1

Temat: SIO2SD Manipulator

Wydłubałem sobie program do obsługi SIO2SD, jako aplikacja obsługiwana za pomocą menu. Pomysł wziął się z tego, że nigdy nie mogłem zapamiętać klawiszologii do konfiguratora napisanego przez Pajero, a czasem nie chce się klikać w klawisze w samym urządzeniu.

Manipulator (nazwa wstępna) nie ma tylu możliwości, co wspomniany wcześniej konfigurator, ale spełnia moje założenia dla takiego programu i - mam nadzieję - obsługuje się go łatwiej, nie potrzeba instrukcji :)

Poproszę o przetestowanie i wyłapanie ewentualnych błędów. Obraz zawiera automatycznie uruchamiający się program z dysku w pojedynczej gęstości w formacie MyDOS.

Post's attachments

sio2sdman.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 35 (od 2019-10-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: SIO2SD Manipulator

Dzięki za pierwsze uwagi. Aktualna wersja to 0.3.

Poprawiono:

- lista plików na karcie nie zawsze była wyświetlana od początku,
- szybsze montowanie plików.

Dodano:

- odmontowywanie plików (ustawia dany napęd jako wyłączony).
- wielkość liter we wpisywanych nazwach plików do montowania nie ma znaczenia.

Proszę o pobranie pliku z tego posta.

Post's attachments

sio2sdman03.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 24 (od 2019-10-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: SIO2SD Manipulator

SIO2SD Miąchadełko :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: SIO2SD Manipulator

Kolejne poprawki:

- wykrywanie device ID urządzenia przy starcie,
- zdarzało się, że napędy nie były montowane od razu po uruchomieniu programu.
- poprawki w komunikatach.

Post's attachments

sio2sdman04a.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 18 (od 2019-10-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: SIO2SD Manipulator

Nowości w wersji 0.5:

- szybkie montowanie plików do napędów poprzez naciśnięcie klawiszy 1-8
- podczas montowania plików można podać maskę np. żeby zamontować plik:

  "Special Forces - Operation Blood II (1993)(Mirage)(PL)[h Clever People][m light gun Homesoft].atr"

  wpisujemy Special*

- można się od razu zbootować klawiszem "B"

Oczywiście program działa również jako "Konfigurator" po wrzuceniu do głównego katalogu karty SD i zmianie nazwy pliku sio2sdman.xex na sio2sd.xex

Post's attachments

sio2sdman05.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 27 (od 2019-10-04) 

sio2sdman05.xex 11.91 kb, liczba pobrań: 34 (od 2019-10-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: SIO2SD Manipulator

Nowości w wersji 0.6a:

- inicjalizowanie nowo tworzonych plików ATR.

Okazało się bowiem, że SIO2SD tworzy pliki o długości 0 bajtów, które pod podmontowaniu nie dają się sformatować pod SDX - Drive not respond w programie formatującym (aczkolwiek np. MyDOS nie zgłasza obiekcji). W związku z powyższym po stworzeniu nowego ATR SIOSD Manipulator grzecznie pyta, czy zainicjalizować taki plik, dając możliwość wybrania kilku najpopularniejszych gęstości.

Oczywiście należy później taki obraz sformatować za pomocą dowolnego DOS.

Post's attachments

sio2sdman06a.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 12 (od 2020-02-01) 

sio2sdman06a.xex 13.9 kb, liczba pobrań: 17 (od 2020-02-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: SIO2SD Manipulator

jakoś przeoczyłem, a to widzę dobra rzecz jest ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: SIO2SD Manipulator

Pytanie - dlaczego atr'y można montować tylko do D8:?

Jeśli np. chciałem wskazać jakiegoś ATR a się rozmyśliłem, to wyjście na ESC byłoby zbawieniem ;)

Jeśli np. wyświetliłem katalog z karty, to czy zawsze musi nastąpić powrót do menu, bo jeśli już się zapamięta klawiszologię, to jest to totalnie zbędne i przeszkadza.

Miło natomiast, że dane lecą na E:, bo przynajmniej na VBXE/XEP80 działa.

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-02-01 20:25:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: SIO2SD Manipulator

Pin napisał/a:

Pytanie - dlaczego atr'y można montować tylko do D8:?

