26

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

perinoid napisał/a:

Jak dla mnie - obsługa sektora 512B, przez co można bez problemu, ot tak, wymieniać dane z PC.

SN-360 Converter na PC czytał dane z dyskietek atarowskich...

27

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Trzeba będzie w końcu spróbować. Tylko jakąś PC-tową dyskietkę sobie zrobię.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

28

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

macguyver: ja korzystam ze stacji i dyskietek w moim c64, nie wyobrażam sobie innego medium, co dyski to dyski, kontakt z czymś materialnym, nośniki SD odbierają jednak dużo magii z użytkowania komputera

29

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

@gorgh: owszem, problem polega jednak na tym, że nowych dyskietek nie przybywa, te które są w obiegu co jakiś czas padają, no i żeby z PC przenieść coś na Atari 8-bit musisz mieć napęd 5,25" w PC - dzisiaj problemem jest nawet napęd 3,5" w PC. Przy np. SIO2SD masz wszystkie dyskietki na małej karcie, którą możesz bez problemu włożyć do czytnika kart podłączanego do PC. No i na jednej karcie SD (np. 16GB) pomieścisz kilkadziesiąt tysięcy dyskietek (czyli praktycznie całe oprogramowanie, które kiedykolwiek wyszło na Atari 8-bit + masa danych typu muzyka, konwertowana do formatów atarowskich grafika itp.) i łatwiej to zbackupować np. na PC.

30

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Glownym killer ficzerem Tomsa 720 sa sciezki parzyste i nieparzyste. Polega to na tym, ze na sciezce 0, 2, 4 ... 78 nagrywane sa dane jednej strony dyskietki (SD, ED, DD), a na sciezkach 1, 3, 5 .... 79 nagrywane dane z innej dyskietki / strony. Wtedy ma sie dostep do dwoch dyskietek bez odwracania i przelacza sie miedzy nimi za pomoca przycisku na stacji. W ten sposob mozna na jednej dyskietce zmiescic 4 strony w standardowych pojemnosciach. Jak latwo policzyc pozwalalo to oszczedzic polowe pieniadzy na dyskietach, co w latach 90tych nie bylo bez kozery.

Nie wydaje mi sie, zeby iedykolwiek zostal wydany jakis program na dyskietce w gestosci innej niz standardowe DD, ED i SD, wiec dyskietki o wiekszej pojemnosci (360KB i 720KB) byly tworzone tylko przez uzytkownikow stacji SN360, XF551 czy wlasnie 3 autorskich modeli stacji Toms. Wymagalo to jednak uzywania MyDOSa lub SpartaDOSa, co na tamte czasy nie bylo raczej popularne. Wiekszosc ludzi uzywala DOSa 6.1 / 6.4 / II+D lub jego klonow, a ten DOS umial tylko podstawowe gestosci. Tak wiec uzywanie sciezek parzystych / nieparzystych z Tomsem 720 bylo najwygodniejsza i najekonomiczniejsza konfiguracja.

Toms 720 umie jeszcze jedna rzecz, ale bylo to uzywane przez niewiele osob. Chodzi o dyski logiczne. Zalozmy, ze mamy 3 dyskietki (gestosc nie ma tu znaczenia). Na pierwszej uzywane jest 20 pierwszych sciezek, na drugiej 30, na trzeciej 15. Uzywajac znowu przyciskow na stacji ustawiamy sciezke 0 jako start pierwszego dysku logicznego. Kopiujemy 20 sciezek pierwszej dyskietki na niego. Nastepnie ustawimy drugi dysk logiczny od sciezki 21 i kopiujemy 30 sciezek drugiej dyskietki na niego. Nastepnie trzeci dysk ustawiamy od sciezki 52 i kopiujemy 15 sciezek trzeciej dyskietki. W ten sposob mamy trzy dyskietki na jednej stronie i mozemy sie miedzy nimi przelaczac z panelu stacji.

