. popsute wyjscie monitorowe albo tez cala plyta spalona.
Sprawdz tez czy stacja dyskow jest dobrze podlaczona (musisz niestety rozkrecic komputer). O ile dobrze pamietam to tez moze prowadzic do takich efektow jak opisujesz.

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

6

Odp: Mega ST2 - jak zacząć?

Hmm, a ja na początek podociskałbym wszystkie układy w podstawkach... Nie pamiętam jak w medze ST, ale sprawdź, czy przypadkiem pamięć nie jest na podstawkach. Zlokalizuj też TOS (w medze są to bodajże 2 EPROMy, w TT-ce 4, w zwykłym ST i STE 1) na podstawkach - wyciągnij je delikatnie i wciśnij z powrotem - czasem tam pojawiają się niestyki. Jak masz dostęp do programatora - to spróbuj je zczytać - może się coś podkasowało? A image TOSu znajdziesz w necie.
Powodzenia!!!

Sikor umarł...