1

Temat: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Cześć,

Mam u siebie na stole taką nieposłuszną płytę 65XE - generalnie nie bardzo chce współpracować z SIO2SD - czasem łapie, częściej (jakieś 95% przypadków) niestety nie chce. Objawia się to tym, że po włączeniu komputera SIO2SD odpala, ale nie czyta zamontowanego pliku.

Często sytuacja jest taka, że po włączeniu brakuje kursora (komp wisi), albo od razu (bez pierdu) wlatuje na ekran READY.
Gdy już SIO2SD zagada z kompem, dość często występuje sytuacja jak na obrazku (podczas ładowania). Te patterny są oczywiście różne.

https://images.tinypic.pl/i/01015/xxgckvhtu14f_t.jpg

Testowane na dwóch sztukach (różnych) SIO2SD, z różnymi kartami, z różnymi loaderami, na różnych prędkościach, z włączonym i wyłączonym topdrive, z turbo, bez turbo.

Pamięć w kompie niby sprawna.
Kondensator przy zasilaniu wymieniony.
Pokey sprawny.
Sally sprawny.
PIA sprawny.
OS ROM sprawny.

Jakieś pomysły? :)

Ostatnio edytowany przez Drakon (2020-10-12 08:57:35)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

2

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

klawiature sprawdz (option)

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Stawiam na zasilanie.. skoro reszta sprawna...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Też bym sprawdził na innym zasilaczu najpierw.

Sikor umarł...

5

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Objawy, że nie wyskakuje wogóle READY przeważnie są spowdowane uszkodzeniem układu Pokey lub jeżeli uķład jest w podstawce złym kontaktem układu z podstawką. Jak Pokey został sprawdzony? to że gra on w Self Test nie oznacza, że jest sprawny. Pokey też obsługuje port SIO działa jako UART pomaga mu w tym PIA. Odnośnie tego, że READY pokazuje się bez tzw. "pi" jest to, że komputer za szybko został włączony i pamięć się jeszcze nie wyczyściła, pomóc w tym może zamiana jedej pamięci na wolniejszą 150 ns lub 200 ns (zamiana na 150 ns czasami też nie pomaga).

Ostatnio edytowany przez _kriss_ (2020-10-12 12:54:08)

6

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Sikor napisał/a:

Też bym sprawdził na innym zasilaczu najpierw.

Sprawdzony na zasilaczu stockowym i nowym od Lotharka.

_kriss) napisał/a:

Jak Pokey został sprawdzony? to że gra on w Self Test nie oznacza, że jest sprawny.

Został wyciągnięty, przełożony do innego komputera i sprawdzony z SIO2SD (działa wszystko bez zarzutu) oraz w MPT i CMC.

Pokey sprawny z innego Atari w tym felernym zachowuje się identycznie (wszystko gra i buczy, etc., ale nie działa SIO2SD), więc wykluczam Pokeya. Co do podstawki, niemożliwe, sprawdzałem z 6 razy. Zresztą komputer zachowywał się identycznie, gdy w podstawce POKEY jeszcze nie siedział.

Ostatnio edytowany przez Drakon (2020-10-12 14:17:24)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

7

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Rozumiem, że Sio2SD działa z innymi kompami...

Jaki firmware, fusebity, płytka która wersja?

8

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Ja bym spróbował podłączyć SIO2SD jako urządzenie niebootowalne, razem ze Spartą i jakimś edytorem dyskowym. I pooglądał sobie, co z niego przychodzi.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

A ja bym wymienił/wywalił profilaktycznie kondensatory z toru cyfrowego: C75,C76,C77,C78, a także przeleciał miernikiem R81-R84 oraz R128-R131. Skoro ta płyta z każdym SIO2SD nie bangla, a SIO2SD z każdą inną OK....

10

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

C75-78 usunąłem (77 i 78 już wcześniej). Rezystory w porządku. Martwi mnie, że bardzo często mam READY bez "trrrr". Wlutuję podstawki i sprawdzę jeszcze inną pamięć (teraz są fabryczne 120 ns).

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

11

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Czy zamiast długiego "trrrr" jest krótkie "bzzz"?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Nie, nie ma żadnego dźwięku.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

13

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Jeśli możesz, podmień MMU i GTIA.
To trochę słaba rada, bo najlepiej podmień resztę układów, których nie podmieniałeś :)

14

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Hmm wydaje mi się ze napisałem tu posta z godzine temu ale cos go nie ma.
Napisałem "RAM :)"
I podtrzymuje ze zaczął bym od wymiany RAM :)
Niech zgadne, kosci MT?

15

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Niedawno w jednej sztuce musiałem wymienić wszystkie te kości MT co do jednej sztuki, bo zamontowanie nawet siedmiu "normalnych" i pozostawienie jednej MT powodowało, że na reset Atari musiałem czekać ponad 8 sekund :)
Ale tu mamy dodatkowe problemy z SIO, więc będzie coś extra zrąbane raczej.

16

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

drygol napisał/a:

Niech zgadne, kosci MT?

No właśnie nie, Sharp :)

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

17

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Z tymi pamięciami to jest tak, że kiedyś miałem 800XL i często trzeba było czekać kilkanaście sekund (zwłaszcza, jak już komputer wpadł w taki dołek). Aż dorobiłem pstryczek do kartridża Action! i tym pstryczkiem się posiłkowałem w celu szybkiego zimnego resetu. Teraz testuję różne rzeczy na stock 65XE i nie mam takich problemów - wystarczy wyłączyć na sekundę i zawsze wstaje OK.

18

Odp: Krnąbrne Atari - problemy z SIO2SD

Temat ogarnięty, komp po wymianie pamięci na wolniejsze działa jak powinien.

Do zamknięcia.

I dzięki wszystkim za pomoc.

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com