Oczywiscie nie ma to wiekszego sensu dla dyskietek, na ktorych na przyklad tworzymy wlasne produkcje, gdzie caly czas dopisywane sa nowe dane, ale aby upchnac wiecej calodyskowych gier, ktore nie zajmuja calych stron to fajny ficzer. Toms 360 tez potrafi robic dyski logiczne, ale ze wzgledu na to, ze ma czterdziestosciezkowy naped, ciezko czasem na nim jest zmiescic chocby dwie strony dyskietki.

Toms 710, o ile dobrze pamietam, nie potrafi zadnej z tych funkcjonalnosci, jedynie umie gestosci 360 i 720, i to chyba tylko Atarowskie (nie PC jak 720tka).

A no i jeszcze jeden swietny ficzer: buforowanie sciezek, ale to tez jest w Toms Multi Drive.

31

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

lewiS napisał/a:

wiec dyskietki o wiekszej pojemnosci (360KB i 720KB) byly tworzone tylko przez uzytkownikow stacji SN360, XF551 czy wlasnie 3 autorskich modeli stacji Toms.

Zapomniałeś jeszcze o Karin Maxi :) . No i był jeszcze jakiś hamerykański wynalazek, ale nazwy nie pamiętam.

Sikor umarł...

32

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Kilka dyskietek na jednej można też upchnąć w XF551 z alternatywnym softem (dwie na 5.25', cztery na 3.5"). Tylko jest inna organizacja (kolejne ścieżki a nie na przemian).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

33

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

lewiS napisał/a:

Toms 710, o ile dobrze pamietam, nie potrafi zadnej z tych funkcjonalnosci, jedynie umie gestosci 360 i 720, i to chyba tylko Atarowskie (nie PC jak 720tka).

A no i jeszcze jeden swietny ficzer: buforowanie sciezek, ale to tez jest w Toms Multi Drive.

Toms 710 nie umie ścieżek parzystych i nie parzystych, nie umie też dysków logidznych.
"umie" natomiast formaty:
st 720kb i formaty peceta 180 360 720 kb.

Gęstości atarowkie "umie" od 90kb do 720kb .

Bufforownaie ścieżek o wiele lepiej działa w t710, w t720 lubi częściej się wyłączyć.

34

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Ja tylko doprecyzuję, że do parzystych/nieparzystych to jednak trzeba było odwrócić, aby mieć 3 i 4 stronę. Pewnie z rozpędu Lewis napisał dyskietek zamiast stron :)

35

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

1/2 strony parzystych/nie parzystych wchodzi na jedną STRONĘ DYSKIETKI, tym samym na jednej stronie (bez zabezpieczneń) można było mieć , 1 dyskietkę, robimy cyk na 2gą stronę i znowu mieszczą się dwie strony dyskietki.

*zakładająać że dyskietka miała dwie strony itp.

36

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

AS... napisał/a:
AS... napisał/a:

A gwoli formalności:
1500pln

1600pln

Nie ma to jak podbić samego siebie :rolleyes:
@AS co ty bierzesz?

37

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

a kto bogatemu zabroni... :-)
A to jest taktyka odstraszania ciułaczy "o 2 złote przebije"...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

38

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Hrw napisał/a:

SN-360 Converter na PC czytał dane z dyskietek atarowskich...

Gdzieś na fejsie mignęła mi niedawno informacja, że da się odczytywać/zapisywać dyskietki z Atari i C64 na pececie i win 10  przy pomocy Greaseweazle. Informacja jednakże wymaga jakiegoś potwierdzenia. Mam w planie od dłuższego czasu podłączyć napęd pecetowy 5 1/4 i spróbować ale do tej pory na chęciach się kończyło. Może w następny weekend.

Ostatnio edytowany przez Rzeznik (2020-09-27 20:32:06)

39

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

AS... napisał/a:

Studio skandal,
Wczoraj z 20 whiskisour na głowę,  z Alexem oraz nie tyko z nim.
Nic więcej..

