1

Temat: 1050 - problem z formatowaniem...

Witam

Sprzedałem na Allegro stację 1050. Kupił ją jeden z forumowiczów.

Przyznaję, że sprawdziłem przed sprzedażą tylko odczyt dyskietek i nie było żadnych problemów. Założyłem, że stacja jest sprawna. Niestety okazało się, że nie do końca jest to prawda.
Dostałem od niego taką wiadomość:

Stacyjka ładnie czyta , lecz nie chce formatować. Dla SS pod DOS 2.5  przeleci raz dysk formatowaniem i piknie na koncu i wraca od poczatku i zaczyna formatowanie od nowa. I tak ze wszystkimi dyskietkami.

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Ostatnio edytowany przez XLent (2020-09-22 23:01:22)

2

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Nie miałem stacji 1050 ale CA2001 też tak robi, pierwszy przebieg formatuje a drugi przebieg sprawdza poprawność formatowania.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

3

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Na nieprzerobionej stacji proces zawsze jest dwustopniowy. Niech sprawdzi dyskietkę po drugim przebiegu formatowania. Jeszcze jest kwestia, czy nie używa czasem dyskietek HD.

Sikor umarł...

4

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

lub uszkodzonych... :)

5

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Jeśli wywala error na koniec (np. pod Qmeg) to jedną z przyczyn niepoprawnego formatowania/zapisu mogą być falujące obroty silnika. Ja tak miałem i po podmianie na inny zadziałało. Niech sprawdzi programem rpm 1050. Odczyt na mojej stacji też był bezproblemowy.

6

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Mam w domu nieprzerabianą i 1050 i CA2001 to sprawdzę wieczorem jak to jest z tym formatowaniem. Człowiek tak dawno nie formatował dyskietek, że się zapomniało :/
Będę musiał sprawdzić pod tym kątem wszystkie stacje.

Ostatnio edytowany przez XLent (2020-09-23 12:17:07)

7

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Hej
Tym nowym właścicielem jestem ja. Stacja bardzo ładna - dzieki XLent !!
Tylko ten problem z formatowaniem. Stacja po sformatowaniu na innej stacji czyta dyskietke. lecz sama nie może nic sformatować
@string obroty wyregulowałem są 287 -288 jak nakazuje instrukcja
pod DOS 2.5 formatuje ( przechodzi od środka dyskietki do zewnatrz) piknie ... wraca od poczatku i to samo i tak wkolko
pod sparta dos - przechodzi raz i wyrzuca błąd formatowania . Wszystko dla SS

Jak pisałem, obroty trzyma, prowadnice nasmarowane,

.

8

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Trzeba dygnąć kondensator nastawny obok kontrolera 2793/97. Taki okrągły, ze śrubką na wierzchu. Najpierw zaznaczyć położenie początkowe i poruszyć w jedną stronę o max 10 stopni. Sprawdzić formatowanie, jak dalej źle, to wrócić do początku i w drugą stronę. Gdy to nie pomoże, to meldować.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

Najlepiej byłoby "dygnąć" ten kondensator po podłączeniu oscyloskopu. Bo "na oko" to chłop umarł...
Ale racja, dla próby można.

10

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

A ja się zapytam tak: czyta - OK. Ale czy zapisuje? Bo może po prostu uzwojenie zapisujące w głowicy siadło?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: 1050 - problem z formatowaniem...

"Drgnałem" tym kondensatorem w jedna i druga strone 10 stopni i bez zmian. Podłączyłem napęd z innej stacji i śmiga. Czyli płyta OK,  tylko napęd nie chce formatować ;(

.