Bo taką przyjąłem konwencję, klawisze 1-8 montują, z SHIFT - odmontowują. Być może *kiedyś* dorobię zbieranie z linii poleceń, to nie będzie takiego ograniczenia.

Pin napisał/a:

Jeśli np. chciałem wskazać jakiegoś ATR a się rozmyśliłem, to wyjście na ESC byłoby zbawieniem

Tzn. podczas wyświetlania bieżącego katalogu karty SD? Jeśli tak, to dopiszę do TODO.

Pin napisał/a:

Jeśli np. wyświetliłem katalog z karty, to czy zawsze musi nastąpić powrót do menu, bo jeśli już się zapamięta klawiszologię, to jest to totalnie zbędne i przeszkadza.

Tak, musi - tego nie zamierzam zmieniać. Nie wszyscy zapamiętują klawiszologię (np. ja), a to właśnie był jeden z głównych powodów, dla których napisałem.se swój program. Bo nie mogłem zapamiętać wszystkich komend z - skądinąd świetnego - konfiguratora Pajero.

Dzięki za testy. I bardzo się cieszę, że działa u Pinokia, bo jeśli u niego działa, to będzie działać nawet na zepsutym Atari, nie podłączonym do gniazdka :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: SIO2SD Manipulator

... ale ja to bez prądu sprawdzałem ...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: SIO2SD Manipulator

Pin napisał/a:

Jeśli np. chciałem wskazać jakiegoś ATR a się rozmyśliłem, to wyjście na ESC byłoby zbawieniem

Wersja 0.6b.

Dodana możliwość wyjścia z listowania plików za pomocą ESC.

Post's attachments

sio2sdman06b.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 26 (od 2020-02-02) 

sio2sdman06b.xex 14 kb, liczba pobrań: 29 (od 2020-02-02) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: SIO2SD Manipulator

Wersja 0.6c

Występował błąd w przechodzeniu do katalogów "niżej" jeśli ich nazwa nie składała się wyłącznie z wielkich liter.

Dzięki dla perinoida za zgłoszenie.

Post's attachments

sio2sdman06c.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 8 (od 2020-02-24) 

sio2sdman06c.xex 14 kb, liczba pobrań: 8 (od 2020-02-24) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: SIO2SD Manipulator

Wersja 0.7

Nowa opcja pozwalająca na zapis mapowań dla stacji 1-8 i ich szybkie przywrócenie:

Save drive mappings to file / Enter drive mappings from file.

Przydaje się kiedy chcemy sobie odtworzyć środowisko do pracy, czy zabawy. Pliki z zestawami zapisywane są w aktualnym katalogu / dysku wskazywanym przez D:

Post's attachments

sio2sdman07.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 12 (od 2020-02-27) 

sio2sdman07.xex 16.46 kb, liczba pobrań: 11 (od 2020-02-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: SIO2SD Manipulator

Jeszcze nie testowałem tego programu, więc nie wiem czy ustawienie Basic-a i Turbo jest dostępne z jego poziomu, czy występuje to samo "zjawisko" o którym pisałem tu: www.atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=2289&page=1#Item_40 (i powyżej - post 38) - co drugi reset jest Turbo i za każdym resetem trzeba trzymać Option (lub nie)? Jeżeli ten program sam ustawia Turbo i ew. Basic to świetnie, a jeżeli nie to byłoby super gdyby jakoś to obsługiwał - umożliwiał ustawienie, pokazywał status lub chociaż wyświetlał jasny komunikat. (Tak wiem można Turbo wyłączyć i pewnie nie będzie się przełączało.) Przepraszam jeżeli już jest to zaimplementowane.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-02-28 23:42:28)

15

Odp: SIO2SD Manipulator

Nie rozumiem z Twoich postów za bardzo w czym jest problem. BASIC mojemu programowi nie przeszkadza, a za jego włączenie, czy wyłączenie powinien według mnie odpowiadać użytkownik, tak samo jak w przypadku turbo. Program sam z siebie niczego nie wyłącza, ani nie włącza.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: SIO2SD Manipulator

@Dely, chodzi o to o czym ci pisałem. Mianowicie o te opcje konfiguracyjne które twój konfigurator ustawia. Oprócz tych które są dostępne, SIO2SD ma jeszcze inne, które zwykle ustawia się z poziomu urządzenia (2x Shift i dalej). W twoim manipulatorze "brakuje" ustawienia, kiedy ma się automatycznie uruchamiać konfigurator - może być "startup+shift" (to jest to co ustawiasz domyślnie) i "every startup" (to jest to o co chodzi @QTZ). I nie ma możliwości włączenia/wyłączenia na stałe "top drive mode" - twój konfigurator to wyłącza i nie pozwala włączyć (i to też jest to o co chodzi @QTZ).