AS'ie też lubię, może nie whiski, ale... skąd jesteś?
Może... można by chlapnąć i popodziwiać twoją kolekcję TOMS'ów? :D

40

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

@AS...
Zobaczyłem i nawet odpisałem ;)

41

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Jak widać, niespodzianki w ostatniej chwili nie było, czyli TOMS 720C przechodzi w ręce AS-a. Szczegóły omówimy sobie już poza forum.

42

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Będzie będzie zabawa :)

43

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Zamiecione. Gdyby nie praca domowa córki... ;)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

44

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Chciałem dać 1800. Ale znowu z tym czasem pomylilem cos. Teraz u mnie wyswietla przed 20 na forum

Ostatnio edytowany przez pablozp (2020-09-28 19:53:45)

.

45

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Bluki napisał/a:

Jak widać, niespodzianki w ostatniej chwili nie było, czyli TOMS 720C przechodzi w ręce AS-a. Szczegóły omówimy sobie już poza forum.

Nie mogło być niespodzianek skoro umawiasz się z AS'em przez PW...
Kto śledził wątek na bieżąco ten wie...
@AS'ie jest taki "knefel" "zgłoś" tam admin ma powiadomienie o "nieprzemyślanych po 20 whiskisourach"  wpisach ;)

Pozdrawiam i GRATULUJĘ WYGRANEJ.

46

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

@piwkooo, nie było żadnej umowy, bo nie mogło być. Spójrz post wyżej. Gdyby pablozp nie pomylił godziny, on stałby się właścicielem.

47

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

piwkooo napisał/a:
Bluki napisał/a:

Jak widać, niespodzianki w ostatniej chwili nie było, czyli TOMS 720C przechodzi w ręce AS-a. Szczegóły omówimy sobie już poza forum.

Nie mogło być niespodzianek skoro umawiasz się z AS'em przez PW...
Kto śledził wątek na bieżąco ten wie...
@AS'ie jest taki "knefel" "zgłoś" tam admin ma powiadomienie o "nieprzemyślanych po 20 whiskisourach"  wpisach ;)

Pozdrawiam i GRATULUJĘ WYGRANEJ.

Aby nie było,
- proponowałem Blukiemu,  kup teraz i zachował się bardzo chonorowo!
Napisał mi że sorry no way, licytacja na forum itd. NIE BYŁO OPCJI KUP TERAZ !

Przecież normalnie to wygrałem więc gdzie problem?
- tylko myślałem że wczoraj to wygrałem :) i zostałem sprowadzony na ziemię.

A whiskisour, mniam.

p.s.
Bluki sprawdź konto, kasa powinna już być.
Zdrowia AS

Ostatnio edytowany przez AS... (2020-09-28 21:16:46)

48

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

AS... napisał/a:

Przecież normalnie to wygrałem więc gdzie problem?

kein problem...
Wycena moja i tak przesadzona ;)
Sam bym tyle nie dał co Ty, ale jak ktoś czuje potrzebę ;)
AS'ie naprawdę gratuluję wygranej... myśl co chcesz... tak zazdroszczę ;)
Ale może kiedyś upoluję aukcję od nieświadomego, za stówkę lub dwie...
Pomarzyć...

49

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Bluki dużo zdrowia i sorry za AtariOnline (!)..

Stacja przyszła jest inna, takiej wersji nigdy nie widziałem buforowanie jest zapięte od razu na stałe. (super!).
Obok niej czarny koń czyli toms 720 cr (rs) full opcja.
Wszystko jest inne kolor naklejki, nawet kabel zasilający od pralki frani.

Przetestowałem na "słuch" w weekend odpalę to z Atari 130xe ( o bosze! będę wyłączał rapidus-a, vbxe itd, aby wejść w q-meg-a i strzelić na ultra spędzie spod U q-meg-a) ..bo testowanie na parapecie z oknem :P



https://ibb.co/Yt0NHtg


p.s.
Polecam Blukiego, stacja tak została spakowana, że mógł bym wyprać ją w zmywarce.

Ostatnio edytowany przez AS... (2020-10-05 23:16:46)

50

Odp: [S] Stację dysków TOMS 720

Ech ... wymsknęła mi się przez przypadek

.