1

Temat: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Witajcie,
Mam taką jedną krnąbrną płytę od 65XE, z którą jest dziwny problem. Mianowicie nie działają klawisze START, OPTION i HELP. Poza tym felerem wszystko jest ok, działają wszystkie pozostałe klawisze.
RESET działa. Po resecie normalne pyrkanie w poszukiwaniu urządzenia.
Po podłączeniu SIDE i wczytaniu czegokolwiek wszystko cacy, gra muzyka etc., obraz ok, poza tym, że ww. klawisze nie działają.
Nie jest to problem folii/klawiatury - testowałem z dwiema, a tę od tego konkretnego kompa obdzwoniłem miernikiem i wszystko jest cacy. Na drugiej, również sprawnej, ten sam objaw.
Testowałem na czterech sprawnych MMU i czterech sprawnych OS-ach.
Pamięć sprawna. Komputer niemodyfikowany, poza podstawkami pod MMU i OS-a.
Gdzie szukać przyczyn głupiego zachowania? GTIA?
Nie bardzo lubię szukać problemu w ciemno, zakładając wszędzie podstawki i podmieniając kości.
Any help?

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

2

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

A gniazdo klawiatury sprawdzałeś?

Sikor umarł...

3

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Sprawdź najpierw przy gnieździe klawiatury czy wszystko działa, zewrzyj kolejno pin3 z pinem 21 (Start) pin23 (Option) oraz pin6 z pinem 4 (Help). Sygnały dla Start, Select, Option generuje GTIA, sprawdź rezystory R134 DO R136 ale dziwne jest to że nie działa także HELP ponieważ ten sygnał generuje POKEY, sprawdzić należy także U24 oraz U25 (4051) oraz rezystory które są z tymi układami połączone. RESET działa ponieważ tym zajmuje się osobny układ NE555.

Ostatnio edytowany przez _kriss_ (2019-12-10 22:28:07)

4

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

A klawisz SELECT działa?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

5

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Tak, SELECT działa.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

6

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Klawisze Start i Option sprawdź tak jak napisał _kriss_, ewentualnie sprawdź samo gniazdo klawiatury czy nie ma tam blaszek pogiętych, albo zaśniedziałych, czy nie ma połamanych pinów pod spodem, albo lutów pękniętych, ewentualnie po kolei aż do GTIA wg schematu czy są przejścia.
Klawisz Help tak samo sprawdź, ale tu jeszcze dopowiem, żebyś sprawdził czy działają wszystkie wymienione poniżej klawisze, bo Help jest na przecięciu dwóch linii, na których są tez te klawisze:
- pierwsza linia: J H Spacja
- druga linia: B V C X Z Shift
Jeśli wszystkie te powyższe klawisze działają, a Help mimo tego nie działa, to elektronika jest sprawna, gniazdo klawiatury też, a na 100% folia klawiatury jest walnięta.

7

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Wszystkie pozostałe klawisze działają. Folię tak jak pisałem, sprawdzałem i wszędzie jest kontakt.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

8

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

No tak, ale nie ma możliwości takiego czary-mary, żeby przy sprawnej folii nie działał Help, a działały pozostałe klawisze, które wymieniłem.
Co to znaczy że jest kontakt? Folie klawiatur w Atari mają to do siebie, że ścieżki od nowości przedstawiają pewną małą rezystancję. Z czasem ścieżki oksydują i ta rezystancja wzrasta. W pewnym momencie jest zbyt wysoka i przestaje działać. Większość uszkodzeń folii polega właśnie na tym, a nie na tym, że fizycznie folia jest popękana.
Sprawdź łącząc piny w gnieździe tak jak napisał _kriss_ i jeżeli wtedy zadziała Help, to wina jest folii i tyle.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-12-11 08:41:19)

9

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Sprawdziłem miernikiem przejścia od części wchodzącej w złącze klawiatury aż do konkretnych klawiszy.
Sprawdzę wieczorem gniazdo, może to jakiś trop.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

10

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Ale zrozum, że "przejścia" potocznie rozumiemy jako zerową rezystancję, a takowa nawet w nowej folii klawiatury nie występuje. Pomierz sobie rezystancję na tej samej ścieżce (obojętnie której) klawiatury w różnych miejscach (na różnej długości) i zobaczysz, że im większą długość ścieżki bierzesz, tym rezystancja robi się większa. Może być tak (nie pamiętam ścieżek), że do Help-a jest najdalsza droga i tam już rezystancja jest na tyle duża, że nie pozwala elektronice poprawnie zinterpretować takiego "przejścia".

11

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Jasne. Rozumiem. Ale tak jak napisałem na wstępie, SPRAWNA klawiatura z tą płytą daje taki sam objaw.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

12

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

No ok, wszystko co piszę, to próba pomocy i zgromadzenia jak największej ilości różnych rzeczy, które możesz sprawdzić, ale oczywiście na odległość tego nie da się sprawdzić, to nadal Ty naprawiasz to Atari, my tylko podpowiadamy, żeby pomóc:-)
Wyciągnij z tych napisanych rzeczy co uznasz za stosowne i posprawdzaj co się da, to może będziemy po prostu wiedzieli coś więcej i albo już sobie poradzisz, albo natrafisz na jakiś trop, który pomoże.