Mi się w twoim sofcie podoba to, że można go uruchomić i wrócić do DOS-u bez rebootu, czego nie da się uzyskać na klasycznym konfiguratorze. Natomiast standardowo, dodawanie opcji powoduje, że mimo wszystko klawiszologia rośnie - na szczęście jest czytelna i można się łatwo połapać :-D

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: SIO2SD Manipulator

perinoid napisał/a:

W twoim manipulatorze "brakuje" ustawienia, kiedy ma się automatycznie uruchamiać konfigurator - może być "startup+shift"

Dogadaliśmy się :) To ustawienie nie jest dostępne w API (albo nie ma go w dokumentacji).

perinoid napisał/a:

I nie ma możliwości włączenia/wyłączenia na stałe "top drive mode" - twój konfigurator to wyłącza i nie pozwala włączyć (i to też jest to o co chodzi @QTZ).

Jest możliwe w konfiguracji urządzenia -> 7bit turbo speed.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: SIO2SD Manipulator

Jedną sprawą jest Basic, drugą turbo, ale ponieważ przy turbo jest komunikat o Option, a turbo uruchamia się co drugi reset, to jest to mylące i wiele osób to dezorientuje. Jest to cecha urządzenia. Jeżeli masz możliwość odczytania wewnętrznej pamięci SIO2SD to możesz odnaleźć gdzie to się zapisuje (status czy pojawi się zapytanie o turbo czy nie). Być może jest to nieudokumentowane, ale przypuszczam, że łatwo można to znaleźć. Potestuję i sprawdzę "7bit turbo speed".

Edit:

Uruchomiłem.

Tak jak przypuszczałem Turbo się przełącza. To znaczy jak włączamy Manipulator z Turbo to po naciśnięciu B nie ma Turbo (wraz z B trzeba trzymać Option dla uruchamianego programu), a jak uruchomimy Manipulator bez Turbo to po naciśnięciu B jest Turbo :) (przy Manipulatorze w wersji xex Option [Basic] nie ma znaczenia, atr-a jeszcze nie testowałem).

Ten komunikat "wbudowany" w firmware SIO2SD jak pisałem jest nieco mylący:
"SIO2SD TURBO [OPTION+] START OR SELECT"
czyli trzeba trzymając OPTION (jak potrzeba wyłączyć Basic) nacisnąć START lub SELECT aby włączyć Turbo, ale można też trzymając OPTION wcisnąć RESET - wtedy jest BEZ TURBO.
Więc brakuje opisu: "SIO2SD NORMAL SPEED [OPTION+] RESET".

Myląca jest też szczególnie sytuacja gdy już coś wczytamy Z TURBO i naciśniemy RESET który spowoduje RESTART (zimny start), wtedy nie pojawi się ten komunikat, czyli nie możemy włączyć Turbo, ale nie mamy też przypomnienia o ewentualnej konieczności przytrzymania OPTION. Tak się dzieje co drugi reset.

(Zauważyłem też, że w SIO2SD dzieje się tak tylko wtedy gdy podmontowany jest plik (D1:) do uruchomienia. Gdy nie ma dyskietki nigdy nie ma pytania o Turbo.)

Czyli jeżeli włączając manipulator naciśniemy START lub SELECT (Turbo) to program wczyta się szybciej (działa chyba z taką samą prędkością?), ale po wybraniu B nie pojawi się "menu" turbo, a podmontowany program (atr) uruchomi się z BASIC-iem.

Czyli Manipulator na swoje potrzeby chyba włącza Turbo, ale nie przełącza pojawienia się menu Turbo dla użytkownika, nie ma też opcji ustawienia Turbo (i Basic-a) przed wybraniem opcji B.

