51

Odp: SIO2SD Manipulator

OK :) Dziś po południu postaram się sprawdzić :)

52

Odp: SIO2SD Manipulator

Wersja 0.8 oficjalna.

Jeszcze kilka drobnych błędów wyłapanych i poprawionych. M.in. poprawiona obsługa 80-kolumnowego trybu.

Post's attachments

sio2sdman08.atr 90.02 kb, liczba pobrań: 63 (od 2020-03-09) 

sio2sdman08.xex 17.46 kb, liczba pobrań: 75 (od 2020-03-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

53

Odp: SIO2SD Manipulator

Testowałem, głównie pod kątem czy zawiesza się Basic. Nie udało mi się powtórzyć opisanej sytuacji, mimo, że sprawdzałem podmontowanie pod D: jak również tryb konfiguratora - jest identycznie:

Po użyciu opcji Q wczytuje się MyDOS i ew. można wyjść do Basic-a. Zauważyłem, że po autostarcie Manipulatora i wyjściu do DOS-a naciśnięcie Reset powoduje zimny start - i ponowne załadowanie DOS-a. To samo po wybraniu opcji B w MyDOS - wychodzi do Basic-a, Basic działa, ale z poziomu Basic-a Reset powoduje zimny start (czyli do programowania się nie nadaje). Nie wiem czy to przypadłość MyDOS-a, czy powoduje to inny czynnik. Musiałbym spróbować z innym programem.

Z kolei zmiana rozszerzenia z AR0 na inne (aby wyłączyć autostart) i wczytanie tego pliku, po wyjściu do DOS-a powoduje nieco inny efekt - Reset wraca do DOS-a lub Basic-a, ale przeważnie za pierwszym razem jest kasowany program w Basic-u (dla testu napisałem linijkę), a po kolejnych już nie (coś takiego już kiedyś zaobserwowałem chyba przy Turbo do magnetofonu).

Sprawdzałem też bez dyskietki w D1: (odmontowana po uruchomieniu programu).

Także być może robię coś inaczej niż wcześniej, lub nowa wersja nie zawiesza Basic-a. Jak mi starczy cierpliwości to spróbuję jeszcze ze starszą wersją...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-10 03:44:40)

54

Odp: SIO2SD Manipulator

Program bo wyjściu za pomocą opcji Q oddaje kontrolę do DOS i to od niego zależy co się dalej dzieje.

QTZ napisał/a:

Z kolei zmiana rozszerzenia z AR0 na inne (aby wyłączyć autostart) i wczytanie tego pliku, po wyjściu do DOS-a powoduje nieco inny efekt - Reset wraca do DOS-a lub Basic-a

Tak się dzieje, ponieważ żeby wczytać program manualnie musi być wczytany jakiś procesor komend, w przypadku MyDOS jest to zbiór DUP.SYS. Ponownie: wynika to z działania DOS i nie ma nic wspólnego SIO2SD Manem.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

55

Odp: SIO2SD Manipulator

Nie testowałem więcej, ale o ile, jak zaznaczyłem, spodziewałem się, że może to zależeć od DOS-u, to nie rozumiem jakie ma uzasadnienie, że Reset powoduje zimny start. Przy analogicznym wyjściu z Configuratora Reset nie powoduje zimnego startu, więc jeżeli Manipulator niczego nie ustawia to być może powinien?

Co do wprowadzonych zmian to powodują większy komfort korzystania z Manipulatora. Wyjście z wpisywania jest pomocne w przypadku pomyłkowego wybrania niechcianej opcji. Zapis bezpośrednio na karcie jest dużo wygodniejszy (nie sprawdziłem czy program sprawdza czy plik już istnieje, czy zapisuje na już istniejący bez ostrzeżenia, ale patrząc na plik xex nie zauważyłem odpowiedniego komunikatu). Pliki mapowania zapisane poprzednimi wersjami można jednak wykorzystać - trzeba je wyciągnąć z dyskietek, dograć na początku każdego pliku informację - nagłówek: "SIO2SD Manipulator mapping file, please do not modify." i zapisać na karcie w katalogu Atari (po prawidłowym połączeniu plik powinien mieć 486 Bajty). To, że jest teraz taka informacja jest też wygodniejsze, bo możemy zapisywać pliki z dowolnym rozszerzeniem, a po tym tekście możemy takie pliki szybko znaleźć lub zidentyfikować (z poziomu PC-ta).

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-03-14 03:28:07)

56

Odp: SIO2SD Manipulator

Hej Dely.

Przyznaję, że kawał dobrej roboty zrobiłeś.
Przydaje się, choćby do manipulacji konfiguracją SIO2SD z poziomu Atari, czego nie ma w Configuratorze (ja nie znalazłem :P)
Mam pytanie w związku z tym.
Czy planujesz opublikować kod Manipulatora, czy będzie to produkt zamknięty?
Nie będę ukrywał, że przytuliłbym kodzik, gdyż na necie niewiele jest informacji nt. programowania dla SIO2SD, a Twój program wspiera już wersję v3 tegoż ustrojstwa :)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez PeBe (2022-03-19 08:35:28)

57

Odp: SIO2SD Manipulator

dely napisał/a:

Wersja 0.8 oficjalna.

Bardzo dziękuję! Ostatnio skorzystałem.
SIO2SD w moim "miniITX" z jakiegoś powodu zgubiło ustawienia i przestało ładować konfigurator po włączeniu zasilania.
Niestety SIO2SD w tej wersji pozbawione jest wyświetlacza i przycisków, więc już zacząłem szukać programatora, żeby nadpisać ustawienia z backup-u, ale przypomniałem sobie, że SIO2SD Manipulator pozwala na zmiany konfiguracji :)
Odpaliłem manipulator z SDRIVE-a i udało się - komfortowo i bez rozkręcania obudowy.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

58

Odp: SIO2SD Manipulator

Miło mi, że komuś udało się skorzystać :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.