13

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Ja wiem i bardzo dziękuję za każdy trop - zacznę od sprawdzenia i ewentualnej wymiany gniazda, jeśli okaże się uszkodzone. :) Podzielę się efektami oczywiście.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

14

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Spoko, pisz jak sprawdzisz, mogłeś tez coś przeoczyć po prostu, a nasze podpowiedzi może spowodują, że jak jeszcze raz sprawdzisz, to się okaże jakiś prosty i oczywisty sposób rozwiązania. Daj znać jak już pogrzebiesz znowu w sprzęcie.

15

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Jedna niewiadoma wyeliminowana, klawiatura działa poprawnie na innym komputerze. Lecę dalej :)
A, z komputerem nie bardzo chce współpracować Ultimate. Zakładam podstawki pod proca i GTIA i zobaczymy.

Ostatnio edytowany przez Drakon (2019-12-11 17:12:37)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

16

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Klawisze Select, Start i Option są obsługiwane w inny sposób niż reszta klawiatury i sterują dedykowanymi liniami, obsługiwanymi przez układ GTIA. Linie te są aktywne poziomem niskim... są to linie S0..S2 (piny 12..14). Możesz je zwierać do masy przez rezystor 470 R bezpośrednio przy układzie i zobaczyć czy linie te GTIA działają (ew. podstawić sprawny układ GTIA).

Gniazdo możesz sprawdzić w bardzo prosty sposób - wciskasz te klawisze i patrzysz czy na R134..R136 od strony klawiatury pojawia się masa.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-12-11 19:56:06)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

17

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

@_tzok_: sprawdziłem gniazdo w sposób opisany przez Ciebie i okazało się... że winą było jednak gniazdo klawiatury. Najciemniej pod latarnią. Ale przynajmniej GTIA i CPU mam zapodstawkowane ;)
Teraz trzeba sprawdzić, czemu Ultimate odmawia współpracy ;) Obstawiam CPU.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Pomimo serwisowania sprzętów od kilku lat, człowiek czasem uparcie pomija najprostsze przyczyny...

https://i.ibb.co/VDQ7mV1/IMG-20191211-214117.jpg

Ostatnio edytowany przez Drakon (2019-12-12 08:43:29)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

18

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Co znaczy "odmawia współpracy"?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Generuje mi komunikat jak na ekranie ;)

https://i.ibb.co/xzSydGQ/Bez-nazwy-1.jpg

A tak na poważnie, raz bordowy, raz szary ekran, odpala 2/10 razy. Ale to może być wina taśmy do MMU od Lotharka, bo przyszła w dość dziwnym stanie. Wczoraj przyszła nowa i sprawdzę wieczorem. To raczej to.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

20

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Masz wirusa, bo tekst jest nie po polsku.

21

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Jesteś jasnowidzem. W domu panuje grypa żołądkowa...

Ostatnio edytowany przez Drakon (2019-12-12 12:28:18)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

22

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Oblałem się ze śmiechu kawą :-)

23

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

U1MB niestety uparcie odmawia współpracy z tą płytą. Czasem normalnie zabootuje, wyświetli komunikaty SDX, ale po chwili się sypie. Po wejściu do menu, co czasem się udaje, jest coś takiego, jak na obrazku, najczęściej dopiero po chwili. Menu wygląda normalnie, by po kilku-kilkunastu sekundach się wykrzaczyć. Ultimate działa poprawnie na innej płycie. Po włączeniu komputera najczęściej czarny ekran z takim patternem jak na ostatnim zdjęciu (mam nadzieję, że coś widać). Komputer bez U1MB zachowuje się nadzwyczaj normalnie i działa poprawnie z SIDE2.
Ktoś ma jakieś pomysły? Podmieniałem procesor i GTIA, bez efektu...

https://i.ibb.co/G2rsKpK/01.jpg

https://i.ibb.co/gg13vgD/02.jpg

https://i.ibb.co/9ZpPTwG/03.jpg

https://i.ibb.co/PhfBH6w/04.jpg

https://i.ibb.co/zb5BQnw/05.jpg

https://i.ibb.co/Xt9V4Zb/06.jpg

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

24

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

Newralgiczne sygnały pobrane bezpośrednio z nóżek Sally?  Niedawno był wątek,  w którym Autor pisał,  gdzie się podłączyć. To jest 65XE bez ECI?

25

Odp: Głupi problem -> nie działa START, OPTION, HELP

65 XE bez ECI. Sygnały bezpośrednio z procesora. Montowałem Ultimate wielokrotnie bez podobnych problemów, niestety nie pamiętam wszystkich wersji płyt, w których wstawiałem. Zawsze lutowałem do Sally.

Ostatnio edytowany przez Drakon (2019-12-12 23:14:14)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com