Także przy B powinien być opis typu "[OPTION+] B". Lub powinno być wymuszone pojawienie się menu Turbo - czyli przełączony znacznik który przełącza SIO2SD.

Edit2: Tylko gdy jest włączone Turbo w SIO2SD, w przeciwnym razie "[OPTION+] B".

Prawdopodobnie znacznik wyświetlenia menu Turbo jest zapisywany w pamięci RAM SIO2SD - odłączałem SIO2SD w czasie działania Atari i po ponownym podłączeniu zawsze pojawia się menu Turbo.

Co do samego Manipulatora to jest dość niewygodny - mam nadzieję to się jeszcze zmieni :) Pierwsze co bym zmienił to wyświetlanie bieżącego ustawienia przy wprowadzanych zmianach.
Mogłoby to wyglądać np tak, że domyślne ustawienie (bieżące) byłoby wyświetlane w nawiasie kwadratowym np.: "[$6]" a nazwa pliku w osobnej linii też z "[]" lub bez (dla zaoszczędzenia miejsca).
Po naciśnięciu RETURN bez wpisywania nowej wartości zaakceptowanie dotychczasowego ustawienia bez zmian.

Brak możliwości wyjścia z trybu wpisywania opcji lub nazwy pliku - program szuka nazwy pliku składającej się ze znaków 0 ("serduszek").

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-02-29 22:09:39)

19

Odp: SIO2SD Manipulator

To "wyłączanie" turbo brało się z tego, że w wersji 3.1 zmienił się układ ramki konfiguracyjnej, o czym nie ma słowa w dokumentacji.

Dzięki pomocy wybranych przeze mnie ochotników metodą prób i błędów sprawdziliśmy, co jest zapisane w konfiguracji i wyszło, że zmieniło się kilka bajtów pomiędzy wersjami 3.0 i 3.1, przez co użytkownicy firmware 3.1 mogli niechcący zmienić nie to, co trzeba (na szczęście nie były to krytyczne zmiany).

Nowa wersja potrafi dostosować się do rozpoznanej wersji firmware i poprawnie obsługiwać konfiguracje w zależności od wsadu.

Poza tym poprawiłem kilka znalezionych przez testerów błędów. Proszę o dodatkowe testy. Jeśli nic nikt nie znajdzie niepokojącego, to będzie to wersja finalna.

QTZ napisał/a:

Ten komunikat "wbudowany" w firmware SIO2SD jak pisałem jest nieco mylący:

To już niestety nie do mnie. Skontaktuj się z Jakubem, jeśli możesz.

Pierwsze co bym zmienił to wyświetlanie bieżącego ustawienia przy wprowadzanych zmianach.

Bieżącą konfigurację można sobie wyświetlić z menu.

Nie chcę wprowadzać miliona kolejnych funkcji i opisów, które można uzyskać inaczej, ponieważ i tak już z pchełki program rozrósł się do 17 KB.

Post's attachments

sio2sdman08rc.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 6 (od 2020-02-29) 

sio2sdman08rc.xex 17.06 kb, liczba pobrań: 7 (od 2020-02-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: SIO2SD Manipulator

Co do SIO2SD nigdy nie miałem innej wersji urządzenia ani firmware-u, więc to nie kwestia starszego configu zapisywanego na SD. Zresztą jak pisałem wygląda na to, że to wartość zapisywana w RAM SIO2SD. Więc może wewnętrznie firmware trafia w coś innego co się przełącza, ale co to mogłoby być? Po co Turbo miałoby sprawdzać coś w pamięci przed wyświetleniem? Powinno czytać config zapisany we flashu - chyba, że po uruchomieniu tworzy kopię w RAM SIO2SD i tam czyta nie to co trzeba? Ja miałem takie podejrzenie, że o Turbo SIO2SD miało pytać raz na początku, a potem już nie, ale wygląda na to że to działa nieprawidłowo. Lepiej gdyby pytało zawsze, ale skoro jest jak jest to Manipulator mógłby wymuszać wyświetlenie Turbo przy pierwszym zimnym starcie "B". (Obecnej wersji Manipulatora jeszcze nie sprawdziłem). Co do zmian w SIO2SD to nawet nie liczyłem na to, że coś zmienisz. Nie sądzę też żeby Jakub cokolwiek jeszcze zmienił, rozmawiałem o tym kiedyś z Kubą Husakiem i podobno nie ma już miejsca na "dopiski". Napisałem o tym żeby zobrazować problem, który być może da się obejść dla pierwszego restartu z poziomu Manipulatora. Jeżeli masz dostęp do pamięci RAM SIO2SD to mógłbyś zrobić tak, żeby Manipulator w przypadku gdy Turbo jest aktywne wymuszał jego "wyświetlenie".

