Temat: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Czy jest jakaś aplikacja (najlepiej pod SDX), za pomocą której mogę sobie przeczytać nagrany dysk i np. policzyć jego sumę kontrolną albo jakoś inaczej zweryfikować integralność zapisanych danych? Kopiuję dyskietkę z jednej stacji na drugą, chciałbym móc to zweryfikować już po nagraniu danych.

[Edit]
Jak tak sobie patrzę teraz to HDSC ma opcję weryfikacji - znaczy, zamiast kopiować to weryfikuje. Ale nie jestem do końca pewien, czy to rzeczywiście tak działa.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-01-13 16:24:51)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Jeśli chcesz porównywać pliki pod SDX to masz dwa narzędzia COMP i CRC32. Nie pamiętam czy są w toolkicie, czy wbudowane.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Wolałbym cały obraz, ale dobre i to. Dzięki.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Na poziomie obrazu/dysku to są dwa problemy:
1. Fragmentacja plików. Inne poukładanie sektorów wygeneruje inna sumę,
2. SDX ma atrybuty, m. In. Czas modyfikacji. On może się różnić co też na sumę kontrolna wpłynie.

Więc jak chcesz porównywać całe dyski to kopiuj je sektor po sektorze nie wnikając w treść.

MM (miker): usunięto triple-posta.

5

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Ok, to oczywiste. Ale chodzi o weryfikację nagranego obrazu dyskietki (lub kopii calodyskowej) a tu nic się nie powinno zmienić.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Nie wiedziałem, że data/czas modyfikacji wpływa na sumę kontrolną. W/g tego kopia stworzona z nową datą/czasem będzie miała inną sumę kontrolną - a nie powinna...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

7

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Jak sprawdzasz tylko zawartość pliku to nie. Ale jak sprawdzasz cały obraz - to sprawdzasz również zawartość katalogu oraz zawartość pustych sektorów.

8

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

I wszystko jasne - dzięki!

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

9

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Pogadaliśmy sobie, ale główny problem - 'jak zweryfikować dyski' - nadal nierozwiązany :).
Wydaje mi się, że niektóre kopiery dyskietek miały taką opcję, ale teraz nazwy sobie nie przypomnę. Ale to działało tylko w obrębie 3ch standardowych gęstości (SD, ED, DD).

10

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

z-braku-laku, możesz obydwie dyskietki, czyli źródło i cel, zgrać do .atr przez jakieś sio2pc i policzyć hashe na pc. Sposób dobry, zwłaszcza gdy źródłem i tak już jest plik .atr i nagrywasz go przez sio2pc na fizyczną dyskietkę.

A swoją drogą czy to jest faktyczny problem? Tzn. stacja chyba przy zapisie sama weryfikuje zapis każdego sektora? Jak trafi na fizycznie uszkodzony to wywali błąd zapisu? I to chyba robi firmware, niezależnie od softu zlecającego zapis? Czy nie? Bo już jakiś czas nie używałem fizycznej stacji w XL/XE.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-01-16 17:33:02)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

11

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

Owszem, stacja potrafi weryfikować zapis. I generalnie to działa, ale nie zawsze do końca.

Tutaj sytuacja jest taka: Stacja to Toms 720 lub Karin Mini. W obu przypadkach 5.25", 720KB. Dyskietki do tego przeznaczone powinny być typu DS QD (inaczej DS 4D) czyli 96TPI. Ale takich jak na lekarstwo. Lepsze dyskietki DS DD 48TPI zdają się działać ale... właśnie. Problemem nie jest zapisywanie bieżącej ścieżki, ale to, że zapisanie kolejnej ścieżki ma wpływ na poprzednią. Przynajmniej tak to u siebie zaobserwowałem:
1. Formatuję dyskietkę na 720KB - stacja raportuje, że jest OK.
2. Kopiuję dyskietkę (wcześniej zrobiłem 720KB w XF551 3.5" albo z innej dyskietki w tym formacie, niekoniecznie z ATR-a). Dyskietka nagrywa się poprawnie.
3. Po restarcie komputera dyskietka nie czyta się jak należy. Nie całość, niektóre pozycje. Jakby poprzednie ścieżki były jakoś uszkadzane przez kolejne czy co... nie umiem powiedzieć. Ale dyskietka nie jest OK pomimo, że podczas nagrania stacja nie stwierdzała problemów.
Chciałbym móc taką dyskietkę zweryfikować. I tyle.

HDSC pod SDX ma parametr -V, dzięki któremu (nominalnie) nie zapisuje danych a je czyta i - niby - weryfikuje. Ale po tempie pracy mam wrażenie, że tylko czyta, natomiast nie porównuje z wcześniej wczytanymi. Ale może się mylę... Do weryfikacji faktu odczytu jest to OK. Ale do weryfikacji spójności danych - no właśnie nie wiem, czy to robi.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Programowa weryfikacja poprawności danych zapisanych na dyskietce

perinoid napisał/a:

[...]Dyskietki do tego przeznaczone powinny być typu DS QD (inaczej DS 4D) czyli 96TPI. Ale takich jak na lekarstwo. Lepsze dyskietki DS DD 48TPI zdają się działać ale... właśnie. Problemem nie jest zapisywanie bieżącej ścieżki, ale to, że zapisanie kolejnej ścieżki ma wpływ na poprzednią. [...]Jakby poprzednie ścieżki były jakoś uszkadzane przez kolejne czy co... nie umiem powiedzieć. Ale dyskietka nie jest OK pomimo, że podczas nagrania stacja nie stwierdzała problemów.
Chciałbym móc taką dyskietkę zweryfikować. I tyle.

Jasne.
No to albo .atr przez sio2pc i wyliczenie md5/sha na pc, albo zostaje ta najbardziej u nas znana szwedzka strona ;)

A czym kopiujesz? Może ten kopier ma otwarte źródła co by ułatwiło napisanie.se? Albo zgłoś change-request do SDX, lub może do QMEGa? czy ktoś tu nie planował tu nowej wersji jakiś czas temu? I coś pamiętam że Montezuma lobbował u Stefana o jakieś zmiany??

To by pewnie musiał być kopier który wczytuje całą stronę do RAM-dysku, a nie po jednej ścieżce między dwoma napędami, i weryfikacja byłaby właśnie z RAM-dyskiem? Po co męczyć drugi raz dyskietkę źródłową, co zresztą byłoby wolniejsze niż RAM-dysk.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.