Ustawienia można wyświetlić, ale przy wpisywaniu ich nie widzimy. A jak chcę zmienić jeden parametr to muszę wpisywać wszystkie wartości. Poza tym nie ma wszystkich ustawień, o czym pisał Perinoid.

Co do SIO2SD to może napiszę jeszcze raz w tej sprawie do Kuby Husaka, ale blado to widzę, a gdyby nawet wyszła poprawka to trzeba będzie jeszcze przekonać wszystkich żeby zrobili update...

Edit:

Sprawdziłem. Chyba nic o czym pisałem się nie zmieniło, a nawet nr wersji został ten sam ;) A przydałoby się chociaż pomijanie wpisywania danego parametru / nazwy poprzez RETURN (i użycie dotychczasowego / dotychczasowej nazwy). Tym razem wybrałem wersję w ATR - zapisałem plik jako SIO2SD.XEX (rozszerzenie XEX jak dla "Konfiguratora Konfiguratorów" - do autostartu z SHIFT-em SIO2SD). Teraz opcja "Q" nie wyświetla ponownie menu (restart? - co było użyteczne - np. do sprawdzenia wersji), ale również nie wychodzi do DOS-u z tego ATR-a - program próbuje boot-ować D1:, gdzie akurat nie miałem niczego podmontowanego (z xex-em też nie działa) i tak w pętli. Nie pamiętam jak to jest z "konfiguratorem konfiguratorów" - czy da się wyjść do DOS-u na tamtej dyskietce i uruchomić inny program czy nie (sprawdzę). Jednak gdyby do Manipulatora również był dołączony selektor można by było dograć razem z nim Configurator by Pajero (nawet kilka wersji, czy inne narzędzia) i wybierać który program ma się uruchomić (dyskietka z konfiguratorami wymaga niestety wyłączonego Basic-a, więc fajne by było nowe narzędzie pozbawione tej wady lub poprawiona wersja Boot Loader-a by TEBE).

Edit2:
Po wyjściu z Configuratora do DOS-a (Control+X) pojawił się Boot Loader by TEBE z dyskietki Konfiguratora, ale z zawartością dyskietki podmontowanej pod D1:! Czyli da się wyjść do DOS-a na dyskietce podmontowanej jako Konfigurator, ale jak widać narzędzia też powinny się do niej odwoływać, a nie do D1:.

Co jeszcze zauważyłem to to, że gdy się wczyta Manipulator z Turbo to również po użyciu opcji Q transmisja pozostaje w Turbo, a jeżeli bez Turbo to opcja Q też działa bez Turbo.

W załączniku dyskietka z Boot Laderem by TEBE, programami Pajero (Sio2SDBootLoaderCfgTools.atr), poprawioną wersją Configuratora i Manipulatorem 0.8rc.

Edit3:
Ta dyskietka uruchamia się tylko z wyłączonym Basic-iem i bez Turbo, czyli przy standardowych ustawieniach SIO2SD - włączamy Atari z wciśniętym Shift-em w SIO2SD, a następnie (przy komunikacie Turbo) przytrzymując Option naciskamy Reset.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-01 05:06:31)

Post's attachments

SIO2SD.XEX 130.02 kb, liczba pobrań: 6 (od 2020-03-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

21

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

Napisałem o tym żeby zobrazować problem, który być może da się obejść dla pierwszego restartu z poziomu Manipulatora. Jeżeli masz dostęp do pamięci RAM SIO2SD to mógłbyś zrobić tak, żeby Manipulator w przypadku gdy Turbo jest aktywne wymuszał jego "wyświetlenie".

Nie, nie da się. To nie jest problem związany z aplikacją do obsługi, tylko z samym firmware urządzenia. Należy pisać do autora.

QTZ napisał/a:

Ustawienia można wyświetlić, ale przy wpisywaniu ich nie widzimy. A jak chcę zmienić jeden parametr to muszę wpisywać wszystkie wartości.

I to się nie zmieni, jak już pisałem wyżej. Chyba, że wymyślę, jak to zrobić w ten sposób, żeby binarka nie urosła.

QTZ napisał/a:

Poza tym nie ma wszystkich ustawień, o czym pisał Perinoid.

Jest dostęp do wszystkiego, co umożliwia API, jeśli czegoś nie ma, to znaczy, że autor nie udostępnił możliwości zmiany tego z poziomu Atari.

QTZ napisał/a:

Tym razem wybrałem wersję w ATR - zapisałem plik jako SIO2SD.XEX (rozszerzenie XEX jak dla "Konfiguratora Konfiguratorów" - do autostartu z SHIFT-em SIO2SD). Teraz opcja "Q" nie wyświetla ponownie menu (restart? - co było użyteczne - np. do sprawdzenia wersji), ale również nie wychodzi do DOS-u z tego ATR-a - program próbuje boot-ować D1:

Wersja w ATR jest identyczna, jak osobna. To ten sam plik, tylko chciałem oszczędzić ludziom samodzielnego wypakowania. Jeśli startujesz S2SMana jako konfigurator, to Q nie wyświetli żadnego menu, ani nie wyjdzie do DOS, bo go nie ma w pamięci. Skąd niby miałby być? Tak było zawsze.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: SIO2SD Manipulator

Okazało się, że dodanie informacji o obecnych wartościach konfiguracji, to tylko 500 bajtów. Proszę o przetestowanie obecnej wersji.

Post's attachments

sio2sdman08rc2.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 11 (od 2020-03-01) 

sio2sdman08rc2.xex 17.66 kb, liczba pobrań: 11 (od 2020-03-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

23

Odp: SIO2SD Manipulator

Jest OK. Rewelacją by było jakby wciśnięcie Return zapisywało wartość poprzednią ale to tylko pojedyncze cyferki, można z tym żyć ;)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: SIO2SD Manipulator

W tej chwili tego nie sprawdzę, ale wydaje mi się, że Configurator ma opcję która niezależnie od stanu Turbo używa Turbo na swoje potrzeby.

DOS jest w ATR który przygotowałeś - jeżeli podmontujesz ATR-a jako XEX konfiguratora (sio2sdman08rc2.atr  -> SIO2SD.XEX).

W oryginalnym pliku ATR (do którego dograłem Manipulator [załączony powyżej] jest Boot Loader i do niego Configurator wychodzi, dzieje się to jednak chyba w jakiś niestandardowy sposób - bo jest tak jakby boot (sprawdź gdy D1: jest pusta) - i startuje Boot Loader - jak pisałem - z zawartością dyskietki w D1:)

Tak jak pisałem - Prinoid +1 ;)

Napiszę do Kuby Husaka, być może uda się skontaktować z Autorem. Jednak może to potrwać, bo kompa z pocztą mam teraz odłączonego...

Edit1&2: Możesz jeszcze spróbować umieścić na swoim ATR (z DOS) Configurator jako autorun i sprawdzić czy uruchomiony jako Konfigurator (SIO2SD.XEX) wyjdzie do DOS (Control + X) gdy D1: będzie pusta.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-01 17:07:26)

25

Odp: SIO2SD Manipulator

QTZ napisał/a:

W tej chwili tego nie sprawdzę, ale wydaje mi się, że Configurator ma opcję która niezależnie od stanu Turbo używa Turbo na swoje potrzeby.

Nie rozumiem. Piszesz o moim programie?

QTZ napisał/a:

Możesz jeszcze spróbować umieścić na swoim ATR (z DOS) Configurator jako autorun i sprawdzić czy uruchomiony jako Konfigurator (SIO2SD.XEX) wyjdzie do DOS (Control + X) gdy D1: będzie pusta.

Czy Ty z pewnością piszesz o moim programie? Tam nie ma żadnej komendy Control + X. A mój program jest już w ATR jako autorun.ar0.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.